آرزوها همیشه دست نیافتنی و دور نیستند، انسان های بزرگ و شناخته شده ای در همین نزدیکی خودمان هستند که به آرزوهای شان ایمان داشته اند. این باور آنها با عشق همراه شده و رنگ واقعیت به خود گرفته است. آنها سختی ها و مرارت های بسیاری را متحمل شدند اما از رؤیای شان دست نکشیده اند. تلاش کرده اند؛ امید داشتند و به آنچه خواسته اند، رسیده اند. فرامرز قریبیان، بازیگر پیشکسوت و شناخته شده سینما که این روزها فیلم «گناهکاران» را روی پرده سینما دارد یکی از این چهره​هاست. نوجوان محجوب و خجالتی خیابان ری، فرزند مردی که راننده تریلی و مسافر جاده های دور بود و از مادری که بازیگری را آن زمان مطربی می دانسته است، آنقدر به بازیگری و سینما عشق داشت که سر از مدرسه بازیگری ویژوال آرت آیالات متحده درآورد. ظرف شست و کارگری کرد تا توانست تحصیلش را تمام کند. اصرار خانواده به اینکه شغل دیگری را در کنار این حرفه داشته باشد تا روز مبادا لنگ نماند بی فایده بود.او همه تخم مرغ هایش را در یک سبد چید و موفق شد. او از صفر شروع کرد و به صد رسید. با فرامرز قریبیان، مرد باوقار سینما به گفت و گویی متفاوت نشستیم. با «ایده آل» همراه باشید:

تصمیم بزرگ ما

۱۲،۱۳ ساله بودیم؛ زودتر از ۱۲ نبود و دیرتر از ۱۳ هم نبود. من و کیمیایی در همین سن حرفه مان را انتخاب کردیم. من گفتم دوست دارم بازیگر شوم و می شوم.کیمیایی هم گفت دوست دارم کارگردان شوم و می شوم. جالب هم این بود که دو تا بچه که به زور نوجوان به حساب می آمدیم کاملا هر دو همدیگر را باور داشتیم. این خیلی مهم بود و حتی امروز به نظرم خیلی عجیب می آید. با خودم فکر می کنم شاید هم تا حالا اصلا یک چنین اتفاقی نیفتاده باشد که دو تا بچه با عشق هدفی را انتخاب کنند، به هم اعتماد کنند و همراه هم شوند و به هدف شان هم برسند. این طوری شد که ما حرفه مان را انتخاب کردیم. درسم زیاد خوب نبود به خصوص در ریاضی ضعیف بودم. همیشه تو فکر این بودیم که چطور به هدف مان برسیم. ۱۵،۱۶ ساله بودیم که نشستیم یک فیلمنامه با همدیگر نوشتیم، البته بیشترش را کیمیایی جلو برد چون او دست به قلمش بهتر از من بود. فیلمنامه که تمام شد راه افتادیم به دفاتر سینمایی آن زمان رفتیم. هیچ کس را نمی شناختیم، هیچ کس هم ما را تحویل نگرفت. همه جا را رفتیم تا به «آژیر فیلم» رسیدیم. آنجا با ساموئل خاچیکیان، خدا رحمتش کند، آشنا شدیم. او اولین کسی بود که در واقع ما را رد نکرد و کمی با ما صحبت کرد. گفت کارتان خوب است و من سعی می کنم در فیلم های بعدی ام از شما استفاده کنم، البته هیچ وقت این اتفاق نیفتاد اما به هر حال مثل دیگران برخورد نکرد و برای ما وقت گذاشت. ما آن موقع بچه بودیم و خیلی سر در نمی آوردیم وقتی بزرگ تر شدیم، فهمیدیم حق داشتند، ما آن زمان فقط ۱۶ سال مان بود، دو تا نوجوان جنوب شهری، طبیعی بود که ما را جدی نگیرند و به ما اعتماد نکنند.


