سولماز گرئی:سری افسانه های بوگاتی را که خاطرتان هست؟! یک سری نفس گیر که بی نظیرترین مدل های پیشین بوگاتی را به چالش کشیده و نمونه به روزی از آن ها ارائه می کند. حالا نوبت به پنجمین مدل از این سری رسیده است.
بوگاتی به طور رسمی در موتورشوی ۲۰۱۴ پکن از ویرون ۱۶.۴ گرند اسپورت Vitesse رونمایی کرد. این مدل یکی از سریع ترین خودروهای عصر حاضر خواهد بود و با روی کار آمدن آن، یکی از نخستین خودروهای سوپراسپرت مطابق با قوانین جاده ای به نام مدل تایپ ۱۸ بلک بس(Black Bess) احیا می شود. تایپ ۱۸ پیش از جنگ جهانی ساخته شده و سریع ترین وسیله نقلیه جاده ای و یک خودروی مسابقه ای مجهز به توربوشارژر در دوران خود بود. منبع تامین نیروی آن از یک موتور ۴ سیلندر خطی با ظرفیت ۵ لیتر تشکیل شده بود که ۹۹ اسب بخار قدرت تولید می کرد. با بهره گیری از این موتور نیرومند، تایپ ۱۸ به بیشینه سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت دست می یافت.
ویرون بلک بس Vitesse تا حد زیادی به تایپ ۱۸ شباهت دارد. روکش ها و دوردوزی های قرمز رنگ درون کابین به طور مستقیم از تایپ ۱۸ الهام گرفته شده اند. چرم به کارگرفته شده درون کابین به صورت دستی رنگ آمیزی شده و چرم و جوهر با روشی خاص تولید شده اند. بدنه خودرو هم کاملا از فیبرکربن ساخته شده و مانند تایپ ۱۸ سیاه رنگ است. جالب است بدانید بعضی از قسمت های طلایی رنگ مانند لوگوی EB در قسمت عقب و روی پوشش واقعا با طلای ۲۴ عیار پوشانده شده اند.
بلک بس Vitesse از خصوصیات بارز سری افسانه های بوگاتی نیز بهره مند است. برای نمونه روی کنسول مرکزی عبارت " افسانه های بوگاتی " حک شده است. همچنین فیل بوگاتی که در این مدل از طلا ساخته شده و حک شدن عبارت " بلک بس " منحصربفرد بودن این مدل را یادآور می شوند.
از ویرون ۱۶.۴ گرند اسپورت Vitesse هم مانند تمام مدل های این مجموعه تعداد محدودی ساخته خواهد شد؛ در هر حقیقت تنها ۳ دستگاه و هر کدام به قیمت پایه ۲.۱۵ میلیون یورو. تا امروز ۱۲ دستگاه از ۴ مدل قبل به فروش رسیده است.
ویرون ۱۶.۴ گرند اسپورت Vitesse از یک موتور ۱۶ سیلندر، Wشکل و ۸ لیتری ویتس با قدرت ۱۱۸۳.۵ اسب بخار بهره می برد که گشتاور ۱۵۰۰ نیوتن متر را تولید می کند. شتاب گیری صفرتا صد کیلومتربرساعت آن نیز ۲.۶ ثانیه به طول می انجامد و با بیشینه سرعت ۴۰۸.۸۴ کیلومتر بر ساعت با سقف باز، سریع ترین رودسترتولیدی دنیا است.
۵۳۵۳