ملت ایران: مطمئنا یکی از مسائلی که شما هم با آن درگیر شده‌اید این است که نمی‌دانید نام تجاری و یا بهتر بگوئیم کدها و شماره سریال‌های مدل‌های رنگارنگ تلویزیون‌های موجود در بازار چه معنایی دارند یا به‌کار بردن این همه رقم به جه دردی می‌خورد و چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ مطمئنا می‌توان گفت که با پی بردن به فرمول‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، تنها با شنیدن نام تجاری یک محصول می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که در میان این همه مدل کدام بهتر هستند؟

هیچگاه نمی‌توان لیست کاملی از مدل‌ها را رمزگشایی کرد اما همیشه برندها و شرکت‌ها زبان مخصوصی را برای مشخصات محصولاتشان استفاده می‌کنند. بعضی شرکت‌ها در مشخصات فقط سال تولید را درج می‌کنند که کار شما راحت شود و خود شرکت نیز می‌تواند با ارتقاء یک مدل هر سال به شماره سال آن اضافه کند. به عنوان مثال شرکت پاناسونیک محصولاتش را اینگونه نامگذاری می‌کند: VT۳۰ برای سال ۲۰۱۱ و VT۵۰ برای سال ۲۰۱۲

وقتی ما از یک سری محصولات یک برند صحبت می‌کنیم منظور ما یک خانواده است که در سایزهای مختلف با امکاناتی مشابه هم عرضه می‌شوند و مانند یکدیگر کار می‌کنند. حالا می‌خواهیم یک به یک سراغ برندها برویم تا با روش نامگذاری و معنا و مفهوم این حروف و ارقام بکار رفته در نام تجاری محصولات آنها آشنا شوید.

ال‌جی: LG۵۵LM۶۲۰۰

ابتدا از ۵۵ آغاز می‌کنیم: ۵۵ نمایانگر سایز صفحه نمایش تلویزیون است، هرگاه عددی همانند این عدد در محصولات ال‌جی و در نام مدل آن دیدید بدانید که این عدد برای سایز صفحه نمایش است!

LM: این نام یک تکنولوژی است که چیزی بین LCD و LED به حساب می‌آید که از تکنولوژی به نام لبه روشن استفاده می‌کند، همچنین لغت LS نیز برای تکنولوژی روشنایی مستقیم است که در LED ها و LCDها کاربرد دارد. لغت CS نیز نمایانگر LCD های معمولی است، در حالی که PM و PA برای پلاسماها کاربرد دارند.

۶۲۰۰: این عدد مربوط به شماره سری یک تلویزیون است.

پاناسونیک: Panasonic TC - P۶۵GT۵۰

TC: مربوط به نوع محصول است که به معنای تلویزیون است.

P: تکنولوژی تلویزیون است. P به معنای پلاسما و L به معنا LCD.

۶۵: سایز صفحه نمایش

GT: این نیز به خانواده و سری این محصول برمی‌گردد. حرف T به معنای سه بعدی بودن این محصول است. در حالی که این محصول از تکنولوژی سه بعدی بهره می‌برد محصولی همچون TC - L۵۵E۵۰ سه‌بعدی نیست.

۵۰: این به معنای سال عرضه است. ۵۰ برای سال ۲۰۱۲ و ۳۰ برای سال ۲۰۱۱.

سامسونگ: Samsung UN۶۰ES۷۱۰۰F

UN: این لغت مربوط به تکنولوژی محصول است. UN برای LCD و LED کاربرد دارد، LN برای CCFL LCD کاربرد دارد و PN به معنای پلاسما است. لغت N نیز به معنای بازار آمریکای شمالی است.

۶۰: سایز صفحه نمایش

E: E برای سال ۲۰۱۲ است، D برای سال ۲۰۱۱، C برای سال ۲۰۱۰

S: این به معنای نازک بودن بدنه نمایشگر است. همچنین حرف H نیز برای نمایشگرهای ضخیم‌تر کاربرد دارد.

۷۱۰۰: مربوط به خانواده و سری محصول است.

F: اطلاعات دقیقی موجود نیست…

شارپ: Sharp LC - ۸۰LE۸۴۴U

LC: این لغت برای دسته‌بندی محصول استفاده می‌شود. به معنای(کریستال مایع) است و به عنوان مثال برای پخش‌کننده‌های بلوری از BD استفاده می‌شود.

۸۰: سایز صفحه نمایش

LE: نوع محصول. LE برای LED و LCD کاربرد دارد، SV برای LCD معمولی.

۸۴۴: سری و خانواده محصول

U: در هر کمپانی این چنین لغاتی نمایانگر بازار کشور عرضه شده محصول است. به عنوان مثال کلمه U برای ایالات متحده آمریکا استفاده می‌شود.

سونی: Sony KDL - ۴۰EX۶۴۰

KDL: شرکت سونی این کد را برای دسته‌بندی نمایشگرهایش استفاده کرده است. این کد برای نمایشگرهای LCD است. سونی در عین حال از کدهای XBR و VPL نیز استفاده می‌کند.

۴۰: سایز صفحه نمایش

EX: مربوط به سری تلویزیون است. سونی در کنار خانواده EX، خانواده های BX و HX را نیز تولید می‌کند.

۶۴۰: این کد نیز برای سال تولید محصول است. به طور مثال کد HX۹۲۹ برای سال ۲۰۱۱ است، همچنین کد HX۹۵۰ برای سال ۲۰۱۲ است. این کدگذاری قائده ساده‌ای ندارد و درک فاکتورهای این کدگذاری بسیار دشوار است. همچنین ممکن است مدل‌های مختلفی در سال عرضه شوند که شناخت کدها را دشوار می‌کنند.

توشیبا: Toshiba ۵۵L۷۲۰۰U

۵۵: سایز صفحه نمایش

L۷۲۰۰: سری نمایشگر

U: بازار ایالات متحده آمریکا

خب برندهای مطرح بازار را یک‌به‌یک شرح دادیم و نکته‌ای که باید تذکر دهیم این است که شما در فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های برخی کشورها، محصولاتی با کدهای متفاوت را پیدا کنید. علاوه بر موضوعی که در شرح شماره سریال‌ها شرح دادیم و به رقم یا حرف بازار عرضه محصولات اختصاص داشت ممکن است شرکت عرضه کننده چندین محصول را به این صورت تغییر کد و به بازار عرضه کنند که در این محصولات کاستی‌هایی موجود باشد و حتی ممکن است نسخه‌های تغییر یافته مشخصاتی بهتر نیز داشته باشند.

در بازار ایران دو شرکت واردکننده محصولات مطرح ال‌جی و سامسونگ تغییراتی را برای نشان دادن اختصاص داشتن این محصول به بازار ایران در این شماره سریال‌ها انجام می‌دهند که این موضوع در محصولات ال‌جی محسوس‌تر است. در عین حال نمی‌توان از این نکته نیز به راحتی گذشت که تغییر شماره سریال و نام تجاری در برخی موارد تنها بهانه‌ای برای فروش محصول جدید آن‌هم با اندکی تغییر فناوری و بهبود در محصول است.

farnet