ملت ایران:وقتی شرکت کوچک شما با عمر تنها شش ساله، با درآمد کم و تقریبا هیچ سودی با قیمتی بیش از یک میلیارد دلار خریده شود، چه چیزی می توانید بگویید؟ «دیوید کارپ» مدیرعامل شرکت Tumblr در چنین شرایطی فقط خوشحال بود. موضوع خرید Tumblr توسط یاهو وجود بعضی چالش ها در این شرکت اینترنتی را تایید می کند که تلاش برای پرداخت هزینه ۱/۱ میلیارد دلاری این خرید یکی از این چالش ها است.

خریدهای اخیر
از زمانی که ماریسا مایر به عنوان مدیرعامل یاهو فعالیتش را در این شرکت شروع کرده است، خریدهای مختلفی انجام داده و چندین سرویس آنلاین و موبایل را خریده است که اغلب آنها سرویس های کوچک و نسبتا ارزان قیمت بوده اند. او در زمان آغاز کارش در یاهو گفته بود که تصمیم دارد شرکت های کوچک را برای رشد بیشتر و همراهی با نیاز روز کاربران بخرد و آنها را به مجموعه یاهو اضافه کند. در این میان نزدیک شدن به تجارت موبایل که این روزها سود خوبی را هم نصیب شرکت های فعال در این زمینه کرده، یکی از اهداف ماریسا مایر است. درست به همین دلیل هم بود که استارتاپ Summly را خرید تا موسس ۱۷ ساله اش را برای تقویت سرویس های موبایل خود به کار بگیرد. Summly یک استارتاپ است که اخبار و مقالات مختلف را به صورت جمع بندی شده در اختیار کاربر قرار می دهد. این سرویس دارای یک اپلیکیشن مخصوص ابزارهای مبتنی بر iOS است و یاهو بابت خرید Summly حدود ۳۰ میلیارد دلار هزینه کرده است.
حدود یک ماه پیش هم یاهو برنامه کاربردی Astrid را که یکی از محبوب ترین برنامه لیست کارهای روزانه برای سیستم عامل آندروید و iOS است، خرید. این اپلیکیشن بیش از چهار میلیون بار دانلود شده است و ارائه پولی خودش را متوقف کرده است. هنوز دقیقا مشخص نیست که خرید Astrid برای یاهو چقدر هزینه داشته است، اما بعضی از کارشناسان معتقدند که از آنجا که خرید سرویس Summly برای یاهو نزدیک به ۳۰ میلیون دلار هزینه داشته است، احتمالا Astrid هم ارزش مشابهی داشته است. این در حالی است که Astrid در سال ۲۰۱۲ تنها ۴۰۰ هزار دلار از سرمایه گذارانش شامل گوگل و Nexus Venture Partners دریافت کرده است.
بعد از یک هفته از خرید سرویس Astrid، شرکت یاهو اقدام به خرید دو سرویس دیگر هم کرد. این سرویس ها شامل GoPollGo یک سرویس نظرسنجی و MileWise یکی از بهترین سرویس های موتور جست وجوی مربوط به سفر بوده اند. وب سایت هر دو سرویس GoPollGo و MileWise در صفحه اصلی خود پیوستن به یاهو را اعلام رسمی کرده و گفته اند که سرویس های آنها تعطیل شده است.
هنوز دقیقا مشخص نیست که یاهو از این دو سرویس در چه زمینه ای استفاده خواهد کرد؛ اما براساس بیانیه این دو سرویس به نظر می رسد که بخش موبایل یاهو این خرید را انجام داده و احتمالا از این سرویس ها در بخش موبایل این شرکت هم استفاده خواهد شد. براساس بیانیه این دو وب سایت مشخص شده است که تیم های کاری فعلی این دو سرویس به یاهو می پیوندند و کار خود را در این شرکت ادامه خواهند داد. انتظار می رود از سرویس MileWise در بخش سفر یاهو استفاده شود. همچنین ممکن است یاهو به کمک امکانات GoPollGo سرویس آنلاین رای گیری اختصاصی خودش را راه اندازی کند؛ سرویسی که احتمالا وب سایت های مختلف می توانند از آن در صفحه های مورد نظر خود استفاده کنند.

