دانشمندان می گویند فسیل بزرگترین موجودی را که تاکنون روی کره زمین زندگی کرده است در آرژانتین پیدا کرده اند.
طول این دایناسور ۴۰متر و ارتفاع آن ۲۰متر بوده است.
این دایناسور غول آسا که وزن او حدود ۷۷تن(معادل وزن ۱۴فیل آفریقایی) تخمین زده می شود، گیاه خوار بوده و احتمالا در آخرین دوره حیات دایناسورها بر روی کره زمین می زیسته است.
دانش پژوهان بر این باورند این فسیل متعلق به یکی از گونه های تایتاناسورهاست که در دوره کرتاسه زندگی می کردند.
دوره کرتاسه پس از دوره های تریاس و ژوراسیک، سومین دوره میان زیستی است که حدود ۶۵میلیون سال پیش بوده است. دوره کرتاسه ۷۰میلیون سال به طول انجامیده است.
این فسیل که فقط استخوان ساق پای او به اندازه قد یک انسان است، ابتدا مورد توجه یک کارگر مزرعه در منطقه فلیچا در حدود ۲۵۰کیلومتری غرب پاتاگونیا قرار گرفت.
دانشمندان بر اساس سن لایه های زمین و صخره هایی که فسیل ها در میان آنها قرار گرفته بودند تخمین می زنند دایناسورهای غول پیکر گیاه خوار حدود ۹۵تا ۱۰۰میلیون سال پیش در جنگل های پاتاگونیا می زیسته اند.
ظاهر احتمالی دایناسور جدید کشف شده
هنوز نامی برای این گونه جدید دایناسور که قد او برابر یک ساختمان هفت طبقه - ۲۰متر - بوده، انتخاب نشده است.
بزرگترین فسیلی که پیش از این یافت شده بود نام آرژانتیناسور به خود گرفته بود و ۷ تن سبک تر از این فسیل جدید بود.
با وجود این، دکتر پل برِت، دایناسورشناس موزه طبیعی لندن می گوید برای اطمینان کامل باید بیشتر روی بقایای کشف شده تحقیق کرد.
او پیدا کردن ۱۵۰استخوان متعلق به این گونه جدید دایناسور را کمک بزرگی به تحقیقات در این باره می کند چرا که محققان وزن و اندازه رکورددار قبلی یعنی آرژانتیناسور را تنها بر اساس چند استخوانی که پیدا کرده بودند، تخمین زدند.
" خیلی جالب توجه است که ما یک ساروپودا(زیرگونه تایتاناسور) دیگر پیدا کرده ایم اما برای این که بتوانیم دقیق بگوییم که این گونه از دایناسورها تا چه می توانستند بزرگ شوند، نیاز به یافتن نمونه های دیگری از این گونه است. "
۱۷۲۳۱