آیا تا به حال برای شما پیش آمده که به رختخواب بروید اما خوابتان نبرد و مدام با گوشی خود بازی کنید؟ باید گفت اگر این اتفاق برای شما تا به حال نیفتاده باشد، عجیب است. بسیاری از افراد با مشکل بی خوابی مواجه هستند که این بی خوابی دلایل مختلفی دارد. اما اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که هر شب با مشکل خواب مواجه هستید می توانید از گوشی اندروید خود برای حل این مسئله استفاده کنید. در این جا به اختصار به معرفی پنج اپلیکیشن اندروید می پردازیم که به شما کمک می کند تا راحت تر بخوابید.

۱ - Nature Sounds & White Noise

برنامه هایی که چرخه خواب شما را تنظیم می کنند

با این اپلیکیشن شما می توانید به صداهای طبیعت همچون صدای خش خش برگ های درختان به هنگام وزیدن باد گوش کنید. شما می توانید صداهای مختلف طبیعت را که در حالت پیش فرض به صورت مجزا هستند با یکدیگر ترکیب کنید و آنچه که دلخواهتان هست را به وجود آورید. یکی دیگر از ویژگی های این اپلیکیشن این است که کاربران می توانند در حالات مختلف موسیقی های مختلف گوش دهند. برایم مثال اگر شخصی در حال مطالعه است می تواند ضرب آهنگ را افزایش دهد یا اگر شخصی در حال خوابیدن است می تواند آهنگ را آرامش بخش تر کند.

۲ - Sleep Cycle

برنامه هایی که چرخه خواب شما را تنظیم می کنند

این اپلیکیشن یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های گوگل پلی استور است. این اپلیکیشن حرکت های شما را به هنگام خواب دنبال کرده و شما را هنگامی که احساس می کند می خواهید از خواب بیدار شوید بیدار می کند. چرا فکر می کنید این ویژگی تا این حد اهمیت دارد؟ دلیل آن چرخه خواب است. برای مثال اگر چرخه شما به گونه ای باشد که شما باید راس ساعت ۷:۲۵ دقیقه از خواب بیدار شوید، مطمئنا اگر زودتر این اتفاق بیفتد خستگی شما همچنان در بدنتان باقی مانده و خواب شما بی اثر خواهدبود.

با استفاده از این اپلیکیشن می توانید آلارم گوشی خود را در بازه های زمانی مختلف تنظیم کرده و گوشی خود را در زیر بالش بگذارید. این اپلیکیشن با استفاده از شتاب سنج گوشی، حرکات شما را در طول شب دنبال کرده و از خواب شما الگوبرداری می کند. با استفاده از این الگوبرداری ها این اپلیکیشن زمان مناسب بیدارشدن شما را تخمین زده و شما را پس از استراحت کافی و در زمان مناسب بیدار می کند.

بنابراین به جای اینکه شما از یک خواب بسیار عمیق بیدار شوید می توانید با استفاده از این اپلیکیشن در زمان مناسب بیدار شده و تمام روز با انرژی باشید. آیا تا به حال شده است که شما چهار ساعت استراحت کنید و احساس کنید که بیش تر از زمانی که هفت ساعت خوابیده اید انرژی دارید؟ دلیل این مسئله چرخه خواب شما است. شتاب سنج گوشی شما آنقدر قوی هست که بتواند حتی کوچکترین حرکت شما را بر روی بالش احساس کند. بنابراین نگران این مسئله نباشید.

۳ - Andrew Johnson: The Scottish Hypnotherepist

برنامه هایی که چرخه خواب شما را تنظیم می کنند

سازنده این اپلیکیشن اندرو جانسون یکی متخصص هیپنوتیزم اسکاتلندی است. وی تا به حال چندین اپلیکیشن را به گوگل پلی استور ارائه داده است. این اپلیکیشن ها پس از سپری کردن مدت زمانی مشخص دیگر رایگان نیست و کاربران باید مبلغ ۳ دلار را برای استفاده از آن ها بپردازند. این اپلیکیشن موضوعات مختلفی را در بر می گیرد که از جمله آن ها می توان به مثبت اندیشی، کاهش وزن و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد.

آن دسته از کاربرانی که نیازمند خواب کافی هستند می توانند از اپلیکیشن Deep Sleep استفاده کنند که در آن صدای اندرو جانسون یک حس خواب آور را به انسان القا می کند. ممکن است این اپلیکیشن کمی برای شما عجیب به نظر آید اما امتحان آن مجانی است.

۴ - Yoga for Insomnia

برنامه هایی که چرخه خواب شما را تنظیم می کنند

حتی اگر تا به حال تمرین های یوگا را انجام نداده باشید باید بدانید که این اپلیکیشن ارزش امتحان کردن را دارد. قیمت این اپلیکیشن ۵ دلار است اما برای ما کاربران ایرانی مجانی در دسترس است! شما با این اپلیکیشن می توانید شمای کلی تمرین های یوگا را دریابید. این اپلیکیشن به آن دسته از تمرین هایی پرداخته که به شما کمک می کند تا خواب راحتی داشته باشید اما باید گفت که تکنیک هایی که شما در این اپلیکیشن مشاهده خواهید کرد به هیچ وجه مبتدی نیستند و نیاز به تمرین زیاد دارند.

۵ - Sleep Hypnosis

برنامه هایی که چرخه خواب شما را تنظیم می کنند

این تنها اپلیکیشن رایگان این فهرست است. اما فکر نکنید که چون رایگان است از کیفیت بالایی برخوردار نیست. این اپلیکیشن توسط یک متخصص هیپنوتیزم ساخته شده است. مهم نیست که به هیپنوتیزم اعتقاد داشته باشید یا نداشته باشید. این اپلیکیشن مزایای بسیاری را برای شما به ارمغان می آورد که از جمله آنها می تواند به درمان اعتیاد الکل، عصبانیت و استرس اشاره کرد. از همه مهمتر این که صدای پخش شده در این اپلیکیشن که صدای یک متخصص هیپنوتیزم است موجب آرامش ذهنی شما شده و شما را به خواب می برد.

مطمئنا این اپلیکینش برای همه موثر نیست. اگر کمی در مورد هیپنوتیزم مطالعه کرده باشید می دانید که هرکسی را نمی توان هیپنوتیزم کرد. اما کسانی که از قابلیت هیپنوتیزم شدن برخوردارند قسم می خورند که این اپلیکیشن بسیار موثر و کاربردی است. در نسخه رایگان این اپلیکیشن چندین تکنیک ساده برای هیپنوتیزم وجود دارد که از آن ها برای درمان بی خوابی می توان استفاده کرد.