محمود حاج زمان:محققان موسسه علوم فوتونیک(ICFO) آزمایشگاهی تراشه ای ساخته اند که می تواند پروتئین های نشانگر سرطان را در یک قطره خون شناسایی کرده و به عنوان سامانه تشخیص زودهنگام سرطان عمل کند. این وسلیه قادر است غلظت های بسیار پایین نشانگرهای سرطانی را تشخیص دهد، و در عین حال قابل اعتماد، ارزان و قابل حمل است؛ ویژگی هایی که آن را برای استفاده در نقاط دور افتاده دنیا بسیار جذاب و ایده آل می سازد.
به گزارش گیزمگ، تشخیص زودهنگام برای موفقیت درمان سرطان اهمیتی حیاتی دارد. متاسفانه، بسیاری از سرطان ها خیلی دیر تشخیص داده می شوند؛ زمانی که بیماری در میلیون ها سلول پخش شده است. مشکل اینجاست که اغلب ابزارهای پزشکی تنها زمانی قادرند تومورها را شناسایی کنند که آنها به ابعاد ماکروسکوپیک و قابل رویت رسیده اند.
اما اکنون و به لطف تحقیقات انجام شده به سرپرستی پروفسور رومن کوئیدانت شرایط ممکن است تغییر کند. وی و گروهش ابزاری کوچک و قابل حمل ساخته اند که با استفاده از کانال های ریز ویژه عبور سیالات، حتی کوچک ترین غلظت های نشانگرهای سرطان را در یک قطره خون شناسایی می کند.
زمانی که خون وارد این ابزار می شود، در شبکه ای از کانال های میکروسکوپی پخش می شود. هر کدام از این کانال ها حاوی نانوذرات طلا است که حاوی گیرنده پادتن مخصوصی است: اگر پروتئین نشانگر سرطان در خون وجود داشته باشد، به این نانوذرات می چسبد. به گفته گروه تحقیقاتی، این ابزار همچنین قادر است تعداد نشانگرهای سرطانی موجود را در هر کانال بشمارد، و معیاری دقیق از خطر سرطان بیمار در اختیار وی قرار دهد.
کوئیدانت می گوید: «جذاب ترین یافته تحقیقات این است که ما قادریم غلظت های بسیار اندک این پروتئین ها را در چند دقیقه شناسایی کنیم؛ ویژگی ای که این وسیله را به ابزاری قدرتمند، شاهکار و فوق العاده حساس تبدیل می کند که مزیت شناسایی زودهنگام و نظارت بر درمان سرطان را به دنبال دارد.»
این ابزار با ترکیب آخرین پیشرفت های دانش نوپای پلاسمونیک، نانوفناوری، شیمی سطح و ریزسیالات حاصل شده است، و امیدها را برای تشخیص زودهنگام تر سرطان و اتخاذ روش درمانی مناسب افزایش داده است. مقاله مرتبط با این پیشرفت در شماره اخیر مجلهNano Lettersبه چاپ رسیده است.
۵۳۲۷۵