در چند سال گذشته شرکت های سونی و سامسونگ گوشی های ضد آب خود را به بازار عرضه کردند. از شاخص ترین مدل ها در این زمینه می توان به Xperia Z۲ و Galaxy S۵ اشاره کرد. اما کدامیک از این دو مدل در زمینه ضد آب بودن نسبت به دیگری برتری دارد.
در ابتدا باید با معنای کلمه IP آشنا شد. عدد اول در این فناوری از میزان مقاومت گوشی در برابر گرد و غبار خبر می دهد و این عدد هر اندازه بزرگتر باشد، میزان مقاومت آن در برابر غبار بالاتر خواهد بود. سقف این عدد ۶ است.
عدد دوم هم میزان مقاومت گوشی در مقابل آب را بازگو می کند، سقف این عدد هشت است و این موضوع بدین معناست که کاربر می تواند تا ۳۰ دقیقه گوشی را تا عمق یک متر و ۳۰ سانتی متر به زیر آب فرو ببرد.
Galaxy S۵
سامسونگ در Galaxy S۵ از فناوری IP۶۷ برای جلوگیری از نفوذ آب و جلوگیری از نفوذ گرد و خاک در گوشی استفاده کرده است.
از ایرادهای این دستگاه در زیر آب می توان به کار نکردن حالت لمسی صفحه نمایش اشاره کرد.
به علاوه بهتر بود سامسونگ دکمه شاتر برای عکاسی با این دوربین را درنظر می گرفت تا دیگر برای ثبت تصاویر در زیر آب احتیاجی به آنالوگ کم و زیاد کردن صدای گوشی نباشد. صفحه نمایش S۵ تا ۲۰-۳۰ دقیقه بعد از بیرون آمدن از آب با مشکلاتی مواجه می شود.
Xperia Z۲
شرکت سونی در Xperia Z۱ از فناوری IP۵۸ برای جلوگیری از نفوذ آب و جلوگیری از نفوذ گرد و خاک در گوشی استفاده کرده است.
از ایرادهای این دستگاه در زیر آب می توان به کار نکردن حالت لمسی صفحه نمایش اشاره کرد.
اما در مقایسه با S۵ مقاومت Z۲ در برابر گرد و غبار کمتر است. درعوض Z۲ بعد از بیرون آمدن از آب مانند S۵ هنگ نمی کند و مقاومت بیشتری را از خود به نمایش می گذارد. به علاوه Z۲ مجهز به دکمه شاتر برای ثبت تصاویر در زیر آب است.
بطور کلی نمی توان نظر داد که کدام دستگاه حالت بهتری را در فناوری ضد آب و ضدگرد و غبار دارند، اما سامسونگ نسبت به سونی مقاومت بیشتری در برابر گرد و غبار از خود به نمایش می گذارد و سونی هم در زمینه ضد آب بودن عملکرد مناسب تری دارد.
۴۵۵۰۳