روزی که نوبت ما رسید

نوبت به «خداحافظ تهران» رسید. کارگردان آقای خاچیکیان بود. فیلمبرداری که شروع شد طبق روال همه فیلم های آقای خاچیکیان ما سر فیلمبرداری می رفتیم سر می زدیم. حالا رسیدیم به ۲۴،۲۵ سالگی. ما همچنان در آرزوی ورود به سینما بودیم اما شرایط بسیار سخت بود. یک روز برای همان فیلم «خداحافظ تهران» در استودیوی «مهرگان فیلم» دکور زده بودند. ما هم سر فیلمبرداری رفتیم. آقای خاچیکیان چون ارمنی بود دیالوگ های فارسی را خیلی خوب نمی نوشت. کیمیایی همین طور که کار را سر صحنه می دید رفت به خاچیکیان گفت این دیالوگ را بهتر نیست این طوری بنویسیم و خاچیکیان هم پسندید و عوض کرد. خاچیکیان از کیمیایی خوشش آمد و گفت دستیار من می شوی. او هم قبول کرد و دستیار ساموئل خاچیکیان شد. کیمیایی از همین طریق با آن تهیه کننده ها، آقایان اخوان آشنا شد. آنها می خواستند فیلم بسازند. کیمیایی هم فیلمنامه ای به نام «بیگانه بیا» نوشت و به آنها گفت من برای تان این فیلم را می سازم خیلی فیلم ارزانی هم هست. آنها گفتند ما فیلمبردار و چند حلقه فیلم به تو می دهیم برو یک سکانس از این فیلمت را به طور آزمایشی بگیر و بیار تا ما ببینیم به هم می چسبد یا نه، تا بهت اعتماد کنیم و سرمایه ساخت یک فیلم را بهت بدهیم. کیمیایی هم قبول کرد. احمدرضا احمدی هم دوست سالیان و بچه محل ما بود. کیمیایی یک سکانس به عنوان تست ساخت که من و احمدرضا احمدی در آن بازی می کردیم که این سکانس بعدها در تیتراژ فیلم «تجارت» استفاده شد. آن زمان مرسوم بود موسیقی انتخابی روی فیلم ها می گذاشتند و کسی برای فیلم موسیقی نمی ساخت. اسفندیار منفردزاده هم رفیق بچگی ما بود. او آمد برای همان تست ۱۰ دقیقه ای که ساختیم موسیقی ساخت. آن ۱۰ دقیقه را مونتاژ، صداگذاری، تدوین و… کردیم و آماده شد. برادران اخوان کار را دیدند و پسندیدند و سرمایه را دادند که باعثشد فیلم «بیگانه بیا» ساخته شد. در «بیگانه بیا» هم سر من بی کلاه ماند و نقشی برایم وجود نداشت. من دستیار کارگردان شدم و یک نقش کوتاهی هم بازی کردم. بعد از آن چون اکثر فیلم هایی هم که آن زمان ساخته می شد از آن نوع فیلم هایی بود که من دوست نداشتم بازی کنم، من هم دیدم چقدر صبر کنم حالا این اولین فیلم رفیقم که نشد حالا معلوم نیست کی دومی را بخواهد بسازد و بعد اصلا نقشی برای من باشد یا نباشد. از آن فیلم های به اصطلاح فیلمفارسی هم که رقص و آواز بود من اصلا دوست نداشتم بازی کنم. برای همین تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل به ایالات متحده بروم. آنجا هم شرایط برایم آسان نبود چون هیچ کمکی نداشتم. همه کاری در دوران تحصیلم انجام دادم؛ از ظرف شستن تا کارگری کردن تا بتوانم درسم را تمام کنم. بعد از برگشتم و با فیلم «خاک»، که برایش جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را بردم، بازیگری را به شکل حرفه ای تا امروز ادامه دادم. هیچ وقت هم هیچ شغل دیگری غیر از بازیگری و کارگردانی ۴ فیلمی که ساختم، نداشتم. بعد از اینکه به شهرت رسیدم آقای خاچیکیان برای فیلم «کوسه جنوب» از من دعوت کردند اما من عذرخواهی کردم و قبول نکردم. علت هم خیلی ساده بود؛ ایشان از من در سال هایی که بازیگر حرفه ای نبودم استفاده نکرده بود و حالا که معروف شده بودم می خواست استفاده کند.

