مجید جویا:دانشمندان می گویند که بیماری کاوازاکی(بیماری مرموز و در برخی از مواقع مهلک برای کودکان که اولین بار در ژاپن تشخیص داده شد) از زمین های کشاورزی شمال شرق چین نشات می گیرد.
به گزارشنیچر، این بیماری که در آن رگ های خون ملتهب می شوند، اصولا در کودکان زیر ۵ سال رخ می دهد و نشانه های شدید و گوناگونی به دنبال دارد که شامل تب، راش پوستی و سرخ شدن زبان به رنگ توت فرنگی است. تقریبا یک چهارم از کودکان مبتلا به این بیماری هم دچار گرفتگی عروق کرونر قلب می شوند و ۱ درصد از آنها در دوره ابتلا به بیماری جان خود را از دست می دهند. در برخی از موارد، کودکان نجات یافته تا سال ها بعد، از عوارض بیماری های قلبی ناشی از آن رنج می برند.
به رغم نیم قرن تحقیق راجع به این بیماری، علت آن هنوز ناشناخته مانده است، هرچند پژوهش های پیشین نشان می دهند که عامل ایجاد کننده این بیماری توسط باد از جایی در آسیا به ژاپن رفته و سپس از اقیانوس آرام عبور کرده و به غرب ایالات متحده رسیده است.
اما حالا محققان فکر می کنند که توانسته اند محدوده خاستگاه احتمالی این بیماری را کوچک تر کنند و به جایی در زمین های کشاورزی شمال شرق چین محدود کنند، جایی که در آن ذرت، برنج و گندم کشت می شود.
این گروه، موارد ثبت شده بیماری را در ۴۷ ناحیه ژاپن بررسی کردند تا فراز و فرودهای همه گیری کاوازاکی در سال های ۱۹۷۹/۱۳۵۸،۱۹۸۲/۱۳۶۱ و ۱۹۸۶/۱۳۶۵ و شیوع های فصلی سال های حد فاصل ۱۹۸۷/۱۳۶۶ تا ۲۰۱۰/۱۳۸۹ را تعیین کنند. سپس الگوهای باد را قبل و طی همه گیری در فواصل زمانی ۳ ساعته بررسی کردند تا آخرین مکانی را که در آن بادها قبل از رسیدن به ژاپن به میزان قابل ملاحظه ای به زمین نزدیک شده بودند، بیابند. اعضای گروه حدس می زدند که این کار بتواند منشاء دقیق کاوازاکی را مشخص کند، زیرا بادها همزمان با کاهش سرعت خود عموما ذرات خاک یا مواد زیستی را که از جای دیگر آورده اند بر زمین می ریزند(و مواد جدیدی را از زمین بر می دارند).
پژوهشگران همچنین زمان نهفتگی احتمالی این بیماری را ۶ ساعت تا ۲.۵ روز برآورد کرده بودند، اما با مقایسه زمان رسیدن باد از خاستگاه آن در چین و اولین مورد تشخیص داده شده در طول دوره های متعدد همه گیری، احتمالا این زمان کمتر از ۲۴ ساعت است.
خاستگاه سموم
محققان می گویند که بروز نسبتا سریع بیماری کاوازاکی احتمال ویروسی بودن عامل آن را کم می کند، زیرا زمان نهفتگی برای اغلب بیماری های ویروسی چندین ساعت طولانی تر است. یوجین برنز از نویسندگان این مقاله، که پژوهشگر بیماری های اطفال از دانشگاه سان دیگو کالیفرنیا است، می گوید: «زمان نهفتگی این بیماری نشان می دهد که ما باید به دنبال مسیر کاملا متفاوتی باشیم».
شک برنز و همکارانش به جای ویروس معطوف به یک سم جابه جا شونده با باد شد که توسط یک گیاه، قارچ یا باکتری تولید می شود. برنز می گوید که اگر واقعا یک سم عامل این بیماری باشد، این اولین بیماری شناخته شده است که به این صورت عمل می کند.
دانشمندان با بررسی بادهایی که از شمال شرق چین به سمت ژاپن می وزند متوجه شدند تمام نمونه های گردآوری شده هوا به طرز غیر منتظره ای حاوی مقادیر بسیار زیادی از قارچی به نام کاندیدا بودند.
ساموئل دومینگز، متخصص بیماری های کودکان در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو، می گوید: «من فکر می کنم که این یافته، شاهدی بر این است که بیماری کاوازاکی شبیه به بیماری های سمی باکتریایی دیگر است».
اما دیوید باتیستی، دانشمند علوم جوی دانشگاه واشنگتن، این ادعا را زیر سوال می برد که شمال شرق چین، منطقه ای برای خاستگاه عامل مسبب کاوازاکی هست. او اشاره می کند که شیوع بیماری در ژاپن عمدتا در طول زمستان و اوایل بهار اتفاق می افتد، اما در آن زمان در شمال شرق چین، زمین ها یخ زده اند و هیچ محصولی ندارند و بادها نمی توانند ذرات چندانی را بلند کنند.
او می گوید: «هنوز کسی پاسخ این سوال را نداده که آیا منشا بیماری کاوازاکی، منطقه ای در شمال شرق چین است یا جایی دورتر در غرب آن».
۵۳۲۷۱