ملت ایران: بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی از سیستم عامل اندروید برخوردارند و یکی از ویژگی‌های بارز این گونه گوشی‌ها انباشته شدن صدها کلیپ صوتی و تصویری روی آنها است. اگر بتوانید این فایل‌های رسانه‌ای را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و در معرض دید آنها قرار دهید، بسیار لذت‌بخش است اما مشکل این است که اندازه کوچک صفحه نمایش موبایل از لذت تماشای ویدیو می‌کاهد!

اگر بتوان ویدیوها را روی صفحه بزرگ نمایشگر نوت‌بوک، کامپیوتر و یا تلویزیون پخش کنید بسیار جالب‌تر خواهد بود. برای این کار احتمالا باید ابتدا ویدیوها را از طریق کابل USB از گوشی به کامپیوتر منتقل کنید که کمی خسته کننده و زمان‌بر است.

حالا اگر در منزل دوست‌تان باشید و کابل USB را همراه نیاورده باشید، تکلیف چیست؟ البته اگر کابل USB را هم آورده باشید، شاید تمایل نداشته باشید ویدیوهایتان را روی کامپیوتر کپی کنید و فقط دوست دارید که او ویدیوها را ببیند نه اینکه داشته باشد!

در این مقاله به شما نشان خواهیم داشت که چگونه می‌توانید ویدیو، عکس و موزیک را مستقیما از روی گوشی برای پخش به کامپیوتر یانوت‌بوک دیگر منتقل کنید، بدون اینکه در کامپیوتر کپی گردد.

تمام چیزی که نیاز است یک نرم‌افزار رایگان اندرویدی به نام VLC Direct و یک نرم‌افزار پخش موزیک و ویدیو در ویندوز به نام VLC Media Player است. البته فراموش نشود که گوشی و کامپیوتر باید در یک شبکه باشند، پس حتما به یک اکسس‌پوینت هم نیاز دارید.

انتقال ویدیو وموزیک بین کامپیوتر وگوشی اندرویدی

در صورتی که VLC Direct نتوانست VLC Media Player کامپیوتر را پیدا کند مراحل زیر را دنبال نمایید:

۱ - وارد برنامه VLC Direct موبایل شده و از بخش Setting گزینه Information را برگزینید. IP گوشی خود را از بخش Device IP Address یادداشت کنید.

۲ - از کامپیوتر خود از طریق منوی Start گزینه CMD را تایپ کنید و سپس IP گوشی را Ping نمایید.

بطور مثال Ping ۱۹۲.۱۶۸. ۰.۸ با فرض اینکه IP گوشی ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۸ باشد.

اگر ping با موفقیت انجام شد به مرحله بعدی بروید و در غیر اینصورت مطمئن باشید که اتصال گوشی و کامپیوتر دچار مشکل است.

۳ - به آدرس محل نصب VLC Media Player در کامپیوتر بروید و فایل hosts را با یک ادیتور دلخواه مثل Wordpad ویندوز باز نمایید.(این فایل در آدرسی شبیه به c: \ Progarm File \ VideoLan \ VLC \ lua \. hosts قرار دارد.)

۴ - علامت # را از جلوی خطوط زیر بردارید و سپس فایل را مجددا ذخیره نمایید.

Fc۰۰:: / ۷

Fec۰:: / ۱۰

۱۰.۰. ۰.۰/۸

۱۷۲.۱۶. ۰.۰/۱۲

۱۹۲.۱۶۸. ۰.۰/۱۶

۱۶۹.۲۵۴. ۰.۰/۱۶

۵ - VLC Media Player را ببندید و دوباره باز نمایید و سپس وارد برنامه VLC Direct موبایل شده و از بخش Setting گزینه Automatic Connection Wizard را اجرا کنید.

حالا شما می‌توانید فایل‌های گوشی خود را از طریق کامپیوتر پخش کنید. در عین حال امکان کنترل فایل مورد نظر از جمله Stop, Play, Pause, Forward, Rewind یا کنترل صدا وجود دارد. حتی امکان لیست قایل‌ صوتی و تصویری کامپیوترتان را هم در گوشی دارید و می‌توانید هر قایل که در کامپیوتر وجود دارد را از طریق گوشی پخش کنید.

VLC Direct دکمه‌های کنترل پخش، آیکون‌هایی برای موزیک و ویدیو بر روی گوشی و بخشی برای لیست کردن موزیک‌ها و ویدیوهای کامپیوتر را دارد.

در بخش بالای سمت چپ این برنامه یک دکمه دوحالته وجود دارد که برای انتخاب حالت انتقال فایل از گوشی به کامپیوتر یا بالعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه: به منظورر پخش فایل‌های کامپیوتر روی گوشی باید از نسخه VLC Direct Pro استفاده کنید. نسخه VLC Direct این نرم‌افزار فقط امکان پخش فایل‌های گوشی روی کامپیوتر را دارد، امکان نسخه VLC Direct Pro هر دو قابلیت را داراست.

گویا آی تی