ملت ایران: همسر لیلی ریاحی، فرزندخوانده و وصی سیمین دانشور گفت: با وجود اینکه امکان فروش منزل سیمین دانشور در صورت توافق ورثه وجود دارد، اما این منزل باید به هر شکل ممکن حفظ و به یک موزه مبدل شود.

علی خلاقی همسر و وکیل لیلی ریاحی فرزندخوانده سیمین دانشور نویسنده فقید کشورمان، در گفتگو با مهر در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به آثار مکتوب این نویسنده فقید اظهار داشت: دو هفته پیش حکم نهایی دادگاه مبنی بر صحت دستخط دانشور در وصیت نامه ای که نزد همسر من داشته است، ابلاغ شد و به طرف مقابل(ویکتوریا دانشور - خواهر سیمین دانشور) مطابق حکم فرصت داده شده تا در صورت تمایل تا ۲۰ روز پس از ابلاغ حکم دوباره به آن اعتراض کند و در غیر این صورت این حکم قانونی تلقی شده و قابل اجراست.

وی ادامه داد: به موجب این حکم با ناشر آثار دانشور وارد مذاکره خواهیم شد تا انتشار و بازچاپ آثار وی از این پس بدون نظر خانم ریاحی نباشد. در کنار آن برنامه ای جدی نیز برای ساماندهی منزل مرحوم دانشور و آل احمد داریم.

خلاقی افزد: نظر ما این است که با همکاری شورای شهر و شهرداری تهران این منزل به یک موزه و مرکز فرهنگی مبدل شود و درِ آن همواره برای حضور مردم و اهالی فرهنگ باز باشد. من به نیابت از همسرم اعلام می کنم که هیچ قصدی برای فروش این منزل نداریم و معادل مالی آن برای افرادی در سن و سال من و همسرم هیچ ارزشی ندارد. مهم این است که این خانه با نام منزل «سیمین و جلال» همواره باقی بماند و برای مردم قابل دسترسی باشد.

وی تاکید کرد: در این مرکز فرهنگی باید اهالی ادبیات به صورت مسمتر در رفت و آمد باشند و به مناسبت های مختلف در آن برنامه هایی اجرا شود. این منزل یک محل مسکونی ساده نیست و باید کاربری فعلی آن تغییر کند.

خلاقی افزود: من و همسرم هیچگاه با ویکتوریا دانشور و خانواده او مشکلی نداشته ایم و سعی مان این نبوده که حیات خودمان را در حذف دیگران قرار دهیم اما پای این موضوع ایستاده ایم که این منزل به یک مکان فرهنگی مبدل شود چون بر اساس حکم دادگاه ما در آن منزل سهیم هستیم.

وی در مورد امکان فروش این منزل نیز گفت: منزل در حال حاضر در فهرست میراثفرهنگی ثبت شده است اما ورثه در صورت توافق می توانند آن را از فهرست خارج کنند و به فروش برسانند ولی من و همسرم به شخصه، خودمان هرگز چنین قصدی نداریم.