روزگار کودکی

من و مسعود کیمیایی بچه محل و همسایه بودیم. همین هم شد که زندگی ما یک جورهایی از دوران بچگی به هم وصل شد. زندگی حرفه ای من و کیمیایی از هم جداناپذیر است! ما از ۹ سالگی در یک کوچه فرعی خیابان ری که منتهی به بازارچه نواب می شد، همسایه بودیم. خانه های مان کنار هم با یک خیاط مشترک بود و تو کوچه رفیق و هم بازی همدیگر بودیم. درکوچه ما کارگاه بشکه سازی هم بود. ما می رفتیم خرده چوب های آنجا را برمی داشتیم و برای خودمان هفت تیر چوبی درست کرده و بازی می کردیم. در محل مان هم، خیابان ری، سینمایی به نام «دماوند» بود که بعدها اسمش چند بار عوض شد؛ سینما را آنجا پیدا کردیم. با کیمیایی یک قرون، یک قرون پول جمع می کردیم تا ۶ ریال می شد. در آن سینما بلیت ردیف های جلو ۶ ریال و بلیت ردیف های عقب یا همان لژ ۱۰ ریال بود. توان اینکه بلیت لژ بخریم را نداشتیم. همیشه تا پول مان ۶ ریال می شد، زود بلیت می گرفتیم و به تماشای فیلم ها می رفتیم. اکثر فیلم ها هم آن زمان یا سریال های آمریکایی بود یا فیلم های وسترن. بچه بودیم و خانواده ها هم حریف مان نمی شدند. می گفتیم داریم می ریم تو کوچه بازی کنیم؛ دیگر نمی فهمیدند این وسط سینما هم می رفتیم. اتفاقا خانواده من مذهبی هم بودند. ما از طرف مادری تفرشی هستیم. مادرم تهران بزرگ می شود و بعد هم که با پدرم ازدواج می کند. او تهرانی بود و پدرش هم تهرانی بود. پدر را به ندرت می دیدیم، شاید هر ۲،۳ هفته یک بار؛ راننده تریلی بود و دائم در سفر. آن موقع هم جاده ها مثل امروز نبود مثلا از تهران تا اهواز همه جاده ها خاکی و به اصطلاح شوسه بود. برای همین سفرها خیلی طول می کشید. پدرم ۲،۳ هفته یک بار می آمد و ۲،۳ شب خانه می ماند و بعد دوباره می رفت. چند بار هم مرا با خودش به این سفرها برد. ۳ تا بچه بودیم. من بچه بزرگ بودم. بعد من خواهرم بود و بعد برادرم. خواهرم سال هاست فوت کرده و فقط من مانده ام و تنها برادرم.

وقتی همسرم به کمکم آمد

همسرم طراح لباس بوده و در نیویورک درس طراحی لباس خوانده است. طراحی لباس فیلم «گناهکاران» را هم ایشان انجام داده اند. واقعا هم کارشان در مقایسه با فیلم های امروزی به نظرم مناسب و خوب است. من برای «گناهکاران» وسواس زیادی به خرج دادم و سعی کردم فیلم آبرومند و خوبی باشد. طبیعتا این کار احتیاج به زمان و سرمایه داشت. فیلم را با سرمایه شخصی خودم کلید زدم همسرم هم کمک کرد تا بتوانم فیلمم را تمام کنم. حمایت او باعثشد تا توانستم این فیلم را مستقل بسازم و احتیاج به کمکی از بیرون پیدا نکنم. هم خانمم و هم پسرم، سام، خیلی برای ساخت این فیلم کمک و همراهی ام کردند. بازیگران را هم به همراه سام، که هم نویسنده فیلمنامه بود و هم مجری طرح وطراح تولید، انتخاب کردیم.


سبک زندگی من

من اصلا روز خوابم نمی برد. کلا آدم بسیار بدخوابی هستم. برنامه هفت از همان شروع که آقای جیرانی بودند تا امروز بارها از من خواستند در برنامه شان شرکت کنم و من همیشه گفتم دیر وقت نمی توانم جایی بروم چون اگر ساعت ۱۰:۳۰، ۱۱ نخوابم دیگر خوابم نمی برد. شب ها سه، چهار بار وسط خواب بیدار می شوم و هر دفعه تا دوباره بخواهد خوابم ببرد یک ساعت طول می کشد. هر روز ۵:۳۰ صبح بیدار می شوم و هرقدر زور می زنم به ۶ نمی رسد و نهایتا یک ربع به ۶ از تختخواب بیرون می آیم. مجموع خوابم در ۲۴ ساعت شاید ۴ ساعت بیشتر نباشد. برای نقد و بررسی فیلم «گناهکاران» که دعوتم کردند، دیدم که خب فیلمم است و الان هم در حال اکران است و باید حتما بروم. رفتم و تا برگشتم خانه ساعت دیگر ۲ شده بود، دیگر هر کاری کردم خوابم نبرد. من شب زنده دار نیستم. حتی مهمانی هم تا دیر وقت نمی مانم. وقتی مهمانی دعوت می شوم شرط می کنم ساعت ۷ می آیم و تا ۱۰،۱۰: ۳۰ هم می روم. وقتی ساکن لواسان شدیم بالاخره چند تا دوست پیدا کردیم و معاشرت مان شروع شد. یکی از این دوستان ما را برای شام به منزل شان دعوت کرد. رفتیم و نشستیم و هرقدر گذشت خبری از شام نشد. بالاخره ساعت ۱۱ شام را آوردند. من هم چون تازه آشنا شده بودیم روی این را نداشتم که بگویم من باید بروم و شب به موقع بخوابم. خلاصه تا آرام آرام شام خوردیم ساعت ۱۲ شد. خب زشت بود شام نخورده بلند شویم و برویم. مجبور شدیم باز یک ساعت بنشینیم. بعد از آن من دیدم اصلا به این ترتیب نمی توانم بنابراین دیگر رابطه ام را با آنها قطع کردم. مهمان هم دعوت می کنم می گویم ۷ بیایید که بتوانید تا ۱۰،۱۰: ۳۰ بروید. یکی از علت هایی هم که قبول نمی کنم در فیلمی که شب کاری زیاد داشته باشد بازی کنم، همین مساله است.