یک خرید گران
با این همه اما یاهو گویا این بار تلاش کرده است تا خرید گران قیمت و بزرگی را تجربه کند. در حالی که در روزهای گذشته شایعاتی درباره احتمال خرید Tumblr توسط یاهو منتشر شده بود، روز بیستم ماه مه یعنی سه روز پیش هیات مدیره یاهو خبر خرید این شرکت با قیمت ۱/۱ میلیارد دلار را تایید کرد. Tumblr که یک سرویس بلاگینگ و شبکه اجتماعی است، در ماه های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و مهم تر اینکه کاربران موبایل این سرویس هم استقبال بسیاری خوبی از آن داشته اند. همین کافی است تا یاهو که در ماه های اخیر تمرکز ویژه ای بر دنیای موبایل داشته، با اطمینان بیشتری برای خرید آن هزینه کند. در واقع به همین دلیل هم هست که مدیرعامل یاهو برای خرید Tumblr پافشاری داشته و به اعتقاد او این خرید بخشی از استراتژی است که برای آینده و پیشرفت یاهو در نظر دارد.
این در حالی است که بر اساس اخبار مختلفی که در این مورد منتشر شده اند، علاوه بر یاهو، شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و حتی توئیتر هم با Tumblr مذاکراتی برای خرید انجام داده بودند. براساس گزارش AllThingsD، مدیرعامل Tumblr بعد از فروش سرویس خود به یاهو علاوه بر ثروت قابل ملاحظه ای که به دست آورده، حداقل تا ۴ سال در یاهو فعالیت کاری خودش را ادامه خواهد داد تا کنترل این سرویس را در اختیار داشته باشد. از طرفی یاهو اعلام کرده است که سیستم تبلیغات این سرویس بلاگینگ را به طور کامل تحت کنترل خودش داشته و روش های خودش را در آن به کار خواهد گرفت.
بد نیست بدانید که Tumblr در سال ۲۰۰۷ راه اندازی شد و در ماه های اخیر توانسته است ۱۲۵ میلیون دلار سرمایه را جذب کند تا به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برسد. این شبکه اجتماعی در ماه آوریل گذشته ۱۱۷ میلیون بازدید کننده داشته است و همچنین دارای ۸/۱۰۷ میلیون وبلاگ و ۶/۵۰ میلیارد پست در شبکه های اجتماعی است. شایعاتی وجود دارد که نشان می دهد خانم مایر زمان زیادی را برای متقاعد کردن مدیرعامل Tumblr صرف کرده است تا او را مجاب کند که پیوستن به یاهو به پیشرفت تجارت آنها کمک خواهد کرد. مدیرعامل یاهو در مصاحبه ای در روز یکشنبه گذشته گفت: «خرید Tumblr به سرعت تعداد کاربران فعال یاهو را با افزایش پنجاه درصدی به یک میلیارد نفر می رساند و ترافیک وب سایت این شرکت را تا ۲۰ درصد افزایش می دهد که این ارقام واقعا ما را برای این خرید مطمئن تر کرد. یادمان نرود که رشد در صنعت تکنولوژی های مصرفی ابتدا با ترافیک کاربران آغاز می شود.»
ماریسا مایر بارها گفته است که افزایش نفوذ یاهو یا تعداد بازدید از صفحات وب آن تنها راه برای افزایش درآمد این شرکت خواهد بود. این استدلال در واقع شعار اغلب مدیرعامل های شرکت های اینترنتی است. از طرفی تنوع محتواهای به اشتراک گذاشته شده روی Tumblr به راحتی با بخش های مختلف یاهو هماهنگ شده و به گفته ماریسا مایر شرکت ها و کاربران می توانند به محتواهای جالب و منحصر به فرد Tumblr روی صفحات وب یاهو دسترسی داشته باشند.


بازگشت یاهو به جمع با ارزش ترین ها

شرکت یاهو که به دنبال سوء مدیریت طی چند سال اخیر از فهرست ارزشمندترین شرکت های جهان خارج شده بود، دوباره به این فهرست بازگشته است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مارکتینگ لند، در میان شرکت های مختلف اپل همچنان برترین و ارزشمندترین شرکت باقی مانده و جایگاه فیس بوک هم در فهرست یاد شده نزول کرده است. در حالی که یاهو در فهرست یاد شده رتبه ۹۲ را کسب کرده، اپل در صدر قرار دارد. یاهو آخرین بار در سال ۲۰۰۹ توانسته بود در این فهرست موسوم به BrandZ حضور یابد. ارزش یاهو طبق این لیست ۸۳/۹ میلیارد دلار برآورد شده است. برترین شرکت این فهرست یعنی اپل ارزشی برابر با ۱۸۵ میلیارد دلار دارد و گوگل با ۱۱۴ میلیارد دلار ارزش در رتبه دوم قرار دارد.