ملت ایران: بردک سیاه نام کاخی از دوره هخامنشیان است که در استان بوشهر، ۱۲ کیلومتری برازجان و حدود ۶۰ کیلومتری خلیج فارس واقع شده است؛ کاخی متعلق به داریوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده ای که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.

به گزارش فارس از دشتستان، فرهنگ ملی؛ هویت یک جامعه و دستاورد تلاش های ایشان در طول تاریخ و سرمایه بزرگ یک ملت برای حرکت، سازندگی و شکوفایی استعدادهای مردم است.

فرهنگ ملی؛ سرمایه ای گران بها و ارزشمند است که بدون تکیه به آن برای هرگونه بنایی غیر ممکن است. سرمایه ‎ای که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد، چون دستاورد تاریخ، تلاش و تفکر یک ملت را نمی توان به سرعت تغییر داد و متحول کرد.

روستای تاریخی درودگاه دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که یکی از آنها شهر باستانی تموکن و کاخ هخامنشی بردک سیاه است؛ کاخی که هر ساله هزاران نفر از سراسر ایران زمین و گردشگرانی از کشورهای اروپایی و آسیایی از آن بازدید می کنند.

بردک سیاه نام کاخی از دوره هخامنشیان است که در استان بوشهر، ۱۲ کیلومتری برازجان و حدود ۶۰ کیلومتری خلیج فارس واقع شده است؛ کاخی متعلق به داریوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده ای که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.

از کاخ بردک سیاه به عنوان کاخ زمستانی هخامنشیان یاد می شود؛ اما قرار گرفتن این کاخ که احتمالا وسعتی برابر با تخت جمشید داشته(و شاید بزرگتر) در نزدیکی خلیج فارس، می تواند بیانگر موقعیت استراتژیک آن باشد.

این منطقه گردشگری با مشکلات زیادی روبه رو است که همیشه مورد انتقاد گردشگران و بومیان روستای درودگاه بوده و تا کنون بهبود چشمگیری در وضعیت آن شاهد نبوده ایم.

ضعف امکانات و زیرساخت های رفاهی اطراف این بنای تاریخی کهن از مشکلات اساسی است که گردشگران و بازدیدکنندگان همواره آنرا مورد انتقاد قرار می دهند و بر ضرورت رفع آن تاکید دارند.

بومیان منطقه درودگاه نیز که علاقه زیادی به این آثار تاریخی دارند از وضعیت موجود انتقاد دارند و می گویند؛ چرا اثری با این قدمت و ظرافت باید اینگونه مورد بی مهری قرار بگیرد؟

شهر تاریخی تموکن فاقد راه دسترسی مناسب است

مسئول انجمن میراثفرهنگی درودگاه هم در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: بر اساس منابع موجود شهر باستانی تموکن از مناطق مهم تاریخی کشور است و امروز همه ما وظیفه داریم برای حفظ آن کوشش کنیم.

ابوذر محتشمی اظهار داشت: در مستندی که از رسانه ملی پخش شد از آریاییان به عنوان بومیان این منطقه تاریخی یاد کرد که این امر قدمت بالای فرهنگ و تمدن این خطه را به اثبات می رساند.

وی افزود: مشکلات فراوانی این منطقه باستانی و گردشگری را تحت الشعاع قرار داده که همیشه مورد انتقاد اهالی روستا و گردشگران منطقه طی سال های اخیر بوده که هنوز رفع نشده است.

محتشمی خاطرنشان کرد: نبود راه ارتباطی مناسب از روستای درودگاه تا شهر باستانی تموکن از مشکلاتی است که سبب شده گردشگران برای بازدید از این منطقه باستانی مجبور به عبور از جاده ها و راه های خاکی و نامناسب شوند.

مسئول انجمن میراثفرهنگی درودگاه بیان داشت: نبود حصار در محدوده خریداری شده توسط میراثفرهنگی از مسائل و مشکلاتی است که بارها توسط انجمن میراثفرهنگی درودگاه به آن تاکید شده است.

وی با انتقاد از ضعف امکانات رفاهی در محدوده این شهر باستانی یادآور شد: نبود امکانات رفاهی و جایگاه مناسب برای استفاده یگان حراست تموکن و امکانات رفاهی جهت استفاده گردشگران از مشکلات حائز اهمیتی است که در این منطقه وجود دارد.

محتشمی عنوان کرد: عدم استفاده از روش های نوین مرمت و نگهداری از دغدغه های اساسی مسئولان انجمن میراثفرهنگی درودگاه است و این مساله سبب فرسایش شدید ستون های این کاخ هخامنشی می شود.

