شهلا حدیدی:نقشه تولد و مرگ ۱۲۰هزار انسان مشهور غربی طی ۲۶۰۰ سال اخیر که در یک انیمیشن ۵ دقیقه ای به تصویر کشیده شده، الگوی جابجایی پایتخت های فرهنگی جهان را نشان می دهد.
ماکسیمیلیان شیک، استاد تاریخ هنر دانشگاه تگزاس در دالاس و همکارانش با استفاده از فری بیس(پایگاه اطلاعاتی رایگان گوگل) فهرست ۱۲۰هزار انسانی را که طی ۲۶۰۰ سال اخیر آن قدر مورد توجه بوده اند که تاریخ و محل تولد و مرگ آنها ثبت شود، استخراج کردند.
این فهرست از سولون، شاعر و قانون گذار یونان باستان(تولد: ۶۳۷ قبل از میلاد در آتن، مرگ: ۵۵۷ قبل از میلاد در قبرس) تا جت تراولتا(پسر جان تراولتا، بازیگر سینما، تولد: ۱۹۹۲ در لس آنجلس، مرگ: ۲۰۰۹ در باهاماس) را شامل می شود.
به گزارش نیچر، دانشمندان دانشگاه تگزاس، این اطلاعات را در قالب فیلمی مرتب کرده اند که از سال ۶۰۰ قبل از میلاد تا سال ۲۰۱۲ / ۱۳۹۱ را پوشش می دهد. محل تولد هر فرد روی نقشه جهان به رنگ آبی و محل مرگ او به رنگ قرمز مشخص شده و در نتیجه می توان به نحوی تاریخ فرهنگی جهان را بهتر درک کرد، مثلا کدام شهرها و در چه دوره ای پراهمیت شدند.
برخی از دانسته های رایج تاریخ هنر در این فیلم به وضوح دیده می شود، مثلا رم تا قرن ها پایتخت فرهنگی جهان غرب بود اما در قرن هجدهم عنوان خود را به پاریس واگذار کرد و در قرن بیستم، لس آنجلس و نیویورک این عنوان را از چنگ پاریس درآوردند. البته اگر به جابجایی افراد و تغییر زمان بیشتر دقت کنید، می توانید جزئیات بیشتری را از دل این اطلاعات بیرون بکشید، مثلا این که پاریس در سال ۱۷۸۹ توانست مرکزیت فرهنگی اروپا را از رم بگیرد.
شایان ذکر است که عصر طلایی اسلام در این نقشه به تصویر کشیده نشده است.
نتایج مفصل این تحقیقدر نشریه ساینس منتشر شده است.
۵۳۵۳