بسیاری از مصرف کنندگان هنگامی که قصد خرید یک تلویزیون جدید را دارند تنها به دو عامل فکر می کنند: صفحه نمایش آن چه اندازه است و این که قیمت آن چقدر است. برای بسیاری از ما خرید یک تلویزیون جدید چیزی جز در نظر گرفتن این دو عامل نیست. چنان که قصد دارید تا بیشترین میزان استفاده از پول پرداختی خود را داشته باشید باید پیش از خرید موارد و ویژگی های بیشتری را بررسی کنید.

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، همانند دیگر محصولات الکترونیکی، سطوح بالایی از پیچیدگی در تلویزیون ها وجود دارند که نمی توان از همه آنها آگاهی داشت. اما پیش از خرید و به عنوان کاربر محصول مورد نظر باید هرچه بیشتر با آن چه که می تواند برای شما انجام دهد، آشنا شوید. پیش از آن که تلویزیون جدیدی خریداری کنید می توانید موارد زیر را مد نظر قرار داده و انتخابی مطلوب تر را تجربه کنید.

انواع صفحه نمایش

پلاسما: اگر خرید تلویزیون نسبتا بزرگی را برنامه ریزی کرده و بر ویژگی سینمایی کیفیت بالا تمرکز دارید یک تلویزیون پلاسما می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. تلویزیون های پلاسما از کیفیت رنگ عالی و نسبت کنتراست بالا برخوردار بوده و تصویر زیبایی ارائه می کنند. نمایشگرهای پلاسما اغلب از زاویه دید خوبی برخوردار بوده و چندین نفر می توانند بدون اختلال و تغییر رنگ برنامه مورد علاقه خود را در مقابل آنها تماشا کنند. تلویزیون های پلاسما از صفحه نمایش درخشانی برخوردار نیستند و نور محیط می تواند برای آنها مشکل آفرین باشد.

ال سی دی(LCD): نمایشگرهای کریستال مایع یا ال سی دی یکی از رایج ترین محصولات بازار هستند. نمایشگرهای ال سی دی از مصرف انرژی بهینه و تولید رنگ خوبی سود می برند. برای استفاده های معمول صفحه نمایش های ال سی دی تمامی نیازهای کاربر را برطرف می کنند. اگر قصد انجام بازی های ویدئویی با نرخ فریم بالا را دارید ممکن است ال سی دی ها بهترین انتخاب نباشند.

ال ای دی(LED): تلویزیون های که به نام ال ای دی عرضه می شوند در حقیقت تلویزیون های ال سی دی هستند که از ال ای دی ها برای نور پس زمینه کریستال های مایع در نمایشگر استفاده می کنند. از نظر نسبت کنتراست، نمایشگرهای ال ای دی در رده بالاتری نسبت به ال سی دی قرار می گیرند. ال ای دی ها اشتهای کمتری برای مصرف انرژی نسبت به پلاسما و ال سی دی های استاندارد داشته اما در مقایسه با آنها گران تر هستند.

اُلد(OLED): تلویزیون های اُلد با تلویزین های ال سی دی متفاوت هستند. تلویزین های اُلد از چراغ های ال ای دی برای ایجاد تصویر استفاده می کنند و از این رو مصرف انرژی بسیار پایین یکی از ویژگی های آنها محسوب می شود. تصاویر در تلویزین های اُلد از کیفیت بالایی برخوردار بوده و برای دوستداران تماشای طولانی مدت تلویزیون و یا در نور زیاد گزینه ای ایده آل هستند. قیمت بالای تلویزیون های اُلد نقطه ضعف بزرگ آنها محسوب می شود.

نسبت کنتراست

تعیین نسبت کنتراست توسط بسیاری از شرکت های تولیدکننده تلویزیون به روش های مختلفی صورت می گیرد. نسبت کنتراست تفاوت روشنایی بین سیاه ترین سیاه و سفیدترین سفید که تلویزیون توانایی تولید آنها را دارد محسوب می شود. با نسبت کنتراست پایین بخش های سیاه یک تصویر ممکن است بیشتر شبیه یک رنگ خاکستری دیده شوند و یا بخش های روشن چندان زنده نباشند. نسبت کنتراست به صورت عددی مانند۵,۰۰۰: ۱نشان داده می شود و در تئوری هرچه نسبت کنتراست بیشتر باشد، کیفیت بهتری ارائه خواهد شد. البته با توجه به رویکرد متفاوت شرکت ها در تعیین نسبت کنتراست ممکن است کیفیت تصویر تلویزیونی با نسبت کنتراست۱,۰۰۰, ۰۰۰:۱در حد تلویزیونی با نسبت کنتراست۵,۰۰۰: ۱باشد.

