«غلامحسین سمندری»، استاد موسیقی خراسان روز پنج شنبه سوم فروردین در سن ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت.

«مجبتی قیطاقی»، رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی در گفت وگو با خبرنگار هنری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ی خراسان با بیان این مطلب افزود: استاد سمندری از دو هفته پیش بر اثر سکته ی مغزی در بیمارستان سجادیه ی شهرستان تربت جام بستری شد که بعد از بهبودی نسبی از نظر پزشکان از بخش مراقبت های ویژه(ICU) به بخش معمولی انتقال داده شد. وی گفت: طبق نظر پزشک، مرحوم سمندری پنج شنبه هفته ی گذشته با وجود عفونت در ناحیه ی حنجره و ریه و نداشتن شرایط روحی مناسب از یبمارستان مرخص شد.

رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی گفت: دست چپ استاد سمندری بر اثر سکته ی مغزی از کار افتاده بود که این امر موجب شده بود ایشان روحیه ی مناسبی نداشته باشد، اما برخلاف اصرار بر نگهداری وی در بیمارستان و تاکید بر پرداخت کلیه ی هزینه های بیمارستان، آن مرحوم را مرخص کردند که متاسفانه ساعتی بعد از ترخیص در منزل درگذشت. قیطاقی اظهار کرد: استاد سمندری یکی از بزرگان موسیقی بود؛ به گونه ای که اگر خیمه ای برای موسیقی جنوب خراسان برپا بود، یکی از ستون های اصلی آن به حساب می آمد، به ویژه موسیقی دوتار که مدیون وی بود. او بارها مورد تحسین موسیقدانان بزرگ دنیا قرار گرفته بود.

رئیس انجمن موسیقی خراسان رضوی با بیان اینکه بیمارستان در حق مرحوم سمندری کوتاهی کرد گفت: او انسانی بسیار بزرگ و مثال زدنی در اخلاق و ادب بود و زندگی اش بدون هیچ حاشیه ای بود.

وی با تاکید بر اینکه برای ایشان در مشهد نیز مراسمی برگزار خواهد شد گفت: مراسم تشیع مرحوم سمندری ساعت ۱۵ امروز(شنبه) در شهرستان باخرز تایباد برگزار خواهد شد.

مرحوم حسین سمندری در سال ۱۳۱۱ در خانواده ای متوسط در باخرز تایباد متولد شد. وی در کنار پدر به شغل آرایشگری مشغول شد و از ۸ سالگی با موسیقی دوتار آشنا شد.

ایشان در نزد استادان بزرگ موسیقی تعلیم یافت و پیشرفت موسیقی استاد خیلی زود فراگیر و جهانی شد و توانست در بسیاری از جشنواره های داخلی و بین المللی حضور یافته و مقام هایی را کسب کند. حضور او در جشنواره های آلمان، ایتالیا، فرانسه، یونان، لبنان، سوئیس و اتریش پررنگ بوده است.

مرحوم سمندری را با مقام معروف «سرو خرامان» و با آواز استاد ابراهیم شریف زاده می شناسند. «یهودی منوهین»، ویولونیست مشهور بین المللی درباره ی او گفته است: حاضرم تمام افتخاراتم را بدهم، اما در عوض بتوانم پنجه های این مرد روستایی را داشته باشم.

منبع: خبرگزاری ایسنا