ملت ایران: پروژه‌ی One Puck یک کیک‌استارتر تازه است که می‌کوشد راهکاری نوآورانه برای شارژ گوشی‌های هوشمند تلفن همراه را از طریق مهار کردن نیروی گرمایی نوشیدنی‌های سرد و گرم فراهم کند. این دستگاه را می‌توان یکی از عجیب و غریب‌ترین ابزارهای ذخیره جهان دانست که یکی از کاربردی‌ترین نمونه‌های تولیدی شرکت Epiphany نیز هست.

One Puck نه تنها می‌تواند نوشیدنی‌تان را سرد یا گرم نگاه دارد، بلکه با گرفتن انرژی گرمایی آن، توان لازم برای شارژ دستگاه را نیز فراهم نماید. جالب اینکه نیازی نیست این گجت را به پریز برق متصل کنید چرا که می‌تواند با بهره از موتور استرلینگ کوچکی که در داخل آن تعبیه شده نیروی مورد نیاز خود را تامین نماید. One Puck همچنین دارای دو طرف آبی و قرمز است که یکی برای خنک نگه‌داشتن و دیگری برای گرم نگاه داشتن نوشیدنی‌ها به کار می‌رود.

گفتنی است، موتور استرلینگ یک موتور حرارتی است که نخستین بار توسط رابرت استرلینگ در سال ۱۸۱۶ میلادی ابداع شد. این موتورها علی رغم بازده بیشتری که نسبت به موتورهای احتراقی دارند تنها در برخی کاربردهای خاص مانند زیردریایی‌ها یا ژنراتورها استفاده می‌شوند.

لازم به ذکر است که موتورهای استرلینگ از دهه‌ی ۱۸۰۰ میلادی تاکنون با تبدیل اختلاف گرمایی به انرژی کار می‌کنند. حال شرکت Epiphany Labs موفق به ساخت نمونه‌ای کاربردی از این موتور برای شارژ گوشی‌های هوشمند شده است؛ البته هنوز مشخص نیست چه مدت زمانی لازم است تا گوشی مربوطه از این طریق شارژ شود چرا که عوامل موثر زیادی در این بین وجود دارند از آن جمله میزان گرمایی است که در درون نوشیدنی نهفته است.

جالب اینکه هر منبع گرمایی که بر روی Puck قرار بگیرد به خوبی کار خواهد کرد. هر چند هنوز مشخص نیست مثلاً گرمای بدن یک گربه چه میزان انرژی تولید می‌کند. ولی خب مطمئناً بهترین گزینه کاربران استفاده از یک فنجان چای یا قهوه یا نوشابه‌ای تگری است!

تمام تلاش Epiphany آن است که با جمع‌آوری یکصد هزار دلار این نمونه را به طور انبوه تولید نماید. و همانطور که این پروژه توسعه می‌یابد می‌توان اطلاعات دقیق‌تری از مدت زمان لازم برای شارژ کامل گوشی‌ بدست آوریم! با توجه به ارزیابی‌ها این محصول قرار است با قیمت ۱۱۵ دلار پس از مارس ۲۰۱۴ روانه بازار شود.

هر چند این گجت به نازکی بیشتر شارژرهای گوشی موجود در بازار نیست، اما می‌توان آنرا در کیف‌مان جای داد و هر جا که دسترسی به برق نداشتیم با یک فنجای چای دارجلینگ فرد اعلاء تجهیزات الکترونیکی را شارژ نماییم.

زومیت