ملت ایران: در نیمه اول امسال، تعدادی از بازیگران شناخته شده و ستاره های محبوب، هیچ کار سینمایی نکردند و ترجیح دادند اوقات شان را به کارهای دیگری بگذرانند. اگر چه جوجه ها را آخر پاییز می شمارند اما نیمه اول سال هم، زمان بدی برای چرتکه انداختن نیست.

خزان شغلی 10 ستاره مشهور سینمای ایران

به ویژه اگر پای ستاره ها در میان باشد که خبردار شدن از حال و روزشان، حداقل ماهی یک بار هم برای طرفداران شان کم است. نیمه اول امسال، تعدادی از بازیگران شناخته شده و ستاره های محبوب، هیچ کار سینمایی نکردند و ترجیح دادند اوقات شان را به کارهای دیگری بگذرانند. برخی ستاره های سینمایی ایران از ابتدای سال، نه روی خوشی به پروژه های سینمایی نشان داده و نه سراغ کارهای تلویزیونی رفته اند و نه سرو کله شان در تئاتر پیدا شده یا حتی اگر کاری داشته اند، هیچ انعکاس خبری نداشته است.

بهرام رادان(کمی استراحت یا دقت در انتخاب پیشنهادها)

تکلیف بهرام رادان روشن است، اگر سر کارهای سینمایی نباشد، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی و… محلی از اعراب برایش ندارد. او از ابتدای امسال و بعد از انتشار آلبوم «روی دیگر» کوله بارش را بست و راهی کانادا شد و با هیچ پروژه سینمایی همکاری نکرد. رادان جزو بازیگرهایی است که از نوروز سال ۹۱ تا انتهای ۶ ماه اول سال ترجیح داد، کمی استراحت یا شاید با دقت بیشتری به پیشنهادهایش فکر کند. به زودی فیلم «پل چوبی» مهدی کرم پور از او در سینماها به نمایش درمی آید که محصول سال ۹۰ است. درباره آلبوم دوم موسیقی او هم صحبت زیاد است.

پرویز پرستویی(چشم انتظار ۲ فیلم در نوبت اکران)

پرویز پرستویی پس از بازی در ۲ پروژه ای که به خاطر بازی در آن ها راهی شمال کشور شده بود، ترجیح داده است فعلاً هیچ کاری نکند. فیلم های «خرس» خسرو معصومی و «من و زیبا» فریدون حسن پور آخرین پروژه هایی بوده اند که او در آن ها بازی کرده است. آخرین فیلمی هم که از او اکران شده، «سیزده ۵۹» سامان سالور بوده است. این بازیگر در فیلم سینمایی «چ» در دست ساخت کارگردان وفادارش ابراهیم حاتمی کیا هم نقشی ندارد.

لیلا حاتمی:(در انتظار کلید خوردن اثر جدید داریوش مهرجویی)

«سیمین» فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی این روزها برای بازی در جدیدترین اثر داریوش مهرجویی قرارداد بسته است تا در فیلم «چه خوبه برگشتی» برای چندمین بار و پس از حضور در فیلم «نارنجی پوش» جلوی دوربین این کارگردان برود. اما از ابتدای سال ۹۰ تا انتهای ۶ ماه اول سال، کار سینمایی خاصی نداشته است. قرار است او در فیلم سینمایی «سر به مهر» هادی مقدم دوست بازی کند. او فیلم «پله آخر» جدیدترین ساخته همسرش «علی مصفا» رانیز در نوبت اکران دارد.

پارسا پیروزفر: فقط یک جلسه روخوانی نمایش نامه

پسر چشم روشن سینما و تلویزیون، هیچ وقت پر کار نبوده است. او بعد از عید امسال تنها به یک جلسه روخوانی نمایش نامه «خرده جنایت های زن و شوهری» در مجموعه ایرانشهر بسنده کرد و پس از آن هم راهی آمریکا شد. پارسا پیروزفر تقریباً ساکن این کشور است و شاید به همین خاطر در این ۶ ماهه هیچ کاری را قبول نکرده است. آخرین حضورش بر پرده سینما «اسب حیوان نجیبی است» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی بود.