از سینما رفتن خجالت می کشم

ژانر پلیسی و حادثه ای و فیلم های وسترن را دوست دارم اما این​طور نیست که فقط اینها را ببینم. همه فیلم های خوب را تماشا می کنم. من وقتی به کشور های دیگر سفر می کنم مثلا ۱۰ روز که در سفر هستم هر روز می روم هر چه فیلم روی پرده است، می بینم. اینجا اما تقریبا سینما نمی روم. یعنی رویم نمی شود بروم. مگر عده ای آشنا باشند مثل شبی که برای فیلم مان افتتاحیه برگزار کردیم. اینکه می گویم رویم نمی شود به دلیل این است که فکر می کنم شاید مردم بگویند حالا آمده خودش را نشان بدهد و اینکه به هر حال عده ای برای عکس و فیلم و امضا گرفتن می آیند و احساس می کنم فضایی پیش می آید که برای آن محیط مناسب نیست و ممکن است باعثمزاحمت مردم شود. خلاصه معذب هستم و ملاحظه می کنم. از فیلم های خوبی که این اواخر دیدم می توانم از «Stand Up Guys» و «gatsby great» نام ببرم.

با اینها زندگی را سر می کنم

چند تا نویسنده هستند که خیلی دوست شان دارم و تا کتاب تازه شان چاپ می شود سریع تهیه می کنم و می خوانم. بیشتر الان کتاب انگلیسی می خوانم که انگلیسی یادم نرود. نویسنده مشهوری به نام رابرت بی پارکر است که از روی آثارش فیلم هم زیاد ساختند. سریال «جسی استون» که شهرت جهانی دارد را از روی یک مجموعه از کتاب های او نوشتند. من از نوع نوشتن پارکر خیلی خوشم می آید و تقریبا همه کتاب هایش را خوانده ام. دان بروان را هم خیلی دوست دارم که همان نویسنده «داوینچی کد» است. جان گیری شام را خیلی دوست دارم. نوشته های او بیشتر به دادگاه ها و مسایل حقوقی مربوط می شود. پائیلو کوئیلو را هم دوست دارم. انواع کتاب ها را دوست دارم و این طور نیست که فقط کتاب پلیسی بخوانم. گابریل گارسیا مارکز را بسیار دوست دارم. استیون کینگ را هم اکثر کتاب هایش را دارم و می خوانم. الان هم دارم «absolute power» را می خوانم، قبلا هم فیلمش را دیدم که کلینت ایستوود و کارگردانی و بازی کرده بود.

حتی کارگری هم کردم

این شغل من است و هیچ حرفه دیگری ندارم. از نوجوانی دوست داشتم بازیگر شوم. برای رسیدن به این هدف خیلی با خانواده ام مبارزه کردم. راضی نمی شدند. حتی کار به جایی رسید که خانواده ام می گفتند حالا یک کار دیگری هم داشته باش، این را هم به عنوان علاقه ات ادامه بده اما من می گفتم این خودش یک حرفه است و من کار دیگری نمی کنم. هیچ وقت هم در زندگی ام هیچ کار دیگری نکردم، البته زمانی که در سال های جوانی به آمریکا رفتم چون هیچ کس را نداشتم که کمکم کند حتی کارگری هم کردم و ظرف هم شستم که بتوانم درسم را بخوانم. منظورم این جور کارهای گذری دوران دانشجویی نیست، منظورم شغل است و من هیچ وقت هیچ شغل دیگری غیر از بازیگری و کارگردانی نداشتم چون علاقه من سینما است.

