گوگل اعلام کرد داده‌های موجود روی دیسک‌های حافظه یکی از مراکز داده‌هایش در بلژیک به دلیل اصابت چهار صاعقه به شبکه برق محلی به کلی از بین رفته‌اند.

درپی این رویداد برخی از کاربران درسترسی به فایل‌ها و اطلاعاتشان را از دست دادند. با این‌همه پس از گذشت مدتی امکان دسترسی به اطلاعات چند دیسک حافظه در این مرکز داده‌ها برای کاربران امکان‌پذیر شد.

به طور کلی، ‌ مراکز داده‌ها نسبت به دیگر ساختمان‌ها به محافظت بیشتری در برابر صاعقه نیازمندند. گوگل اعلام کرده صاعقه‌ها مستقیما مرکز داده‌هایش را مورد اصابت قرار نداده، ‌بلکه سیستم شبکه برق‌رسانی محلی را تحت تاثیر خود قرار داده‌است و کاربران تنها با استفاده از فناوری‌های پشتیبان توانسته‌اند اطلاعات پاک‌شده را دوباره احیا کنند.

اگرچه برخورد چهارصاعقه پشت‌سرهم پدیده‌ای غیرمنتظره به شمار می‌رود، اما صاعقه‌ها برای مخرب بودن حتمن نباید یک نقطه مشخص را مورد اصابت قرار دهند. به گفته مارتین گیل مدیر مرکز خدمات محافظت در برابر صاعقه اوریون صاعقه می‌تواند از فاصله دور به کابل‌های ارتباطاتی و یا برق‌رسانی متصل به یک ساختمان برخورد کرده و منجر به بروز اختلال در توزیع برق یا برقراری ارتباط شود.

موتور محاسباتی گوگل GCE به کاربران امکان می‌دهد تا داده‌های خود را در رایانه‌های مجازی سیستم ابری ذخیره‌سازی و فعال سازند. هنوز مشخص نیست کدام کاربران تحت تاثیر این صاعقه‌‌زدگی قرار گرفته‌اند اما گوگل در بیانیه‌ای آنلاین اعلام کرد اطلاعات از دست رفته ۰.۰۰۰۰۰۱ درصد از کل اطلاعاتی بوده که در این مرکز ذخیره‌سازی شده‌است. در این بیانیه آمده‌است اگرچه سیستم خودکار کمکی به سرعت شبکه برق را احیا کرده و سیستم‌های ذخیره‌سازی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از پشتیبانی باتری برخوردارند، اما برخی از اطلاعاتی که به تازگی در این مرکز ثبت شده تحت تاثیر قطعی برق قرار گرفته‌اند.