امین حیایی:(فقط یک سریال تاریخی)

چه کسی باور می کند مرد پرشر و شور سینمای ایران، بعد از عید نوروز کاری نداشته است؟ اگر از یکی دو جلسه بازی او در سریال «ساخت ایران» که به بعد از عید موکول شد، فاکتور بگیریم، امین حیایی بعد از عید بازی در هیچ کاری را قبول نکرده است. از او فیلم های سینمایی «قلاده های طلا» و «قفس طلایی» این اواخر اکران شده است و فیلم های «فیتیله و ماه پیشونی» جواد هاشمی و «خودزنی» احمد کاوری را در نوبت اکران دارد. وی هم اکنون سریال «کلاه پهلوی» را در حال پخش از شبکه اول سیما دارد.

امین تارخ(بی خیال پروژه های سینمایی)

خیلی عجیب است که امین تارخ مدتی است بعد از عقد قرارداد، بی خیال پروژه ها می شود و انصرافش را اعلام می کند. او پیشنهاد بازی در سریال «رویای گنجشک ها» به کارگردانی «راما قویدل» را رد کرد. سر پروژه «محمد(ص)» مجید مجیدی نرفت و حتی با وجود بستن قرارداد بی خیال پروژه های سینمایی شد. او از نوروز امسال سر هیچ پروژه ای نرفته است. البته به نظر می رسد این اتفاق، تصمیم شخصی او است.

علی مصفا:(فقط یک تک سکانس افتخاری)

وی از ابتدای امسال تاکنون درگیر پروژه ای نبوده است. اما قراردادش با «اصغر فرهادی» برای فیلم جدیداش وی را مشغول کرده است. علی مصفا این روزها فیلم «پله آخر» را در نوبت اکران دارد. فیلمی به کارگردانی و بازیگری همسرش لیلا حاتمی. هر چند شنیده می شود در تک سکانسی در فیلم «برلین منفی هفت» به کارگردانی «رامتین لوافی» هم بازی افتخاری کوتاهی داشته است.

هنگامه قاضیانی:(پیشنهادهایی که پذیرفته نمی شود)

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنواره سی ام برای بازی در فیلم «روزهای زندگی» پرویز شیخ طادی، از ابتدای امسال ترجیح داده است پیشنهادهایش را رد کند و در پروژه ای حاضر نشود. فیلم «روزهای زندگی» او اکران شده است. هر چند از او فیلم «میگرن» مانلی شجاعی فر در نوبت اکران است. او این روزها درگیر پروژه «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به کارگردانی «روح ا… حجازی» است که در آن با حمید فرخ نژاد همتایش در «روزهای زندگی» همبازی است.

فرهاد اصلانی(درگیر بیماری مادر)

شاید جالب باشد بدانید دیگر بازیگر سیمرغی جشنواره سی ام هم از ابتدای امسال کاری نکرده است. فرهاد اصلانی که گویا این اواخر درگیر بیماری مادرش بوده است، در ۶ ماه اول سال، پیشنهاد بازی در کار جدیدی را نپذیرفته است. از او فیلم های «پل چوبی» مهدی کرم پور و «خرس» خسرو معصومی در نوبت اکران است. او قرار بود در سریال «یلدا» ساخته میرباقری بازی کند که آن را هم منتفی کرد.

محمدرضا گلزار(و باز هم حاشیه سازی)

کسی از آقای سوپراستار خبر ندارد؟! او تا اسفند بازی در سکانس هایش در سریال «ساخت ایران» را به پایان رساند و بعد از آن دیگر در هیچ پروژه ای حاضر نشد و به گذاشتن عکس هایی از خودش همراه با چهره های دیگر در صفحه شخصی اش در شبکه اجتماعی بسنده کرد. خیلی ها این بی کاری او را به ممنوع الفعالیت بودنش ربط می دهند.

و دیگران

بازیگران دیگری هم هستند که این روزها خیلی سرشان شلوغ نیست. از عزت ا… انتظامی و محمدعلی کشاورز که به علت درگیری با بیماری در پروژه ای حاضر نشده اند که بگذریم، بازیگران دیگری را هم می توانیم به این فهرست اضافه کنیم. رویا نونهالی، گوهر خیراندیش، گلاب آدینه، فاطمه معتمدآریا، افسانه بایگان، شیلا خداداد و نسرین مقانلو از جمله این بازیگران سرشناس هستند.

کافه سینما