خجالتی هستم

من همیشه خیلی آدم کم رویی بودم. خدا مادرم را رحمت کند همیشه می گفت تو با این کم رویی چطور می خواهی بازیگر سینما شوی. من می گفتم خب این ربطی ندارد. من بازیگر سینما هستم ولی کم رو هم هستم. حتی مادرم، خاله و دایی و دیگران را دعوت می کرد و می گفت این بچه را نصیحت کنید، می خواهد مطرب شود. آن زمان اصطلاحا به کار سینما مطربی می گفتند. من تا می فهمیدم اینها قرار است خانه ما جمع شوند از خانه بیرون می زدم. بعد که می رفتند برمی گشتم و مادرم می گفت حالا حداقل یک شغل دیگر را انتخاب کن در کنارش بازی هم بکن. گفتم من هیچ کار دیگری نمی کنم، این خودش یک حرفه است و واقعا پای عشق و کارم ایستادم. اینقدر مبارزه کردم که خانواده دیدند هر کاری بکنند حریف من نمی شوند. اما هنوز هم کم رو هستم و شاید برای همین هم هست که به خلوت خودم دل بسته هستم و باید تنها کتاب بخوانم و فیلم ببینم.

برای کیمیایی ۲۰ شب نخوابیدم

«رد پای گرگ» را خیلی دوست دارم. خاطره جالبی از آن فیلم دارم که بد نیست برای تان بگویم. فیلمبرداری آن فیلم در زمستان بود. زمستان های آن سال ها هم با زمستان های الان فرق می کرد. همانطور که الان پاییزی به آن معنی واقعی پاییز نداریم، زمستان هم دیگر آن رنگ و بوی زمستان را ندارد. از اول پاییز تا حالا یک بار باران درست و حسابی نیامده است. آن سال اما زمستان سختی بود. اگر یادتان باشد من در آن فیلم زخم می خوردم و همانطور زخم خورده به سراغ طلعت و نگین با بازی گلچهره سجادیه و نیکی کریمی می روم. از آن به بعد ما وارد شب می شویم و بیشتر شب کاری داشتیم. برای فیلمبرداری سمت دربند می رفتیم. هر شب که فیلمبرداری داشتیم خون پیراهنم و دستم را تازه می کردند. آنقدر هوا سرد بود و برف می آمد که پای مان تا زانو تو برف بود. خون که می ریختند انگشت های دستم یخ می زد و به هم می چسبید. خاطره دیگری که از آن فیلم نمی توانم فراموش کنم این است که من آدم بد خوابی هستم و روزها خوابم نمی برد. ما ۲۰ شب پشت هم شب کاری داشتیم و مجبور بودم شب ها بیدار بمانم. صبح که به خانه می رفتم یک ساعت بیشتر نمی توانستم بخوابم چون برنامه خوابم به هم ریخته بود. فقط عشق می تواند چنین مقاومتی به آدم بدهد.


همه فرزندان من

من دو تا فرزند دارم. سام و پسر دیگرم، بهزاد، که هر دو فرزندان من از ازدواج قبلی هستند. سام آمریکا بود و برگشت اما بهزاد که پسر بزرگم است، آمریکا مانده و آنجا زندگی می کند. حرفه اش هم هیچ ربطی به سینما ندارد. یکی از شغل هایش طراحی موتورهای B. M. W است. مجله ای را که با او در این باره گفت و گو کرده بودند برایم فرستاد. همین طور برای خانه های بزرگ و مجلل سیستم صوتی طراحی و نصب می کند.

بچه ناف تهران در لواسان

ما سال ها بود آپارتمانی در زعفرانیه داشتیم که فیلم «چشم هایش» را زمانی که می ساختم، آنجا سکونت داشتیم. یک روز به خودم آمدم و دیدم همه آن کوچه های باغی و خانه های ویلایی تبدیل به برج، مجتمع و آپارتمان شده اند. از خانه پا بیرون که می گذاشتم، در زنجیره ترافیک گیر می افتادم. دیدم اینطوری نمی شود، پس در رفتیم. آن موقع هم که ما به لواسان رفتیم جاده خوبی نداشت و مثل الان نبود که خیلی به آنجا رسیدگی کردند. سال ۷۸ که «چشم هایش» را ساختم بعد از آن به لواسان نقل مکان کردیم. البته آنجا هم اوایل خلوت بود، الان آنجا هم خیلی شلوغ شده. ۱۴ سال است لواسان زندگی می کنم. ما در خود شهر لواسان هم نیستیم و اطراف آن هستیم که در واقع مربوط به شهر لواسان هم نمی شود. چون با خودمان فکر کردیم این شهر بالاخره مثل تهران شلوغ خواهد شد بنابراین تصمیم گرفتیم خارج از محدوده و جایی که آرامش و سکوت باشد خانه بگیریم. جایی را در جاده ای فرعی گرفتیم که روی تپه است و اطراف مان هم خلوت است.