وجود ۱۷۲ اثر گردشگری ملی و بین المللی در دشتستان

فرماندار دشتستان نیز با اشاره به جایگاه تاریخی دشتستان اظهار داشت: از نظر تاریخی و فرهنگی نیز جایگاه دشتستان جایگاهی ویژه است و در واقع میراثبا ارزش فرهنگی و باستانی دشتستان با توجه به قدمت تاریخی و کهن آن نیاز به توجه و توسعه ویژه دارد.

علیرضا خرمی با بیان اینکه دشتستان ۱۷۲ اثر گردشگری ملی و بین المللی دارد خاطر نشان کرد: شهرستان دشتستان به لحاظ دارا بودن ۱۷۲ اثر تاریخی و گردشگری در سطح ملی و بین المللی و وجود جاذبه های بکر طبیعی و گردشگری نیاز به توجه بیشتر از سوی مسئولان میراثفرهنگی و گردشگری استان دارد.

وی ابراز داشت: گردشگری در دنیای امروز دارای جایگاه خاصی است و باید بیش از پیش مورد توجه و عنایت قرار گیرد و باید از ظرفیت های گردشگری شهرستان به نحو مطلوب بهره ببریم.

فرماندار دشتستان گفت: آثار باستانی دوره های هخامنشیان و ساسانیان همچون کوشک اردشیر، گوردختر، بردک سیاه و کاخ هخامنش و دیگر جاذبه ها و چشم اندازهای بسیار زیبای طبیعی و نخلستان های سرسبز در این شهرستان در طول سال به ویژه ایام نوروز باعثجذب و حضور گردشگران خارجی و داخلی در این منطقه شده است.

خرمی یادآور شد: باید نگاه ویژه ای به مناطق تاریخی و گردشگری در سطح شهرستان داشته باشیم و انتظار داریم بیش از گذشته در زمینه توسعه اماکن گردشگری و تاریخی همت داشته باشیم.

صنعت گردشگری زمینه ساز توسعه اقتصادی دشتستان است

رئیس اداره میراثفرهنگی شهرستان دشستان نیز اظهار داشت: قریب به ۸۰ درصد از آثار و بناهای تاریخی استان بوشهر در شهرستان دشتستان قرار دارند که برای حفظ، نگهداری و مرمت این بناها به اعتبار نیاز داریم.

حسین حسین پور خاطرنشان کرد: از آثار تاریخی مهم شهرستان دشتستان می توان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان، شهر تاریخی توز یا توج، کاخ بردک سیاه، تل مر، تل خندق، گور دختر(آرامگاه دختر کورش)، آتشکده و کاروانسرای مشیرالملک یاد کرد.

حسین پور تصریح کرد: آثار باستانی متعلق به دوران هخامنشیان که از قرن ششم تا چهارم قبل از میلاد مسیح بر ایران و بخش اعظمی از خاورمیانه حکمرانی داشته اند، در کاوش های باستان شناختی در دهه های اخیر در این شهر به دست آمده است.

وی یادآور شد: بنای گور دختر در روستای پشت پربخش ارم دشتستان از معماری دوران هخامنشی است که شبیه پاسارگاد فارس است.

رئیس اداره میراثفرهنگی دشتستان افزود: بر اساس گزارش های مورخین و جغرافی دانان مسلمان، شهر توز منسوب به اردشیر بابکان دراوایل قرن سوم میلادی در شهرستان دشتستان واقع شده بود که پارچه گلدوزی شده این شهر مشهور به پارچه توزی از جمله محصولات هنری و صنعتی این شهر به شمار می رفت که در خلال جنگ های صلیبی از جهان اسلام به اروپا انتقال یافته و مورد استقبال اروپاییان قرار گرفته است.

وی گفت: صنعت گردشگری عامل مهمی در مسیر توسعه اقتصادی این شهرستان است که پیامد آن افزایش درآمد جامعه و توزیع عادلانه درآمد در میان جامعه، ایجاد اشتغال، توسعه نواحی روستایی دارای جاذبه های گردشگری، توسعه ساختارهای زیربنایی و حمل و نقل مناطق و کمک به سرمایه گذاری در میراثفرهنگی و تاریخی در سطح شهرستان است.

حسین پور با اعلام این که دشتستان از شهرستان های مهم و تاثیرگذار در حوزه گردشگری و میراثفرهنگی استان است گفت: توجه به زیرساخت های گردشگری در این شهرستان ضروری است.

وی ایجاد یک موزه از آثار تاریخی و باستانی در این شهرستان را مهم ارزیابی کرد و گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته، امسال این موزه در کاروانسرای مشیر دشتستان راه اندازی می شود.