کمپانی سونی ژاپن خبر حذف ۵ هزار شغل، فروش واحد " سونی وایو " و مستقل کردن واحد " تلویزیون سونی " را تایید کرد.
در تغییر و تحولات جدید در سونی حدود ۱۵۰۰ کارمند در ژاپن و ۳۵۰۰ نفر دیگر در بیرون از ژاپن(با بازنشستگی پیش از موعد، انتقال به سایر بخش ها) تحت تاثیر قرار می گیرند.
قرار است با فروش واحد پی سی و لپ تاپ معروف وایو، سونی ژاپنی روی گوشی هوشمند و تبلت تمرکز کند.
همچنین قرار است واحد تلویزیون سونی به کمپانی مستقل با هدف تولید و عرضه تلویزیون های برتر تبدیل شود.
استراتژی اصلاحات در سونی به سال ۲۰۱۲ باز می گردد که از آن زمان قرار شد اصلاحات اساسی در کسب و کار الکترونیکی در این کمپانی قدیمی ژاپنی صورت پذیرد.
سونی در این راه سعی کرده وارد کسب و کار در سطح بسیار بالا جای گیرد و مدل های تغییر بیزینس را به اجرا گذارد. ذر آن زمان واحد های پی سی و لپ تاپ و نیز تلویزیون قرار شد حفظ شده و تقویت شوند اما با توجه با پایان پیش بینی منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۱۴ تصمیمات جدید اتخاذ شده است و سونی اعلام کرده واحد لپ تاپ برایش سودآوری نداشته و به همین خاطر می خواهد آن را بفروشد.
قرار است واحد سونی وایو که واحد تولید و عرضه پی سی و لپ تاپ با برند معروف وایو است به JIP یا Japan Industries Inc فروخته شود. این تصمیم بعد از تحولات بازار پی س یو لپ تاپ در سطح جهانی اخذ شده است و سونی قرار است از سرمایه گذاری در بخش وایو دست بکشد و آن را به شرکای صنعتی ژاپن یا همان JIP واگذار کند. دلیل آن نیز تمرکز روی گوشی هوشمند و تبلت و تحولات جهانی است که باعثشده تا کاربران به جای خرید لپ تاپ و پی سی به سوی تبلت و گوشی هوشمند گرایش پیدا کنند و سونی خیلی زود احساس کرده که ممکن است در این بازار ببازد و به همین خاطر واحد وایو را دیگر نمی خواهد.
سونی و JIP اکنون بر سر جزییات نقل و انتقال واحد وایو هستند که به زودی اعلام خواهد شد. تا آخر بهار ۲۰۱۴ سونی وایو تولید شده و دیگر نخواهد شد و رسما انچه تولید خواهد شد نه در سطح جهانی بلکه در سطح ملی تولید و توزیع خواهد شد.
همچنین واحد تلویزیون سونی از خود سونی ژاپن تفکیک ساختاری شده و کمپانی جدید روی محصولات با سطح بالا مانند تلویزیون های ۴K تمرکز خواهد کرد.