ملت ایران:تعداد زیادی از کارگران کارخانه چینی تولید آی‌فون ۵ اعتصاب کردند. کارخانه فاکسکان چین به دلیل اعتصاب هزاران کارگر این کارخانه تعطیل شده است.

در پی این اعتراض‌ها چندین خط تولید آی‌فون ۵ در این کارخانه تعطیل شد. این کارخانه متعلق به شرکت تایوانی فاکسکان بوده و مسوولیت تولید تلفن‌های همراه آی‌فون را در چین برعهده دارد.

این اعتصاب شامل سه تا چهار هزار کارگر چینی شده و کارگران نسبت به افزایش کیفیت و همچنین افزایش ساعات کاری‌شان اعتراض کردند.

فاکسکان(Foxconn) که نام تجاری شرکت «هون های پریسیژن اینداستری»(Hon Hai Precision Industry Co., Ltd) و در واقع شرکت تابعه آن است، شرکتی تایوانی و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قطعات رایانه‌ای و الکترونیکی جهان است که واحد بزرگی در کشور چین دارد و بزرگ‌ترین صادر کننده این کشور محسوب می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۷۴ توسط «تری گو»(Terry Gou) راه اندازی شد. هون های ۲۱ هزار اختراع ثبت کرده و با درآمد فروشی معادل ۵۹ میلیارد دلار آمریکا، در کل ۹۲۰ هزار کارمند شامل ۱۵ هزار مهندس طراح در آمریکا، ژاپن، چین و تایواندارد.

فاکسکان طرف قرارداد دیگر شرکت‌های بزرگ فروش رایانه و قطعات الکترونیکی چون دِل، اپل، سونی، هیولت پاکارد، نوکیا، موتورلا، مایکروسافت و سیسکو است و ۷۵ درصد محصولات شرکت آمریکایی اینتل و درصد بسیار بالایی از محصولات کمپانی‌های اپل، دل و صد‌ها شرکت دیگر را تولید می‌کند.

موبنا