ملت ایران: گزارش‌های پی‌درپی امنیتی اعلام شده حاکی از این موضوع است که بدافزارنویسان و فرصت‌طلبان به دنبال آسیب‌پذیری‌ها و حفره‌های موجود در دستگاه‌های همراه مانند تبلت‌ها و گوشی‌های تلفن همراه هوشمند هستند که عموما از سیستم‌عامل‌های آندروید یا iOS بهره می‌برند.

به تازگی یکی از این نوع آسیب‌پذیری‌ها در سری محصولات سامسونگ یافت شده است و از آن‌جا محصولات این شرکت به طور گسترده‌ای در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران طرفداران زیادی دارد، بی‌احتیاطی دارندگان این محصولات می‌تواند برای آن‌ها گران تمام شود. توسعه‌دهندگان در برخی دستگاه‌های محبوب شرکت الکترونیکی سامسونگ آسیب‌پذیری جدیدی را کشف کرده‌اند که با عبور از اجازه سیستم، امکان درز کردن اطلاعات کاربر را فراهم می‌کند.

براساس اظهارات یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، یک حفره امنیتی مشکوک که چندین تلفن هوشمند سامسونگ را تحت تأثیر خود قرار داده شناسایی شده است که اطلاعات کاربر را در دسترس برنامه‌های اجرایی قرار داده و دستگاه را در مقابل بدافزارها آسیب‌پذیر می‌کند.

این آسیب‌پذیری توسط یکی از اعضای انجمن توسعه‌دهندگان XDA کشف و به طور جزئی بیان شده است.

این آسیب‌پذیری از اجازه سیستم عبور کرده و به هر کدام از برنامه‌های اجرایی امکان می‌دهد که اطلاعات را از RAM دستگاه بیرون کشیده و یا کدهای بدافزارها را وارد حافظه و روال اجرایی پردازنده سیستم کنند. این پایگاه همچنین اظهار داشت که به طور اتفاقی این آسیب‌پذیری را کشف کرده است و در حالی که تلاش می‌کرد راه جدیدی برای Root کردن Galaxy S۳ خود پیدا کند، به وجود این آسیب‌پذیری پی‌برده است اما این نقص در Galaxy S۲، Galaxy Note و Meizu MX نیز وجود دارد.

Root کردن فرآیندی است که به کاربران تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های دارای سیستم‌عامل آندروید امکان می‌دهد که کنترل خاص به فایل‌های اصلی سیستم آندروید داشته باشند. به بیان ساده‌تر، Root کردن دسترسی سطح بالای Admin را در اختیار کاربر تلفن همراه قرار می‌دهد تا به فایل‌های سیستمی گوشی تلفن همراه خود دسترسی یابد.

تمام محصولات سامسونگ که مبتنی بر پردازنده‌های Exynos ۴ سری ARM کار می‌کنند، از این آسیب‌پذیری رنج می‌برند اما محصول مشترک این شرکت با گوگل موسوم به Nexus ۱۰ آسیب‌پذیر نیست، چرا که این تبلت از تراشه جدیدتر Exynos۵ بهره گرفته است.

Exynos‏ یک سری از سیستم‌های آماده روی تراشه موسوم به SoC مبتنی بر پلتفورم ARM است که توسط شرکت سامسونگ برای استفاده در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها عرضه شده است.

کاشف این آسیب‌پذیری افزود: «خبر خوش این است که از این پس به سادگی می‌توان این دستگاه‌ها را Root کرد و خبر بد این که هیچ کنترلی روی این امر وجود ندارد».

سامسونگ تا کنون در این رابطه اظهار نظری نکرده است. همچنین پیش از این کارشناسان امنیتی اعلام کرده بودند که دستگاه‌هایی که از سیستم‌عامل‌های آندروید و iOS برخوردارند به قربانیان جدید مجرمان سایبر تبدیل شده‌اند که امنیت آن‌ها را با بدافزارها تهدید می‌کنند.

علی‌رغم تلاش‌های گوگل برای ارائه یک سیستم‌عامل امن، دستگاه‌هایی که از سیستم‌عامل آندروید استفاده می‌کنند هدف بسیار مناسبی برای این مجرمان سایبر هستند.

در طی سه ماه گذشته دستگاه‌های آندروید مطلوبترین هدف برای نویسندگان بدافزارهای تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند هستند. وضعیت در سه ماه جاری نیز تفاوت نکرده است، به لحاظ عملی تمام بدافزارهای جدید محصولات همراه، سیستم‌عامل آندروید را هدف کارهای مخربانه خود قرار داده‌اند.

متخصصان امنیتی به دارندگان دستگاه‌های آندرویدی و به خصوص دارندگان محصولات آندرویدی سامسونگ توصیه کرده‌اند که از نصب نرم‌افزارهای غیرمعتبر خودداری نمایند.

دارندگان این محصولات به خصوص باید دقت داشته باشند که محصولات مورد نیاز خود را از منابعی قابل اعتماد و شناخته شده تهیه کرده و از دانلود نرم‌افزارهایی با نام‌ها و عناوین فریبنده از سایت‌های غیرمعتبر جدا پرهیز نمایند.

بسیاری از بدافزارهای موجود در این دستگاه‌ها با عناوینی فریبنده و با بهره‌برداری از مهندسی اجتماعی، قربانیان خود را به دام می‌اندازند و متاسفانه همچنان علاجی برای این آسیب‌پذیری‌های انسانی یافت نشده است!

منبع: بایت