آن طور که از شواهد امر برمی‌آید، فشارها روی برنامه «هفت»، تعطیلی سه هفته‌ای این برنامه را در پی داشته است.

مدیر گروه اجتماعی شبکه سه با اعلام اینکه همزمان با پخش جام ملت‌های اروپا، این برنامه یک ماه تعطیل خواهد شد، از احتمال تغییر مجری برنامه نیز خبر داده است.

فضل‌الله شریعت پناهی به نامه سرگشاده ۲۱ رسانه به رئیس رسانه ملی درمورد برنامه «هفت» هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در این بیانیه نظراتی مطرح شد که طی آن عزت‌الله ضرغامی نیز تذکراتی را به برنامه دادند.

جیرانی نیز نقطه نظراتی را در زمینه این بیانیه عنوان کرد که این نظرات کاملا شخصی بوده است. وی با اشاره به اظهارات جیرانی پیرامون بحثدولتی‌شدن سینما و اعلام جهت‌گیری برنامه «هفت» مقابل این جریان و حمایت از واگذاری سینما به صنوف واقعی می‌گوید: «هفت» منتسب به جریان و گروه خاصی نیست و اعلام مجری برنامه در زمینه حمایت از این جریان اشتباه بوده است.

مدیر گروه اجتماعی شبکه سه ادامه می‌دهد: برنامه «هفت» یک برنامه یکنواخت و یکسان نیست، ممکن است در این برنامه مجری یا مهمانان حرف‌هایی را مطرح کنند که باب میل برخی از افراد نباشد؛ اما این مسئله دلیلی برای تداوم این روند نیست.

من با این گفته جیرانی که عرصه فرهنگ، عرصه گفت‌وگو است کاملا موافق هستم؛ زیرا با این روند بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود و در این راستا نباید هراس داشته باشیم که عده‌ای موضوعاتی را مطرح کنند که مشکل‌ساز شود.

وی با اشاره به پایین بودن آستانه نقد مسئولان و سینماگران در ایران اظهار می‌کند: «هفت» سعی داشته تا در طول این مدت آستانه تحمل مسئولان و سینماگران را در زمینه نقد بالا ببرد و همچنین با باز کردن فضای نقد اجازه بیان اظهارنظرات مختلف را به افراد بدهد.

شریعت‌پناهی با اشاره به تغییرات احتمالی در برنامه «هفت» می‌گوید: قرار است تغییر و تحولاتی در برنامه «هفت» رخ دهد که این امر نیازمند استراحت یکماهه گروه است. به احتمال قوی جیرانی از برنامه «هفت» خداحافظی می‌کند.

جیرانی اما با تردید از آینده خود در برنامه هفت صحبت می‌کند: «این احتمال وجود دارد که از برنامه «هفت» بروم یا نروم، اما فعلا صحبت‌ها درباره تعطیلی سه هفته‌ای برنامه است و سایر تصمیم‌ها بعدا گرفته خواهد شد.» جیرانی دلیل کناره‌گیری خود را شروع ساخت سریالش می‌داند: «در تکاپوی ساخت سریال «فصل بی‌پروایی» هستم.

به همین دلیل طبیعتا از یک زمانی نمی‌توانم به برنامه هفت بیایم اما برنامه هفت قرار نیست تعطیل شود.» او ارتباط رفتنش از این برنامه را با نامه‌هایی که اخیرا علیه هفت منتشر شد، رد می‌کند: «رفتن من از برنامه هفت هیچ ربطی به هیچ نامه و مورد خاص دیگری ندارد.

اصلا مورد حاشیه‌ای دیگری وجود ندارد و من قبلا هم سر موضوع سریال با دوستان صحبت کرده بودم.» جیرانی البته تصریح می‌کند که علاقه چندانی ندارد برنامه «هفت» را ترک کند: «نه اینکه دلم بخواهد ولی مجبورم که دیگر در برنامه هفت نباشم چون سریال فصل بی‌پروایی الف ویژه است و بخش‌هایی از آن در خارج از کشور تصویربرداری می‌شود.» هنوز گزینه‌ای برای جانشینی جیرانی مشخص نشده است.

جیرانی در این مورد می‌گوید: «هنوز رفتن من به این میزان قطعیت نرسیده و اینکه چه اتفاقی بعدا می‌افتد، یا چه کسی اجرای برنامه را بر عهده خواهد داشت، فعلا درباره‌اش صحبت نشده است.» جدای از سرنوشت جیرانی، باید دید چه اتفاقی برای مسعود فراستی کارشناس همیشگی این برنامه رخ خواهد داد.

منبع: تهران امروز