ملت ایران: این بازی آلمانی که در سال ۲۰۰۴ نخستین نسخه خود را ارائه داد، طرفداران زیادی در دنیا دارد. بازیکنان در این بازی کار خود را به عنوان رئیس یک دهکده کوچک شروع می کنند. اساس بازی بر اساس حمله به دهکده های دیگر و گسترش قلمرو و اتحاد با اقوام دیگر است.

محبوبیت این بازی استراتژیک در ایران به گونه ای است که دامنه ایرانی آن یعنی کلیک travian. ir با ترجمه کامل به زبان فارسی، جزو صد سایت پربیننده در ایران شمرده می شود و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز به همراه خود دارد. این بازی از سوی این وزارت خانه برای سنین بالای سه سال مناسب تشخیص داده شده است.

فیلتر شدن بازی تراوین در ایران که سال ها در زمره محبوب ترین بازی های آنلاینی بود که کاربران ایرانی می توانستند با اینترنت کم سرعت هم از آن بهره ببرند، تعجب بسیاری از بازیکنان آن را برانگیخت.

در ابتدا تعدادی از کاربران ورود یک شخصیت قهرمان زن را علت احتمالی فیلتر شدن این بازی دانستند اما به تدریج زمزمه هایی مبتنی بر حمایت از تولیدکنندگان بازی های ایرانی و جلوگیری از خروج ارز و فرهنگ غارت از عوامل فیلتر شدن این بازی به گوش رسید.

خبرگزاری فارس هم کلیک بیانیه ای منسوب به جمعی از بازی سازان کشور را منتشر کرد که در آن پالایه(فیلتر) شدن سایت ها و محدود شدن برخی از بازی های برخط(آنلاین) خارجی ترجمه شده چون تراوین را تصمیمی شجاعانه و شایسته تقدیر و تشکر دانسته بود.

این گروه از بازی سازان در بیانیه خود ضمن اشاره به لزوم محدودسازی بازی های خارجی افزوده اند: “گروه های سازنده بازی های برخط ایرانی در چارچوب های تعیین شده و با توجه به نابرابری شرایط در حال فعالیت در بازاری هستند که بدون توجه کافی در اختیار بازی های خارجی قرار گرفته است. بازی های ترجمه شده می توانند بعد از گذشت یک زمان تنفس میان مدت(به نفع تولیدکنندگان داخلی) و با رعایت چارچوب های تعریف شده به فعالیت خود در ایران ادامه داده و در رقابتی سالم در این عرصه جدید حضور داشته باشند. در نتیجه این محدودیت آغازی است بر شروع ساماندهی بازار آشفته بازی های برخط در ایران اسلامی. ”

فهرست بازی های برخط ایرانی

بازیکنان برای خرید منابع خود در بازی نیاز مداوم به “طلای مجازی” دارند و باید آن را خارج از دنیای مجازی بازی خریداری کنند. به همین علت این گروه از بازی سازان، خروج ارز از کشور را یکی از عوارض جانبی رویکرد به بازی های خارجی چون تراوین و مسدودسازی چنین بازی هایی را برای جلوگیری از آن مؤثر می دانند.

از نظر این بازی سازان، بازگشت مقداری از درآمد بازی های خارجی به چرخه صنعت داخلی می تواند تحول عظیمی در تولید و بازار تولیدکننده های داخلی ایجاد کند.

در سال های اخیر مسؤولان ایرانی رویکرد حمایتی به تولید بازی های رایانه ای در پیش گرفته اند. کلیک بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای برنامه ریزی و حمایت از فعالیت های مرتبط در تمامی زمینه های فرهنگی، هنری و فنی صنعت بازی های ویدئویی و رایانه ای، زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خرداد ماه ۸۵ به همین منظور تشکیل شد و از سال ۱۳۹۰ کلیه امور مربوط به حوزه بازی های رایانه ای، به آن واگذار شد.

این بنیاد در همین سال کلیک انستیتو ملی بازی سازی را جهت آموزش نیروی متخصص بازی سازی در ایران راه اندازی کرد.

کلیک مؤسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان هم از جمله سازمان هایی است که به حمایت از بازی های تولیدشده در داخل ایران می پردازد.

با توجه به آن که این بازی حتی میان برخی از خردسالان هم محبوب است، برخی از کارشناسان نگران این هستند که کودکان برای دسترسی به سایت این بازی به فیلترشکن و شیوه های عبور از فیلترهایی که توسط والدین تنظیم شده است، روی بیاورند.