چگونه رایانه قدیمی خود را نو کنیم؟

ملت ایران: این روزها مشکلات اقتصادی حتی گریبان جیب‌های کوچک ما را هم گرفته است. درست به همین دلیل هم هست که سعی می‌کنیم کمی محتاطانه‌تر تصمیم بگیریم و عمل کنیم. در واقع در چنین شرایطی است که بیشتر از گذشته قدر وسایل و لوازم قدیمی و شاید حتی کهنه‌مان را می‌دانیم و سعی می‌کنیم به همان قدیمی‌های از مد افتاده قناعت کنیم.

با این اوصاف است که حفظ و نگهداری بهتر از این لوازم به دغدغه‌ای مهم برای اغلب ما تبدیل شده است. در این میان کامپیوترهای شخصی از آنجایی که انجام بیشتر کارهای روزمره ما به عهده آنهاست، بیشتر از هر چیز دیگری در معرض آسیب و استهلاک قرار دارند و از طرفی هم به خاطر افزایش چشمگیر قیمت مدل‌های جدیدتر آنها امکان خرید کمی سخت‌تر شده است.

به این ترتیب به شما کمک کنیم تا کامپیوترهای شخصی نه‌چندان جدیدتان را دوباره نو کنید. شاید کمی عجیب و دور از ذهن به نظر برسد، به نوشته دنیای اقتصاد این کار تنها با انجام چند کار ساده امکان‌پذیر است.

برنامه‌های بدون استفاده را پاک کنید

معمولا هرچه از عمر کامپیوتر شخصیتان می‌گذرد، تعداد برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی که روی آن ریخته‌اید و ذخیره کرده‌اید هم بیشتر است. شاید این موضوع در میان انبوه کارهای روزمره‌ای که با کامپیوترتان انجام می‌دهید چندان به چشم نیاید،

اما گاهی یک برنامه که ماه‌ها و شاید حتی سال‌هاست از آن استفاده نمی‌کنید می‌تواند حجم قابل توجهی از حافظه کامپیوتر شخصیتان را به خود اختصاص داده و بگیرد. این برنامه‌ها و نرم‌افزارهای بدون استفاده یا غیرضروری می‌توانند باعثکندی سرعت کار کامپیوتر شخصی شما شده و فضای ذخیره‌سازی آن را اشغال کنند.

بنابراین بد نیست چند وقت یک بار به قسمتAll Programs از منوی استارت سر زده و ببینید چه برنامه‌هایی روی کامپیوترتان دارید که ممکن است از آن استفاده نکنید. برای پاک کردن این برنامه‌ها و نرم‌افزارهای غیرضروری باید به قسمت Control Panel رفته و از قیمت Programs اقدام به Uninstall یا حذف کردن این برنامه‌ها بکنید.

البته قبل از این کار بهتر است تصمیم قطعی بگیرد و ببینید که این برنامه را هیچ وقت دیگر لازم نخواهید داشت یا خیر. اگر فکر می‌کنید ممکن است روزی به آن احتیاج داشته باشید، مطمئن شوید که آن برنامه را به صورت سی دی داشته یا امکان دانلود رایگان و راحت آن را در اختیار دارید.

کامپیوترتان را برای پیدا کردن ویروس‌ها و بدافزارها اسکن کنید

هرچه هار درایو کامپیوتر شما بزرگتر بوده و ظرفیت بیشتری داشته باشد، فرآیند اسکن آن هم طولانی‌تر و خسته‌کننده‌تر می‌شود. گاهی این موضوع تاثیر زیادی روی سرعت کار کامپیوتر شما گذاشته و آن را کند می‌کند. درست به همین دلیل هم هست که بسیاری از کاربران در چنین مواقعی ترجیح می‌دهند کلید کنسل را زده و فرآیند اسکن کامل را متوقف کنند.

این کاربران معمولا حالت اسکن استاندارد را که زمان چندان زیادی نمی‌گیرد، انتخاب می‌کنند. اما بهتر است بدانید که باید گاهی صبرتان را بیشتر کرده و تن به اسکن کامل کامپیوتر شخصیتان بدهید.

پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از زمان‌های مرده روزتان استفاده کنید و مثلا قبل از خواب در شب این کار را بکنید تا صبح که بیدار شوید، کار اسکن کامل کامپیوتر هم حتما تمام شده باشد.

