ملت ایران: اگر مرتبا از این سو به آن سو می‌روید، احتمالش زیاد است که نوت‌بوک‌تان جا بماند و یا به سرقت برود. اگر سارق بخواهد به محتویات هارددیسک دسترسی داشته باشد، رمز عبور ویندوز مانع او نخواهد شد و او می‌تواند با یک سی‌دی بوت مثل Hiren boot نوت‌بوک را بالا بیاورد و هارددیسک شما را ببیند.

اما اگر نخواهید سارق به اطلاعات روی هارددیسک نوت‌بوک شما دسترسی داشته باشد چه؟ خود ویندوز می‌تواند اوضاع را امن سازد، اما بسیار بهتر است از برنامه‌های جانبی استفاده کنید تا از امنیت داده‌هایتان مطمئن شوید.

پنهان شدن در جریان داده‌ای

مایکروسافت از زمان ویندوز ۲۰۰۰ چیزی را در سیستم عامل خود گنجانده به نام Alternate Data Streams(ADS) که به شما اجازه می‌دهد بخشی مخفی را به نام فایل اضافه کنید.

برای این کار ابتدا با اجرای دستور cmd به پنجره فرمان بروید. این پنجره در فولدر خانه شما در ویندوز باز می شود(که معمولا در آدرس C: \ users \ < your username > است).

حال عبارت زیر را تایپ کنید:

Notepad. exe secret _ file. txt: hidden

فایل متنی secret _ file. txt وجود ندارد و Notepad از شما می‌پرسد آیا می خواهید چنین فایلی بسازید یا نه. در این حالت Yes را بزنید، متنی برای تست در فایل وارد کنید و آن را ذخیره کنید و Notepad را ببندید.

آموزش راه هایی برای پنهان کردن فایل ها

برای این که از فایلی محافظت کنید کافی است روی دکمه‌ای در برنامه که علامت مثبت دارد کلیک کنید. سپس فایل که می‌خواهید را انتخاب کنید. اکنون چند گزینه گنترلی برای شما به نمایش در می‌اید که می‌توانید آنهایی که می‌خواهید را تیک بزنید.

فایل به صورت پیش‌فرض قابل دیدن نخواهد بود اما می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. این یعنی اگر فایلی متنی ساخته‌اید همچنان می‌توانید با Notepad. exe از خط فرمان به ان دسترسی داشته باشید، اما این فایل در مرورگر ویندوز دیده نخواهد شد.

دیگر گزینه‌های محافظتی این‌ها هستند:Accessible که اگر تیک بخورد یعنی این فایل برای همه قابل باز شدن باشد؛ Writable که اگر تیک نخورد کسی نمی‌تواند آن فایل را تغییر دهدو؛ Deletable که اگر تیک نخورد فایل را نمی‌توان پاک کرد.

برای اینکه فایلی را از حالت Locker در آورید و بتوانید آن را ویرایش کنید، آن را در برنامه انتخاب کنید و روی دکمه‌ای کایک کنید که علامت هلال ماه رویش است. با زدن این دکمه وضعیت فایل بین دو حالت حفاظت شده و حفاظت‌نشده تغییر می‌کند.

برای محافظت از یک فولدر کافی است روی دکمه‌ای کلیک کنید که در آن علامت جمع داخل مربع قرار گرفته.

گویا it