طبق آخرین آمارها در سال ۲۰۱۴ فقط ۴۱ فرودگاه توانایی پذیرش ایرباس A۳۸۰ را دارند. حالا یکی از این ایرباس های پهن پیکر قرار است امروز در فرودگاه امام خمینی(ره) به زمین می نشیند. این ایرباس که متعلق به شرکت هواپیمایی امارات است، با حدود ۲۰۰ مسافر به مقصد ایران پرواز می کند.

ایرباس ۳۸۰ یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای دو طبقه مسافربری جهان است که لقب غول پیکرترین هواپیمای مسافربری جهان را یدک می کشد که تا ۵۵۰ مسافر را حمل کند و برای نشست و برخاست به فرودگاه های مجهز، به باند پروازی با طول بسیار بالا، راه های خزش عریض، جت وی های(JetWay) مخصوص برای تخلیه مسافران طبقه دوم و امکانات اضطراری ویژه نیاز دارد.

خوشبختانه در کشور ما با پیشرفت بخش های فرودگاهی باعثشده تا هواپیمایی امارات با غول پیکرترین هواپیمای مسافربری دنیا یعنی ایرباس ۳۸۰ در هشتم مهرماه عازم ایران شود زیرا فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) می تواند به راحتی این هواپیما را پذیرش کرده و به مسافران و خدمه پرواز آن سرویس دهد.

در سراسر جهان بیشتر از چهل هزار فرودگاه ساخته شده که طبق آخرین آمارها در سال ۲۰۱۴ فقط ۴۱ فرودگاه توانایی پذیرش ایرباس A۳۸۰ را دارند و فرودگاه امام خمینی(ره) به عنوان چهل و دومین فرودگاه در سطح جهان بوده که قابلیت پذیرش این هواپیما را پیدا کرده است و ورود ایرباس A۳۸۰ به فرودگاه امام خمینی(ره) آغاز یک تحول جدید در صنعت حمل و نقل هوایی جمهوری اسلامی ایران است.

اما چرا ورود غول پیکر ترین هواپیمای مسافربری جهان به ایران برجسته شد؟


این روزها ترافیک هواپیماهای عبوری از آسمان کشورمان نسبت به سال گذشته دو برابر شده و باتوجه به ایمنی آسمان ایران شرکت های هواپیمایی دارنده ایرباس A۳۸۰ برای ایمن بودن مسافران و همچنین عدم ایجاد مشکل برای این هواپیما پروازهای خود با A۳۸۰ را از فراز ایران انجام می دهند، اما برخی از رسانه های غربی از عدم توانایی ایران برای سرویس دهی به این هواپیما در شرایط اضطراری پرواز در کشورمان خبر می دهند که نشست و برخاست ایرباس A۳۸۰ هواپیمایی امارات در فرودگاه امام خمینی تهران این شبهه را از بین می برد.

نکته دوم اینکه تنها حدود یک هزارم فرودگاه های جهان به امکانات مناسب برای پذیرش ایرباس A۳۸۰ مجهز شده اند و اینکه نام کشور ما در بین کشورهای پذیرنده ایرباس A۳۸۰ قرار گرفته نمایانگر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در صنعت حمل و نقل هوایی و به ویژه بخش های فرودگاهی است.

مضاف بر این دو علت با توجه به گسترش روز افزون طرح شهر فرودگاهی فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و تبدیل این فرودگاه به قطب ترانزیت هوایی منطقه و برای جلب نظر شرکت های هواپیمایی خارجی نسبت به انجام پرواز به ایران با ایرباس A۳۸۰ که بیش از ۵۰۰ مسافر را حمل می کند، برجسته کردن این خبر امری قابل توجه محسوب می شد.

طبق اعلام برنامه پروازی این شرکت، ایرباس A۳۸۰ امروز ساعت ۱۶ در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به زمین خواهد نشست. قیمت تخمینی این هواپیما در سال ۲۰۰۶،۲۹۶ تا ۳۱۶ میلیون دلار بوده است.