از فایل‌هایتان نسخه پشتیبان تهیه کنید

سعی کنید از حالا تصمیم بگیرید که برای فایل‌ها و اطلاعات مهم و ضروریتان بیشتر از گذشته ارزش قائل باشید و از آنها بیشتر محافظت کنید. برای این کار بهترین روش بک آپ گرفتن یا تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌های مهم است. اگر تا حالا این کار را نکرده‌اید و اتفاق بدی هم برایتان نیفتاده است، مطمئن باشید که بسیار خوش‌شانس هستید.

اما بهتر است قبل از هر اتفاقی یک اقدام مفید و اساسی انجام بدهید. هرچند کپی کردن فایل‌ها روی دی‌وی‌دی‌ها برای تهیه نسخه پشتیبان کمی قدیمی و از مد افتاده است، اما هنوز هم می‌تواند راه‌حل خوبی باشد و در حال حاضر بسیاری از کاربران هم همچنان از این روش برای تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌ها استفاده می‌کنند.

البته هاردهای اکسترنال هم این روزها در مدل‌ها، ظرفیت‌ها و قیمت‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند و در دسترس هستند. این هاردهای قابل حمل با ظرفیت بالا و قابلیت حمل و جابه‌جایی گزینه‌های به روز و مناسبی برای تهیه نسخه پشتیبان و بک آپ گرفتن از فایل‌ها هستند. در این میان بعضی از کاربران حرفه‌ای هم ترجیح می‌دهند نسخه پشتیبان فایل‌های مهم خود را در فضاهای ذخیره ابری مانند Dropbox، iCloud و Google Drive ذخیره کنند.

این کار باعثمی‌شود که نسخه پشتیبان فایل‌های شما در هر شرایطی هم در صورت دزدی و آتش‌سوزی هم در امان باشند.

مرورگرتان را به روز کنید

احتمالا شما هم مانند اغلب کاربران اینترنت در سرتاسر دنیا چندان اهمیتی برای به روز کردن مرورگرهای اینترنتی خود قائل نیستید. اما اغلب کاربران حرفه‌ای این کار را انجام داده و منتظر انتشار نسخه جدید مرورگرهای اینترنتی هستند تا آنها را دانلود و به روز کنند.

در واقع به روز کردن مرورگرهای اینترنتی باعثمی‌شود وبگردی به کاری راحت و لذت‌بخش‌تر تبدیل شود. درواقع به روز رسانی مرورگرهای اینترنتی همچنین امکان دسترسی به قابلیت‌ها و امکانات جدیدی را هم برای کاربران فراهم می‌آورد.

بدنه بیرونی کامپیوترتان را تمیز کنید

از آخرین دفعه‌ای که کامپیوترتان را تمیز کرده‌اید، چقدر می‌گذرد؟ آخرین تحقیقات انجام شده توسط «چارلز گربا» از دانشگاه آریزونا درباره آلودگی‌های موجود در سطح بدنه کامپیوترهای شخصی نشان می‌دهد که جرم‌هایی که به مرور روی بدنه بیرونی کامپیوترهای ایجاد شده و انباشته می‌شوند بیشترین تاثیر را روی سلامتی کاربران دارند.

این موضوع در صورتی که چندان به شستن دست‌هایتان در طول روز توجه نداشته باشید، شکل جدی و خطرناکی هم پیدا می‌کند. به عقیده کارشناسان، بیماری‌هایی که از این طریق در بدن کاربران ایجاد می‌شوند به خاطر آلودگی شدید معمولا مقاومت زیادی در برابر داروهای مختلف هم دارند. بیشترین میزان آلودگی در بدنه کامپیوتر شخصیتان در کیبورد آن انباشته شده است و به ساده‌ترین راه یعنی از طریق انگشت‌های دستتان به بدن شما منتقل می‌شود.

کارشناسان شرکت بزرگ اپل پیشنهاد می‌کنند که بهتر است از دستمال‌های ضدعفونی‌کننده که مواد شیمیایی ندارند برای پاک کردن کیبورد، ماوس و دیگر سطوح غیرشیشه‌ای کامپیوترهای شخصیتان استفاده کنید.

بعد از آن هم با یک دستمال خشک این قطعات را کاملا خشک کنید. برای تمیز کردن سطح نمایشگر یا مانیتور کامپیوترتان هم بهتر است از دستمال‌های ویژه این کار استفاده کنید تا ضمن تمیز شدن، از خش افتادن روی شیشه آنها هم جلوگیری کنید.

باشگاه خبرنگاران