تمام شایعات یپرامون آیپد پنجم

ملت ایران:گفته می شود در سال ۲۰۱۳، فروش آیپد مینی ۵۰% از فروش سالانه اپل(که ۱۰۰ میلیون آیپد تخمین زده می شود) را تشکیل خواهد داد و آیپد اصلی با ۴۰% و آیپد ۲ با ۱۰% در رتبه های بعدی قرار می گیرند. به احتمال زیاد نمایشگر رتینا برای آیپد مینی در این میان نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد.

اما چه خبر از برادر بزرگتر؟ شاید باورش برای شما سخت باشد ولی در برخی گزارش های پزشکی، کار زیاد با تبلت های ۱۰ اینچی که اغلب وزنی در حدود ۶۰۰ گرم(وزن آیپد = ۶۵۰ گرم) دارند، به عنوان یکی از عوامل افزایش صدمات وارده به شانه و کتف کاربران ذکر شده! بسیار خوب، به نظر می رسد اپل از سبکی و کاربری خوب آیپد مینی و بازخوردهای گرفته شده از این بابت بسیار راضی است، آنقدر که قصد دارد این ویژگی ها را به آیپد اصلی هم بیاورد و از این رو تمرکز سال آینده بر روی آیپد اصلی خواهد بود تا بالاخره بعد از سه نسل(!) تغییراتی را در طراحی آن شاهد باشیم.

این تغییر طراحی مشخصاً شامل باریک تر و بالتبع سبک تر شدن آیپد اصلی می شود که به خاطر ظهور تکنولوژی های جدید میسر شده اند. نخست اینکه انتظار می رود اپل در نسل پنجم آیپد اصلی، از تکنولوژی لمسی GF DITO(یا GF۲) استفاده کند که می دانید یکی از دلایل باریک و سبک بودن آیپد مینی به شمار می رود.

علاوه بر آن، پیش بینی می شود که دیگر راهکار مهندسان اپل برای کاهش ضخامت و وزن آیپد، باز طراحی سیستم نوردهی نمایشگر آن باشد؛ به این طریق که به جای استفاده از دو ردیف LED که در نسل سوم و چهارم آیپد وظیفه تأمین روشنایی نمایشگر را بر عهده دارند، از یک ردیف LED استفاده شود که این تغییر، دو اثر مستقیم و غیر مستقیم بر ضخامت و باریکی آیپد پنجم خواهد داشت.

اثر اول اینکه وزن و ضخامت " بخش نمایشگر " کاهش خواهد یافت که البته این، تأثیر چشمگیری بر ابعاد و وزن کلی دستگاه نخواهد داشت ولی بی تأثیر هم نیست؛ و دوم اینکه با این تغییر در LED، نیاز به باتری بزرگ و سنگین فعلی رفع خواهد شد و در نتیجه یک باتری سبک و باریک به دستگاه اجازه می دهد وزن و ضخامت کمتری داشته باشد.

آیا اپل به راهکاری مناسب برای جایگزینی دو ردیف LED توسط یک ردیف LED " بدون افت وضوح تصویر " رسیده تا این تغییر انجام شود؟ گویا تکنولوژی IGZO که توسط شارپ توسعه یافته پاسخ این مشکل است؛ شارپ می گوید این تکنولوژی جزئیاتی دو برابر پنل های فعلی را با همان سطح از شفافیت ارائه می کند و مصرف باتری و فضای مورد نیاز برای تأمین نور پس زمینه، در آن بسیار بهینه است.

پیش بینی اینکه آیا حاشیه های نمایشگر آیپد اصلی نیز(مانند تصویر خیالی بالا) دست خوش تغییر می شوند یا خیر بسیار سخت است. هر چند شایعاتی در این زمینه هست ولی با توجه به کاهش ضخامت، بعید می دانیم که مساحت تبلت نیز کاهش پیدا کند زیرا کاهش حجم ناشی از آن، چالش بزرگی برای جاسازی قطعات داخلی خواهد بود. در عین حال، کاهش حاشیه های کناری یک تبلت ۹.۷ اینچی با نسبت ۴:۳ کمکی به تجربه کار با آن نخواهد کرد چون به هر حال گرفتن آن با یک دست به سبک آیپد مینی و سایر تبلت های ۷ اینچی، همچنان برای اکثر افراد عادی غیر ممکن خواهد بود و در نتیجه توجیهی ندارد.

اما در مورد زمان عرضه، چه خبرهایی هست؟ هر چند شایعات بسیاری مبنی بر عرضه زودهنگام شنیده ایم ولی واقعاً پیش بینی این مورد، کار سختی است. اپل به تازگی عرضه محصولاتش را در فصل پاییز متمرکز کرده که با توجه به نزدیک بودن این فصل به تعطیلات و نیز رقم زدن فروش بالا در کریسمس، تغییر مجدد آن کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. از دیگر سو، آیپد از قدیم در بهار عرضه می شده بنابراین احتمالات بهاری را هم نمی توان به کلی نادیده گرفت.

کدام یک محتمل تر است؟ عرضه زود هنگام در بهار که قطعاً باعثناراحتی بخش بزرگی از کاربران نسل های سوم و(به خصوص) چهارم آیپد می شود، یا عرضه پاییزی بر همان روال نوسازی سالانه که باعثعقب ماندن از رقبا و شنیده شدن جمله معروف " اپل دیگر آن اپل نوآور قدیم نیست " خواهد شد؟ برخی شایعات هم حاکی از عرضه آیپد پنجم و آیپد مینی دوم در تابستان و به فاصله ۹ ماه از محصولات قبلی هستند.

نارنجی