فیلم«مثل یک عاشق» عباس کیارستمیدر هر دو نظر سنجی فیلم کامنت و ایندی وایر بالاتر از «گذشته» فرهادی قرار گرفته است.

کم کم ایران هم وارد فهرست بهترین های سال ۲۰۱۳ می شود. در نظرسنجی وب سایت سینمایی ایندی وایر دو فیلم «گذشته» و «مثل یک عاشق» از ایران در فهرست ۵۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۳ قرار دارند. به گزارش هفت صبح، در نظرسنجی مجله معتبر فیلم کامنت هم سینمای ایران در میان ۵۰ اثر برتر ۲۰۱۳ صاحب دو فیلم است: اولی «مثل یک عاشق» که عباس کیا رستمی آن را در ژاپن ساخته و مقام پانزدهم را دارد و «گذشته» ساخته اصغر فرهادی که در مقام چهلم جدول است. به نکته هایی که از مقایسه این دو فهرست می شود نتیجه گرفت، نگاه می کنیم:

۱ - سه فیلم اول نظرسنجی های ایندی وایر و فیلم کامنت با هم یکی هستند و فقط ترتیب شان با هم تفاوت دارد. ایندی وایر «۱۲ سال بردگی» استیو مک کوئین را به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ انتخاب کرده است در حالی که منتقدان فیلم کامنت آن را فیلم دوم شان قرار داده اند. تفاوت زیادی ندارد. تا امروز استیو مک کوئین با درامش که درباره مرد سیاهپوست آزادی است که در نیویورک زندگی می کند ولی دزده می شود و به اشتباه او را به عنوان برده می فروشند، همه نظرها را به خود جلب کرده است. اگر بخواهیم براساس همین نظرسنجی ها پیش برویم «۱۲ سال بردگی» شگفتی امسال اسکار خواهد بود. «درون لوین دیویس» فیلم برادران کوئن درباره یک خواننده کانتری در نظر سنجی ایندی وایر فیلم دوم و از نظر فیلم کامنتیها، فیلم اول سال ۲۰۱۳ است. فیلمی که می گوینددوبارته همان مولفه های آشنای برادران کوئن را در سطحی بالا دارد.

۲ - فیلم سوم در هر دو نظرسنجی مشترک است. «پیش از نیمه شب» ریچارد لینکلیتر امسال بدشانس ترین فیلم بود. هر زمان دیگری بود این فیلم هم مانند دو قسمت اولش به شدت مورد توجه قرار می گرفت اما امسال در فهرست ها کمتر به عاشقانه لینکلیتر و بازی های درخشان ایتان هاوک و ژولی دلپی توجه کردند. سلین و جسی در «پیش از نیمه شب» با هم ازدواج کرده اند اما هنوز هم مثل گذشته با یکدیگر درباره همه چیز حرف می زنند. این فیلمی عمیق درباره رابطه زوجی است که سال هاست سینمادوستان با آنها همراه هستند.

۳ - نکات مشترک این دو فهرست خیلی زیاد است. فیلم های «جاذبه» آلفونسو کوارون، «عمل قتل» جاشوا اپنهایمر، «upstream color» شین کاروت و «فرانسس ها» نوآ بومباک دیگر فیلم هایی هستند که هم منتقدان ایندی وایر و هم فیلم کامنت آنها را انتخاب کرده اند. فیلم «او» ساخته اسپایک جونز در نظرسنجی ایندی وایر جایگاه چهارم را دارد و «آبی گرم ترین رنگ ااست» عبدالطیف کشیش هم در جایگاه هشتم است. به جای این دو فیلم، مجله فیلم کامنت «نشانی از گناه» جیا ژانگکه و «شطرنج کامپیوتری» ساخته اندرو بوجالسکی را در فهرستش قرار داده است.

۴ - فیلم «Leviathan» ساخته ورنا پاراول و لوسین کستینگ – تیلور که در بقیه نظرسنجی هات اثری از آن دیده نمی شد جزو ۱۰ فیلم برتر فیلم کامنت و ایندی وایر است.

۵ - هر دوی این فهرست ها دو فیلم ایرانی را جزو بهترین های ۲۰۱۳ قرار داده اند. فیلم کامنت که مجله روشنفکرانه تری است به فیلم کیا رستمی توجه بیشتری نشان داده و آن را در رتبه پانزدهم ۵۰ فیلم برتر سال قرار داده است در حالی که ایندی وایر رتبه ۲۲ را برای فیلم کیارستمی قائل شده. در عوض در نظرسنجی ایندی وایر «گذشته» فرهادی فیلم سی ام ولی در انتخاب های فیلم کامنت فیلم چهلم از میان ۵۰ فیلم برتر سال قرار داده است در حالی که ایندی وایر رتبه ۲۲ را برای فیلم کیارستمی قائل شده. در عوض در نظرسنجی ایندی وایر «گذشته» فرهادی فیلم سی ام ولی در انتخاب های فیلم کامنت فیلم چهلم از میان ۵۰ فیلم است. نکته جالب دیگری که وجود دارد این است که دو فیلم ایرانی که امسال در برخی فهرست ها جزو بهترین آثار سال انتخاب شده اند، یکی اثر کیارستمی و دیگری اثر فرهادی کمترین نشان از ایران را در خودشان دارند. هر چند سازندگانشان ایرانی هستند اما سرمایه گذاران و ستاره های فیلم های «مثل یک عاشق» و «گذشته» در بهترین حالت محصولات مشترکی هستند که سهم ایران در آنها کمتر از کشور دیگر مشارکت کننده است.