اجرای رومینگ ملی و استفاده اپراتورهای تلفن همراه از آنتن های یکدیگر، باعثطرح برخی مسائل شده است. یکی از این ابهامات تعداد واقعی مشترکان فعال رایتل است؛ در حالی که گفته می شود این اپراتور یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک فعال دارد؛ اما در عملکرد یک ماهه ردپای حداکثر ۲۰۰ هزار مشترک دیده می شود.
یکی از اتفاقات تازه در بازار موبایل ایران اجرای رومینگ ملی و استفاده اپراتورهای موبایل از شبکه های یکدیگر است.
در کنار تمام محاسن اجرای طرح، در دل آن آمارهایی نهفته که قابل توجه است. آمارهایی از نوع ابهام در تعداد واقعی مشترکان اپراتور سوم تلفن همراه. اینکه به واقع این اپراتور چند مشترک فعال در شبکه دارد و سطح سرویس فعلی که به مشترکان ارائه می شود ناشی از استفاده توآمان چند مشترک از شبکه این اپراتور است؟
فاز نخست طرح رومینگ ملی از یک ماه پیش و با استفاده مشترکان رایتل از آنتن های همراه اول و ایرانسل آغاز شد.
بنابر اعلام مسئولان در روز نخست اجرای این طرح، در تهران ۸ هزار نفر از مشترکان رایتل از آنتن همراه اول و ۵ هزار نفر از آنتن ایرانسل استفاده کرده اند. در دومین روز اجرای رومینگ ملی یکی از اپراتورهای موبایل اعلام کرد در مجموع طی یک روز در سراسر کشور ۱۵ هزار مشترک منحصر به فرد رایتلی به شبکه این اپراتور وارد شده اند. احتمالا این رقم برای دیگر اپراتور نیز کمی بیشتر یا کمتر بوده است.
رگولاتوری: تاکنون ۱۰۰ هزار رایتلی رومینگ کرده اند
با گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز این طرح، آمارها افزایش یافت و رگولاتوری نتایج رسمی آن را اعلام کرد. بنابه گفته رئیس رگولاتوری «تاکنون ۳۷ هزار و ۹۴۰ مشترک از شبکه همراه اول و ۶۳ هزار و ۲۳۶ مشترک از شبکه ایرانسل استفاده کرده اند»؛ به این ترتیب تاکنون در مجموع ۱۰۰ هزار مشترک رایتلی یا بهره گیری از رومینگ ملی، از آنتن های دو اپراتور دیگر استفاده کرده اند. البته این آمار همپوشانی نیز دارد؛ به این معنی که احتمالا بخشی از مشترکانی که به شبکه همراه اول وارد شده اند به شبکه ایرانسل نیز وارد شد و در آمار هر دو اپراتور محسوب شده اند.
از سوی دیگر با توجه به عدم آنتن دهی کامل و کمبود تعداد آنتن های رایتل در سطح شهرها، احتمالا اغلب مشترکان فعال رایتل در طول روز و طی جابه جایی حداقل یکبار با ضعف آنتن دهی و استفاده از آنتن های دو اپراتور دیگر ناگزیر شده اند. در نتیجه آمار مشترکان رومینگی رایتل می تواند به نوعی انعکاسی از ضریب تعداد مشترکان فعال این اپراتور باشد.
با احتساب ۱۰۰ هزار مشترک فعال رومینگی رایتل در روز، اگر فرض کنیم ۵۰ درصد مشترکان فعلی با پوشش کامل تحت آنتن های این اپراتور، بی نیاز از استفاده از آنتن اپراتورهای غالب بوده اند، احتمالا تعداد مشترکان در لحظه فعال رایتل حدود ۲۰۰ هزار مشترک خواهد بود.
حداکثر ۱۴۰ هزار رایتلی در روز رومینگ می شوند
از سوی دیگر مدیرعامل ایرانسل نیز می گوید: «روزانه ۷۰ هزار مشترک رایتلی از شبکه این اپراتور استفاده می کنند». اگر ۷۰ هزار مشترک نیز روزانه از شبکه همراه اول استفاده کنند باز هم احتمالا این رقم روزانه از ۲۰۰ هزار مشترک فراتر نخواهد رفت.
رگولاتوری: آمار ارائه شده صحیح و مربوط به مشترکان ثبت شده است
در آخرین اظهار نظر، مدیرعامل رایتل، تعداد کاربران این اپراتور را یک میلیون و ۶۵۰ هزار اعلام کرده است. در تازه ترین گزارش نیز رئیس رگولاتوری تعداد رایتلی ها را یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر عنوان کرده است.
در پیگیری این موضوع از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که مرجع رسمی مقررات گذاری و نظارت در حوزه ICT است، این سازمان با تایید آمار رسمی مشترکان رایتل، اعلام کرد: «دلیل آمار کم مشترکان رایتلی «روم» شده(انتقال یافته) به شبکه دو اپراتور دیگر، پوشش رایتل در شهرهای بزرگ است؛ این اپراتور در شهرهای بزرگ پوشش تقریبا کامل دارد و اغلب مشترکان این اپراتور نیز در تهران و چند شهر بزرگ قرار دارند و سیم کارت های رایتل در کل کشور استفاده عمومی نمی شود. از این رو اغلب مشترکان آن بی نیاز از ورود به شبکه اپراتور های دیگر هستند.»
این سازمان همچنین آمار ۷۰ هزار مراجعه روزانه مشترکان رایتل به شبکه هر یک از اپراتورها را نیز تایید کرد و یادآور شد که «آمار یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک رایتل مربوط به آمار مشترکان ثبت شده است و نه فعال».
این پاسخ تا حدی این ابهام را روشن می کند، زیرا آمار مشترکان ثبت شده برمبنای HLR شبکه و آمار مشترکان فعال در لحظه برمبنای VLR شبکه ثبت می شود. VLR عدد واقعی مشترکانی را که در لحظه فعال و در شبکه روشن هستند را اعلام می کند. از این رو همواره آمار HLR عدد بیشتری نسبت به آمار VLR است.
در نهایت باید گفت از آن جا که معیار ارزیابی کیفیت سرویس دهی یک اپراتور، تعداد مشترکان و گستردگی شبکه است، باید آمار واقعی مشترکان فعالی که از شبکه اپراتورها استفاده می کنند، شفاف باشند تا کیفیت سرویس اپراتورها به نسبت تعداد مشترکانشان مورد سنجش صحیح قرار گیرد.
رایتل: رشد فعال سازی سیم کارت ها به شدت صعودی است
در پیگیری موضوع از رایتل، این اپراتور اعلام کرد: «در گذشته بخشی از سیم کارت های فروخته شده، فعال نشده بود اما از ماه گذشته فعال سازی سیم کارت های ثبت شده، فروش سیم کارت و رشد مصرف در سیم کارت ها به شدت سیر صعودی داشته است. از این رو بنا به دلایلی از جمله آغاز رومینگ ملی، در ماه های اخیر تعداد مشترکان فعال افزایش قابل توجهی یافته است.»
بر اساس این گزارش همزمان با جام جهانی ۲۰۱۴ و رقابت های جهانی والیبال شاهد گسترش تبلیغات این اپراتور برای جذب مشترکان بیشتر بودیم.
۴۵۵۰۳