تولید رنگ / عمق رنگ

اکثر شرکت های تولیدکننده تلویزیون عمق رنگ محصولات خود را در سطحی نگه می دارند که مصرف کنندگان را ناامید نمی کند. چنان که انتخابی دقیق را مد نظر قرار داده اید می توانید تلویزیونی با عمق بیت ۸ بیت در کانال یا بیشتر را انتخاب کنید. از این طریق نسبت به توانایی تلویزیون در ایجاد رنگ کافی برای جلب رضایت چشمان انسان و ارائه تصاویری واقعی اطمینان حاصل می شود.

نسبت تصویر

نسبت تصویر شامل نسبت عرض تلویزیون به ارتفاع آن می شود. این عامل اثر خاصی بر کیفیت تصویر ایجاد شده توسط تلویزیون ندارد. اکثر تلویزیون های حال حاضر دارای نسبت تصویر۱۶:۹هستند. چنان که به تماشای فیلم های هالیوودی صفحه عریض و مدرن علاقمند هستید ممکن است نسبت تصویر۲.۴: ۱برای شما ایده آل تر باشد.

نرخ تجدید

نرخ تجدید تلوزیون شامل تعداد دفعاتی می شود که تصویر روی نمایشگر در هر ثانیه تجدید می شود. این عامل با واحد هرتز اندازه گیری می شود و اعدادی مانند ۶۰ هرتز یا ۱۲۰ هرتز را شامل می شود. خوشبختانه می توانید به این اعداد بیش از نرخ کنتراست اعتماد کنید. نرخ های تجدید بالاتر جریان نرم تر بین تصاویر و کاهش تاری حرکت - ویژگی کلیدی هنگام تماشای فیلم های اکشن یا برنامه پر تحرک - را موجب می شوند. نرخ های بالاتر تجدید برای انجام بازی های ویدئویی نیز مناسب تر هستند.

ورودی ها

هنگام خرید تلویزین باید به این مساله که قصد دارید چه دستگاه هایی را به آن متصل کنید، توجه داشته باشید. برای اتصال یک رایانه، کنسول بازی ویدئویی، یا پخش کننده بلو - ری تعداد ورودی هایHDMIاز اهمیت ویژه ای برخوردار می شوند. اگر قصد اتصال یک پخش کنندهDVDو یا یکVCRقدیمی را دارید نسبت به وجود ورودی های کامپوزیت آنالوگ اطمینان حاصل کنید.

تلویزیون هوشمند چیست؟

با پیشرفت فناوری و گسترش روزافزون اینترنت، هوشمندسازی وارد بازار تلویزیون ها نیز شده است. تلویزیون های هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت و استریم محتوا از این طریق را دارند. تلویزیون های هوشمند به طور معمول دارای اپلیکیشن های مورد نیاز مصرف کننده برای تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی هستند. برخی تلویزیون های هوشمند از طریق وای فای قابلیت اتصال به اینترنت را داشته و برخی دیگر نیازمند کابل هستند.

تلویزیون۴Kچیست؟

تلویزیون های۴Kیا اولترا اچ دی به تدریج در حال یافتن جایگاه خود در بازار هستند. یک تلویزیون فول اچ دی(۱۰۸۰p) می تواند در هر ستون عمودی ۱۰۸۰ پیکسل و در هر ردیف افقی ۱۹۲۰ پیکسل را نمایش دهد. اما تلویزیون های۴Kمی توانند کیفیتی چهار برابری را ارائه کنند. در دو تلویزیون با اندازه نمایشگر یکسان، تلویزیون۴Kوضوح تصویر به مراتب بالاتری را نسبت به تلویزیون فول اچ دی نشان خواهد داد.