سولماز گرئی: جوهامر الکتروکروزر از یکی از عجیب ترین طراحی های موتورسیکلت بهره می برد. این موتورسیکلت اتریشی در ماه فوریه / بهمن گذشته در موتورشوی لینز رونمایی شد و به زودی روانه بازار خواهد شد.
علاوه بر طراحی عجیب و غریب کلاسیک و مدرن، خصوصیات دیگر آن نیز قابل توجه است. در این مدل از داشبوردهای معمول خبری نیست و اطلاعات سرعت و شارژ روی آینه ها به نمایش در می آیند(فکرش را بکنید اگر آینه ها بشکنند، هزینه تعویض آن ها چقدر خواهد شد؟!).
در قسمت جلو شاهد سیستم فرماندهی و سیستم تعلیق HCS هستیم. در نتیجه عملیات ترمزگیری از فشار های سیستم تعلیق به خوبی جدا شده، اما استفاده از HCS به مراتب گران قیمت تر از چنگال های معمول است.
ویژگی طلایی این موتورسیکلت پک باتری آن است. جوهامر که از باتری ۱۲.۷ کیلوواتی تغذیه می کند، جزو نخستین موتورسیکلت های الکتریکی است که با هر شارژ کامل قادر است ۲۰۰ کیلومتر را پشت سر بگذارد. این رقم بسیار قابل توجهی برای موتورسواران است چرا که ۲۰۰ کیلومتر در یک موتورسیکلت بنزینی با مصرف سوخت بالایی طی می شود.
پک باتری توسط خود کمپانی طراحی شده و امکان تولید محصول دومی را برای آن به وجود می آورد. عمر تضمین شده این باتری ۲۰۰ هزار کیلومتر یا به عبارتی ۴ سال است.
از طرف دیگر منبع تامین نیروی الکتریکی جوهامر در توپی چرخ عقب آن جاسازی شده و مانند یک سیستم ترمز احیا کننده(ژنراتور) عمل می کند. پک باتری به خوبی زیر بدنه پنهان شده و ظاهری یکدست، حساب شده و منظم در جوهامر ایجاد کرده است.
همان طور که مشخص است این موتورسیکلت دو پدال دارد که یکی عقب تر و دیگری جلوتر است. پدال عقب برای یک سواری استاندارد طراحی شده که طی آن، که راننده کاملا صاف نشسته و بر سواری مسلط است. پدال جلو هم برای سواری های راحت تر و لذت بخش تر مانند گشت در بزرگراه طراحی شده تا راننده بتواند به عقب متمایل شده و پاهایش را به سمت جلو بکشد.این ویژگی تاکنون در کم تر موتورسیکلت الکتریکی دیده شده است. به کار گیری این پدال ها یک بار دیگر یادآور می شود که جوهامر نیازی به کنترل از طریق پا ندارد. در حقیقت در حالی که موتورسوار به پاهایش استراحت می دهد مثل دوچرخه از فرمان برای ترمزگیری استفاده می کند.
خوب حالا بابت چنین طراحی ناب و امکانات بدیع چه مبلغی باید پرداخت شود؟ پک های بزرگ باتری، آینه های داشبوردمانند جالب و سیستم HCS کار خود را کرده اند! مدل ۸.۳ کیلوواتی ۳۱,۸۶۰ دلار و نسخه Big Daddy ۱۲.۷ کیلوواتی ۳۴,۶۳۰ دلار قیمت گذاری شده است.
علاقه مندان به سواری با این موتورسیکلت سبز می توانند در تور کمپانی شرکت کنند و با پرداخت ۴۲۰ دلار یک دور با آن بزنند. البته صبح آن روز هم به یک تور بازدید از کمپانی خواهند رفت.
۵۳۵۳