به گزارش ملت ایران به نقل از پرشین خودرو، میرجواد سلیمانی قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو در محصول و کیفیت با بیان این مطلب گفت: برای انطباق موتور ای. اف. ۷ پایه گازسوز بر روی رانا تغییراتی در این خودرو و عمدتاً در محفظه موتور آن ایجاد می شود.
وی طراحی مجموعه های اگزوز، خنک کاری، ورودی هوا، سیستم سوخت رسانی(گاز و بنزینی)، کولر، برق و الکترونیک را از جمله تغییرات رانا برای انطباق با موتور ای. اف. ۷ عنوان کرد و گفت: نمونه های قطعات جدید تولید شده و عمده آزمون های مرتبط با صحه گذاری و تأیید این خودرو به اتمام رسیده است.
سلیمانی از آغاز هر چه زودتر فعالیت های مربوط به صنعتی سازی این محصول خبر داد و گفت: با برنامه ریزی به عمل آمده، زمان تولید انبوه این محصول نیمه اول سال ۹۲ خواهد بود.
قائم مقام محصول و کیفیت افزود: در سند پورتفولیوی رانا، به منظور تامین نیازهای بازار ایران و بازارهای هدف صادراتی، طراحی و توسعه موتور EF۴ سومین موتور از خانواده EF و نصب آن بر روی رانا در برنامه ایران خودرو قرار گرفته است.
وی مصرف سوخت پایین، قابلیت دستیابی به استاندارد آلایندگی روز اروپا یورو ۵ و بهره مندی از فناوری روز جهان را از ویژگی های این موتور عنوان کرد و افزود: رانا با موتور ای. اف. ۴ قابلیت صدور به بازارهای اروپایی و آسیایی با استانداردهای بالای آلودگی و مصرف سوخت را خواهد داشت.
سلیمانی از انجام تمامی فعالیت های طراحی و توسعه موتور ملی ۱۴۰۰ سی سی و انطباق آن بر روی رانا توسط مهندسان و کارشناسان گروه صنعتی ایران خودرو خبر داد و گفت: با اتمام کارهای صحه گذاری و تطابق با استانداردهای لازم، رانا با موتور ۱۴۰۰ سی سی نیز در نیمه دوم سال ۹۲ به تولید خواهد رسید.
قائم مقام کیفیت و محصول ایران خودرو تجهیز رانا به موتور دیزل ملی را از دیگر اقدامات برای توسعه سبد سوختی این خودرو عنوان کرد و اظهار داشت: پس از اتمام طراحی، ساخت، انجام آزمون های دوام و تولید موتور دیزل ملی EFD و عرضه سمند دیزلی به بازار، تجهیز رانا به موتور دیزل ملی EFD نیز در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.
وی افزود: نیازمندی های طراحی موتور دیزل ملی EFD برای نصب برروی هر دو پلتفرم رانا و سورن به طور مشترک در نظر گرفته شده و مراحل جانمایی موتور برروی رانا و آنالیزهای مهندسی در حال انجام است که پس از آزمون های لازم، رانا با این موتور نیز به بازار داخل و بازارهای صادراتی عرضه می شود.
سلیمانی رانا با موتور دیزل را برخوردار از استاندارد آلایندگی یورو۵ دانست و گفت: مصرف سوخت ترکیبی این محصول حدود پنج لیتر در صد کیلومتر است.
قائم مقام محصول و کیفیت ایران خودرو یادآور شد: با توجه به پورتفولیوی محصول رانا در ایران خودرو، چهار موتور TU۵، EF۷ – CNG، EF۴ و EFD برای این خودرو در نظر گرفته شده و فاز رانا با موتور TU۵ به مرحله تولید انبوه رسیده است.