به گزارش ملت ایران به نقل از رویترز: نیویورک تایمز در گزارش روز دوشنبه خود با فاش کردن این موضوع نوشت هدف جمع اوری اطلاعات شخصی کاربرانی بوده که رویشبکه های جهانیو به صورتآنلاینبازیانگری بردز(و اپ های مشابه) انجام داده اند.
دو سازمان آژانس امنیت ملی امریکا و GCHQ انگلیس بارها سعی کرده اند با اکسپلویتهای کشف شده روی اپ انگری بردز و اپ های مشابه، اطلاعات شخصی کاربران را از روی گوشی های جدید حاوی این برنامه ها جمع آوری کنند.
ابزارهای ساخته شده از روی این حفره های نرم افزاری قادر به جمع آوری اطلاعاتی نظیر مکان کاربر، سن کاربر، جنسیت و سایر اطلاعات شخصی کاربران است که به صورت خودکار هستند.
ظاهرا این کار با همکاری مشترک امریکا و انگلیس از سال ۲۰۰۷ بدین سو شروع شده و وسعت داده شده است.
وقتی کاربر از گوگل مپ استفاده کرده ابزار مورد نظر شروع به جمع آوری دفترچه تلفن، لیست دوستان، تاریخچه تماس ها، اطلاعات جغرافیایی داده شده، پست های کاربری روی فیس بوک و فلیکر و لینکداین و توئیتر و… می کند.
همکاری اطلاعاتی دو سازمان یاد شده برای جمع آوری اطلاعات کاربران ظاهرا از اولین اپ های عرضه شده روی گوشی هوشمند و تبلت آغاز شده و ادامه دارد.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در این رابطه با صراحت به نیویورک تایمز گفت سرویس های اطلاعاتی لزوما اطلاعات مذکور را از افرادی که خطر برای ایالات متحده محسوب می شوند، اخذ می کنند و کسانی که در تیررس سرویس های اطلاعاتی نیستند، شامل این مورد نمی شوند.
وی تروریستها و بازیگران بد را در زیر مجموعه افرادی دانست که اطلاعاتشان توسط این ابزار جمع آوری می شود.