روزنامه اعتماد در قالب یادداشت هایی مرور و تحلیلی بر کارنامه سینمایی شاپور قریب داشته است. کارگردانی که به تازگی دار فانی را وداع گفته است. در میان این یادداشت ها ناصر ملک مطیعی، بازیگر قدیمی سینمای قبل از انقلاب در یادداشتی به ذکر خاطره جالبی از همکاری با شاپور قریب در فیلم «کاکو» پرداخته که در ادامه می خوانید:

دو فیلم را با شاپور قریب کار کردم اما حضور در فیلم «کاکو» حکایتی داشت. داستان این فیلم به گونه ای بود که ماجرای یک آدم بازگشته از تبعید را روایت می کرد. او از آن آدم هایی بود که در محله سروصدا راه می اندازد و به جایی دور همانند بندرعباس تبعید می شود و این تبعید در او تغییراتی به وجود می آورد.

ناصر ملک مطیعی: مردم مرا بخشیدند

قهرمان «کاکو» وقتی از تبعید برمی گردد، آنقدر دوران سختی را پشت سر گذاشته که دیگر مایل نیست به وضعیت قبلی برگردد. او سراغ کارهای خلاف قانون نمی رود و یک قدم هم در این مسیر بر نمی دارد.

مسئله ای برای او در مجلسی رخ می دهد، او بر اساس پیشینه ای که پشت سر گذاشته دیگر خود وارد میدان نمی شود و سراغ پلیس و کلانتری می رود. این موضوعی بود که از سوی مخاطبان مورد تایید قرار نگرفت.

پیش از شروع ساخت فیلم من به همراه قریب، صادق زاده و دو نفر دیگر از دوستان درباره چگونگی واکنش قهرمان داستان به اتفاقی که برای او رخ می دهد، جلسه داشتیم. حرف آنان این بود که ناصر در فیلم های مختلف به عنوان جوانمردی قدرتمند وارد میدان شده و مردم این چهره را از او می شناسند.

حقش نیست در اینجا او سراغ پلیس برود و اگر چنین کند، مردم این عمل را از او قبول نخواهند کرد. در آن سال ها این مسئله در تهران خیلی مطرح بود و از قهرمانان همه کار برمی آمد و کسی سراغ پلیس نمی رفت.

فیلم از همین جا ضربه خورد اما برای من، این پایان کار نبود. من سال ها در سینما کار کرده بودم و فیلم های زیادی داشتم که در آنها قهرمان فیلم بودم. مردم زود فهمیدند ماجرای فیلم از چه قرار است و اجباری در کار بوده که فیلم چنین پیش رفته است.

شاید اگر کسی دیگر این نقش را بازی کرده بود، چنین مسائلی برای او پیش نمی آمد و خیلی زود این شخصیت به فراموشی سپرده می شد. مردم سر این فیلم به داد من رسیدند و کار مرا بخشیدند، هر چند به نظرشان کار من، کار قشنگی نبود. این همراهی آنان همچنان ادامه دارد و دوستی شان را از من دریغ نکرده اند.

منبع: تماشا