دلایل احتمالی موفقیت یاشکست عینک گوگل

قابلیت عکاسی و فیلم‌برداری عینک گوگل بسیار جالب است و قطعاً یکی از رموز موفقیت احتمالی آن به شمار می‌آید اما مسأله‌ی دیگر در موفقیت یک گجت، داشتن واسط کاربری مناسب است. هنوز واسط کاربری عینک گوگل را ندیده‌ایم و به جز فرامین صوتی، از نحوه‌ی استفاده از قابلیت‌های آن چیزی نمی‌دانیم.

کمپانی گوگل در یادگیری رموز طراحی سریع‌تر از هر کمپانی دیگری بوده مخصوصاً از زمانی که اندی هرتزفلد و ماتیاس دوآرت وارد این کمپانی شده‌اند اما واسط کاربری عینک گوگل هم چیز کاملاً جدیدی است و طراحی آن به سادگی طراحی یک واسط یکپارچه برای تمام سرویس‌های تحت وب گوگل یا مثل زیباتر و روان‌تر کردن واسط کاربری اندروید نیست. تیم طراحی گوگل باید دو عامل متضاد را به صورت همزمان در نظر بگیرد: نمایش اطلاعات کافی و در عین حال مزاحم کاربر نبودن، به همین علت است که طراحی واسط کاربری عینک گوگل کار بسیار مشکلی است.

شاید کلید رسیدن به طرحی موفق در این زمینه، قابلیت Talkback اندروید باشد، قابلیتی که برای کمک به کاربرانی که اختلال بینایی دارند مفید است. در واقع استفاده از بهترین ویژگی‌های تاک‌بک و کنار گذاشتن بخش‌های ظاهری که ممکن است صفحه را شلوغ و کاربر را ناراضی کند، کلید موفقیت تیم طراحی است. یکی از ویژگی‌های خوب تاک‌بک explore - by - touch است که از طریق لمس، آنچه روی صفحه است را می‌خواند. بنابراین می‌توان متن ایمیل‌ها و پیامک‌ها را بدون اینکه روی صفحه نمایش داده شوند، از طریق گوش شنید و همچنین می‌توان بدون دیدن نقشه و چک کردن موقعیت، آدرس مقصد را به صورت مرحله به مرحله شنید. تصور کنید که آخرین مورد چقدر برای رانندگان مفید واقع می‌شود.

نتیجه‌گیری


اگر قیمت عینک گوگل خوب باشد و اگر عینک گوگل به این خوبی‌ها که فکر می‌کنیم هم نباشد(که با توجه به روند پیشرفت‌ها و موفقیت‌های گوگل احتمال آن بسیار کم است)، باز هم صنعت عکاسی انقلاب دیگری را تجربه خواهد کرد. بعید است که گوگل از پس طراحی یک واسط کاربری خوب برنیاید. علت این اظهار گوگل که نمی‌داند مردم چگونه از عینک استفاده می‌کنند هم این است که نداشتن اطلاعات کافی برای طراحی واسط کاربری به این معنی است که ممکن است موارد زیادی از گوشی به عینک فرستاده شده و نمایش داده شوند.

واسط کاربری عینک گوگل باید تا جایی که می‌شود جمع و جور باشد و در عین حال اطلاعات کافی در اختیار کاربر قرار دهد به طوریکه نیازی به استفاده از صفحه نمایش گوشی نداشته باشد. نیل به این هدف مشکل است اما غیرممکن نیست. در آینده‌ی نزدیک اطلاعات بیشتری در مورد عینک گوگل و واسط کاربری آن به دست خواهیم آورد.

زومیت