فیلم «روانی» ساخته‌ی معروف «آلفرد هیچکاک» عنوان خونین‌ترین فیلم تاریخ سینما را به دست آورد.

نشریه‌ی سینمایی اسکرین در گزارشی به معرفی خونین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما پرداخت که با به تصویر کشیدن صحنه‌های خشونت‌آمیز و خونین، تاثیر زیادی بر هیجانی شدن فیلم داشته‌اند.

در این فهرست فیلم «روانی» ‌ساخته‌ی آلفرد هیچکاک در رتبه‌ی اول قرار گرفته است. «روانی» که عنوان بهترین فیلم دهه ۶۰ سینمای جهان را در اختیار دارد، یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما است.

این فیلم در سال ۱۹۹۲ در فهرست میراثفرهنگی آمریکا و در گنجینه شاهکارهای سینمایی هالیوود قرار گرفت. این فیلم محصول سال ۱۹۶۰ نامزد چهار جایزه اسکار از جمله بهترین کارگردانی بود که در جوایز سینمایی ادگار آلن پو بهترین فیلم جنایی شناخته شد و در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین بازیگر زن را برای «جانت لی» به همراه آورد.

فیلم «MASH» به کارگردانی «رابرت آلتمن» محصول ۱۹۷۰ در رتبه‌ی دوم قرار دارد. اگرچه دیگر کارگردانان از قبول این پروژه طفره رفتند، اما «آلتمن» آن را قبول کرد و توانست با همین فیلم جایزه‌ نخل طلای جشنواره کن را در سال ۱۹۷۰ به‌دست آورد. این اثر پرفروش‌ترین فیلم در کارنامه‌ی سینمایی آلتمن محسوب می‌شود که برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین فیلمنامه شد و در جوایز گلدن گلوب بهترین معرفی شد.

فیلم «راننده تاکسی» اثر معروف «مارتین اسکورسیزی» محصول ۱۹۷۶ در مکان بعدی نشریه‌ی اسکرین قرار گرفته است. این فیلم با نقش‌آفرینی «رابرت دنیرو» و «جودی فاستر» نامزد چهار جایزه اسکار بود که در جشنواره کن موفق به کسب نخل طلا شد و دنیرو با این فیلم تا آستانه کسب جایزه‌ی‌ اسکار رفت.

منبع: ایسنا