به گزارش ملت ایران به نقل از مهرنصرالله جهانگرد صبح امروز در مراسم افتتاحیه همایش رایانش ابری با اشاره به مباحثتوسعه ای اقتصادی کشور از جمله توسعه کشاورزی، صنعت و اشتغال و تولید اظهار داشت: برای توسعه کشور نیازمند اصلاح نظام تولید و اشتغال و خدمات و رویکرد آن به سمت استفاده از فناوری اطلاعات هستیم؛ در همین حال بهترین حوزه ای که می تواند تولید اشتغال را با خود به همراه داشته باشد، بخش خدمات است که می توان آن را با استفاده از تکنولوژی بهبود داد.

رئیس سازمانفناوری اطلاعاتایران با بیان اینکه در سال آینده، ۲۰۰ هزار فارغ التحصیل فناوری اطلاعات خواهیم داشت و باید برای استفاده از این نیروی کار برنامه ریزی کنیم اضافه کرد: برای رشد توسعه باید تکنولوژی را با تعامل جهانی همراه کنیم. در تمامی رشته ها هر فعالیتی نیازمند جمع آوری و کنترل اطلاعات است و این موضوع از اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در این زمینه خبر می دهد.

جهانگرد با اشاره به برنامه ریزی های خرد، متوسط و کلان در بحثاشتغال گفت: سطح خرد یعنی کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی، سطح متوسط یعنی توانمند سازی محیط کسب و کار و سطح کلان انواع طرح های جامع زیرساختی و طرح های توسعه کلان را شامل می شود که متاسفانه در چند سال گذشته جای سطح خرد و کلان با هم جابه جا شده و سطح کلان به فراموشی سپرده شده بود. در حقیقت مسوولان با استفاده از سطح خرد انتظار نتیجه گیری کلان را داشتند. به عنوان مثال وام هایی در سال های گذشته برای اشتغالزایی داده شد و نتیجه ی چندان مطلوبی را در بر نداشت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از سهم ناچیز ایران در سرعت انتقال دیتا اظهار داشت: در حال حاضر سرعت انتقال داده در دنیا حدود ۱۰۰ ترابیت در ثانیه برآورد می شود که سهم کشور ما در این زمینه بسیار کم است؛ این درحالی که باید تا پایان برنامه پنجم توسعه در خاورمیانه رتبه دوم را داشته باشیم. در همین حال باید گفت که سهم ایران از سرمایه های تولید شده در این بخش نیز در مقایسه با سایر کشور های پیشرفته اندک است.

وی با اشاره به اهداف برنامه پنج ساله پنجم گفت: تا پایان سال ۹۴ باید ۶۰ درصد خانواده ها و شرکت ها به اینترنت با سرعت حداقل دو مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند که برای رسیدن به این هدف ظرفیت پهنای باند اینترنت باید در داخل کشور تا ۲۰ برابر حجم فعلی و در بین الملل تا ۱۰۰ برابر رقم فعلی افزایش یابد. از این رو در دو سال آینده باید این کاستی جبران شود.

جهانگرد از مهاجرت به سمت آدرس های عددی نسخه ۶ خبر داد و گفت: در دنیا به زودی تمامی دستگاه ها با IPv۶ هویت پیدا می کنند. در این زمینه ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم و در این مهاجرت از ورژن ۴ به ورژن ۶ مشکلات زیادی خواهیم داشت، چرا که سخت افزار و نرم افزار های ما در این زمینه با آی. پی ورژن ۶ سازگاری ندارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد رایانش ابری نیز گفت: این تکنولوژی در دنیا به شدت در حال توسعه است. در این زمینه در حال تحلیل برروی کشور های مختلف هستیم تا بتوانیم ساز و کار آن را با سیستم داخلی تطبیق دهیم. در این زمینه کنترل پذیری، دسترس پذیری و امنیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گفته وی سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه حمایت از بخش خصوصی است و دولت در این قلمرو باید کمترین دخالت را داشته باشد و کار را به دست بخش خصوصی بسپارد.