شرکت ایرباس نخستین نمونه از نسل هواپیماهای برقی را به پرواز درآورد؛ این هواپیماها می توانند هزینه مسافرت های هوایی را تا یک سوم کاهش دهند.
E - Fan نخستین هواپیمای تمام برقی جهان است که ماه گذشته میلادی نخستین پرواز آزمایشی خود را در مدت زمان کمتر از ۱۰ دقیقه با موفقیت پشت سرگذاشت.
دور دوم پرواز آزمایشی این هواپیما در فرودگاه بوردو در جنوب غربی فرانسه با موفقیت انجام شد که یک گام مهم بسوی مسافرت های هوایی ارزان تر، سبزتر و با آلودگی صوتی بسیار پایین محسوب می شود.
اندازه هواپیمای آموزشی دو سرنشین E - Fan از دماغه تا دم ۵.۷۹ متر است که از دو باتری پلیمر لیتیوم - یون ۱۲۰ برای تأمین نیرو استفاده کرده و از توانایی پرواز به مدت یک ساعت پس از هربار شارژ برخوردار است.
پرواز تجاری به مدت یک ساعت با هواپیمای برقی E - Fan تنها ۱۶ دلار هزینه دارد، درحالیکه هزینه پرواز با یک هواپیمای آموزشی با سوخت بنزین ۵۵ دلار است.
به گفته «ژان بوتی» مدیر فنی گروه ایرباس، این هواپیمای برقی علاوه بر کاهش هزینه مسافرت های هوایی، میزان انتشار آلاینده های موتور هواپیما و آلودگی صوتی را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد، بطوریکه صدای تولید شده توسط هواپیما کمی بیشتر از یک سشوار است.
مدل E - Fan ۲.۰ یک هواپیمای آموزشی کاملا برقی محسوب می شود، درحالیکه هواپیمای E - Fan ۴.۰ مجهز به یک سیستم هیبریدی است که علاوه بر کاربردهای آموزشی، در پروازهای عمومی نیز قابل استفاده است.
شرکت ایرباس بدنبال طراحی و تولید مدل های مختلف این هواپیمای برقی است، به همین منظور قصد دارد کارخانه ای را در نزدیکی فرودگاه بوردو احداثکند.
۲۳۲۳۱