درحالی که ۱۱۷ کشور در سازمان ملل خواستار ممنوعیت استفاده از روبات قاتل درجهان شدند این روبات در فهرست ارتش ۱۷ کشور قرار گرفته است.
بر اساس ارزیابی سازمان ملل متحد، روبات های قاتل به زودی به معضل جدید دنیای امروز تبدیل می شوند. روز سه شنبه گذشته، نخستین نشست چند جانبه سازمان ملل متحد با حضور ۱۱۷ کشور با محوریت روبات های قاتل برگزار شد.
بر اساس گزارش دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده، تا کنون ۷۶ کشور جهان توانسته اند انواعی از ماشین های خودکار مانند هواپیماهای بدون سرنشین تولید کنند و ۱۶ کشور ماشین های خودکاری را تولید کرده اند که در جنگ و برای گرفتن جان انسان کاربرد دارد.
ماشین های خودکار در حال حاضر نیز در بین ما هستند. در واقع بسیاری از اخباری که اخیرا در باره هواپیماهای خودکار و بدون سرنشین شنیده ایم، حاکی از ظهور نسل اول قاتلان ماشینی است؛ هواپیماهایی که بدون نیاز به کمک انسان، هدف خود را انتخاب می کنند و هرچه در توان دارند، برای نابودی آن به کار می گیرند.
سال ها قبل در فیلم نابودگر(Terminator)، روبات های کاملا هوشمند و خودکار از آینده به زمان حال آمدند تا نسل بشر را نابود کنند. با وجود این که در باره امکان سفر در زمان ابهامات زیادی وجود دارد، فناوری بشر به گونه ای پیشرفت کرده است که چیزی به تولید انبوه روبات های قاتل خودکار باقی نمانده است.
این واقعیت، پرسش های استراتژیک اخلاقی و قانونی جدی را در باره حمایت جامعه بین المللی از تولید روبات های قاتل مطرح کرده است.
وزارت دفاع آمریکا نیز برنامه خاصی را برای به کارگیری این نوع ماشین های قاتل در ارتش این کشور تا سال ۲۰۳۶ میلادی دارد. این در حالی است که اغلب کشورها به دنبال تدوین پیش نویس موافقت نامه ای هستند که استفاده از روبات های قاتل را مانند سلاح های شیمیایی، ممنوع کند.
کشورهای چین، روسیه، انگلستان و ایالات متحده به همراه ۵۰ کشور دیگر به دنبال تقویت زرادخانه روباتیک خود از جمله روبات های قاتل هستند. در این بین کشور چین با رونمایی از ۲۷ مدل مختلف روبات های مسلح تا سال ۲۰۱۲ میلادی، مقام اول را به خود اختصاص داده است.
چندین کشور نیز نمونه های اولیه روبات های قاتل را عملا به کار گرفته اند. برای مثال در منطقه مرزی کره جنوبی و شمالی برای نگهبانی، از روبات هایی استفاده می شود که توانایی شناسایی انسان را با استفاده از گرمای بدن وی دارند و بدون نیاز به کمک انسان قادر به هدف گیری و شلیک هستند.
آمریکا نیز روباتی موسوم به X۴۷B را طراحی و تولید کرده است که قادر است در یک مسیر از پیش تعیین شده به پرواز درآید و منطقه وسیعی را تحت نظارت و پوشش امنیتی قرار دهد.
در حال حاضر این روبات توسط انسان و از راه دور کنترل می شوند، اما انتظار می رود تا سال ۲۰۱۹ نمونه کاملا خودکار آن در ارتش ایالات متحده مورد استفاده قرار گیرد.
نیروهای نظامی کشورهای مختلف معتقدند چنین تجهیزاتی با حذف انسان از صحنه نبرد، می تواند جان انسان را حفظ کند، اما واقعیت این است که اختلالات نرم افزاری یا سخت افزاری یا حملات سایبری به این تجهیزات، خطرات جدیدی را برای نسل بشر ایجاد خواهد کرد.
صرفنظر از مزایا و معایب روبات های قاتل، همواره این پرسش اخلاقی درباره آن ها مطرح است که آیا ما با خودکارسازی مرگ(استعاره از ساخت روبات های قاتل)، انسانیت خود را از دست می دهیم؟
۱۷۵۰۳