یک روز پس از اعلام ارقام سود شرکت فیسبوک در سه ماهه سوم سال جاری، ارزش این شرکت به ۳۰۶.۴ میلیارد دلار رسید و در رتبه بندی ارزش شرکت‌های بزرگ آمریکایی از جنرال الکتریک جلو افتاد.

شبکه خبری «ان بی‌سی» گزارش داد؛ شرکت فیسبوک روز چهارشنبه در گزارشی از بیلان مالی خود در سه ماهه سوم سال جاری اعلام کرد در مجموع ۴.۵ میلیارد دلار فروش داشته و از این مبلغ حدود ۸۹۰ میلیون دلار سود خالص است.

فیسبوک که مدعی است در حال حاضر روزانه بیش از یک میلیارد مراجع دارد اکنون در رتبه بندی شرکت‌های بزرگ از نظر ارزش مالی در مقام ششم قرار گرفته است. بهای سهام این شرکت در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

اگر فیسبوک به این رشد سریع خود ادامه دهد بعید نیست به سرعت از شرکت آمازون که اکنون در رتبه ششم قرار دارد جلو بیافتد.

روزنامه «یو اس تودی» نیز می‌نویسد، رشد سریع ارزش مالی شرکت فیسبوک واقعا خارق العاده است. این شرکت توانسته است تردیدهای مربوط به تداوم موفقیت خود را که در سال ۲۰۱۲ و همزمان با فروش سهام آن مطرح می‌شد به کلی از بین ببرد. در ماههای اول پس از عرضه سهام فیسبوک بهای آن تا حدی کاهش یافت ولی از آن زمان تا امروز قیمت آن بدون وقفه رو به افزایش بوده است.

قیمت سهام این شرکت در سال ۲۰۱۲،۳۸ دلار بود ولی امروزه به حدود ۱۰۸ دلار رسیده است که به معنای ۱۸۶ درصد افزایش طی سه سال است. البته بورس بازی در این موضوع بی‌تاثیر نیست. برای شرکتی که پیش بینی می‌شود در سال آینده حدود ۳۰ درصد رشد کند بهای سهام ممکن است به شکل مصنوعی و اغراق آمیزی افزایش یابد.

ولی حقیقت این است که فیسبوک به یک ماشین پولسازی بدل شده است. طی ۱۲ ماهه گذشته درآمد این شرکت حدود ۱۶ میلیارد دلار بوده و از این رقم ۲.۸ میلیارد دلار سود خالص است. انتظار می‌رود روند افزایش درآمد فیسبوک ادامه یابد و برخی از موسسات مالی پیش بینی می‌کنند که در سال آینده درصد سود فیسبوک از کل درآمدش از ۲۲ درصد به حدود ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

همه این پیشرفت‌ها در درجه اول به معنای ثروت بیشتر برای مارک زکر برگ موسس شرکت فیسبوک است.

از سال ۲۰۱۲ تاکنون ارزش سهام شخصی او در شرکت فیسبوک حدود ۳۰ میلیارد دلار افزایش یافته و اکنون به ۴۶.۴ میلیارد دلار رسید‌ه ا ست.

طبق آمارهای موجود رتبه بندی شرکت‌های بزرگ آمریکایی از نظر ارزش مالی به این قرار است:

اپل با ارزش تقریبی ۶۷۴ میلیارد دلار در مقام اول

آلفابت، گوگل با ارزش تقریبی ۵۲۳ میلیارد دلار در مقام دوم

مایکروسافت با ارزش تقریبی ۴۳۴ میلیارد دلار در مقام سوم

اکسون موبیل با ارزش تقریبی ۳۵۳ میلیارد دلار در مقام چهارم

برکشایر هیتاوی با ارزش تقریبی ۳۳۶ میلیارد دلار در مقام پنجم

آمازون با ارزش تقریبی ۳۰۷ میلیارد دلار درمقام ششم

فیسبوک با ارزش تقریبی ۳۰۶ میلیارد دلار در مقام هفتم

جنرال الکتریک با ارزش تقریبی ۲۹۹ میلیارد دلار در مقام هشتم

جی ان ان با ارزش تقریبی ۲۸۳ میلیارد دلار در مقام نهم

ولز فارگو با ارزش تقریبی ۲۸۰ میلیارد دلار در مقام دهم