ملت ایران: اصغر فرهادی در گفت و گویی کوتاه با خبرنگار برنامه هفت، در فرودگاه امام خمینی(ره) از اکران فیلمش در ایران و استقبال مخاطبان از آن ابراز خشنودی کرد.

به گزارش خبرآنلاین فرهادی در پاسخ به این پرسش که خیلی ها می گفتند شما دیگر به ایران بازنخواهید گشت گفت: «من در این مدت چند بار به ایران آمده ام. خیلی ها خیلی چیزها می گویند ولی روحیه من جواب دادن به این بحثها نیست. چون شغل من چیز دیگری است و شغل آنها چیزی دیگر.»

او همچنین در خصوص تجربه فیلمسازی به صورت مشترک اظهار داشت: «تجربه خوبی بود. یک بخش هایی از آن شبیه به فیلم ساختن در ایران بود و یک بخش هایی هم متفاوت بودند ولی شکل کار کردن من همان روشی بود که در ایران آن را به کار می بردم.» این فیلمساز برنده اسکار در پاسخ به این پرسش که عده ای عقیده دارند ساختار فیلمسازی در غرب حرفه ای تر از ایران است گفت: «ساختار فیلمسازی در ایران هم حرفه ای است و چیزی کم از اروپا ندارد. ما در توانایی با آنها برابریم.»

فرهادی با بیان این مطلب که در یک کار مشترک سینمایی بستگی دارد خود کار چه باشد ادامه داد: «صرف مشترک بودن ساخته شدن یک فیلم مهم نیست. مسئله اصلی اینجاست که خود آن کار چه ویژگی هایی و کیفیتی دارد. امتیازات کار مشترک وقتی لحاظ می شود که امتیازات خود اثر را در نظر بگیریم.»

کارگردان فیلم «گذشته» همچنین درباره مشکل تفاوت فرهنگی و زبانی بین او و بازیگران آخرین فیلمش اظهار داشت: «یک بخشی از این تفاوت ها هنگام نوشته شدن فیلمنامه در نظر گرفته شده بود. از سوی دیگر شکل داستان هم باعثمی شد که این تفاوت ها در ساختار فیلم جا بیفتد. به هرحال من سعی کردم این مشکل را مقداری با شخصیت پردازی و مقداری در تمرین ها حل کنم.»

فرهادی در واکنش به این سئوال که آیا ساختن یک فیلم در یک کشور دیگر سخت نیست؟ گفت: «همه کارهای فیلمسازی سخت است. فرقی ندارد با چه شرایطی یا در کجا ساخته می شود. فیلمسازی کاری سخت و در عین حال لذت بخش است.»

او با بیان این که تازه به ایران رسیده است ادامه داد: «هنوز از فیلم «گذشته» فاصله نگرفته ام و فعلا خیال ساخت فیلم جدیدی ندارم. از واکنش مردم و منتقدان هم نسبت به فیلم «گذشته» بسیار راضی هستم و از این همه لطف و مهربانی ممنونم.»