ملت ایران:وقتی نگاهشان می‌کنید، ‌ از زندگی سیر می‌شوید. درست در همین لحظه است که خدا را به خاطر وجود خودروهای چینی شکر می‌کنید.

قرار نیست همیشه لیست قوی‌ترین، سریع‌ترین و گران‌ترین خودروهای دنیا را مرور کنیم. بیایید یک بار هم نگاهی به ۱۰ خودروی زشت تاریخ اتومبیل‌سازی بیاندازیم.

خودروهایی که اگرچه از نقطه نظر طراحی بسیار ضعیف بودند ولی آمار نشان می‌دهد که فروششان چندان هم بد نبوده است. شاید خیلی‌ها بر این باورند که جای چینی‌ها در این لیست خیلی خالی است. اما معیار اصلی این لیست، عرضه انبوه و شهرت جهانی خودروها است. ملاکی که چینی‌ها هنوز نتوانسته‌اند به آن دست پیدا کنند.

Aston Martin Lagonda

از آستون‌مارتین بعید بود؛ معلوم نیست پشت طراحی این خودرو چه فکری بوده است؟ ترکیبی از زوایای تیز و خطوط کشیده. جالب اینجاست لاگوندا با همین وضعیتش از لحظه رونمایی یعنی سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۰ هم عمر کرد.

Chrysler PT Cruiser

درست مثل یک بادکنک. برجسته و گرد. چه دلیلی داشت چراغ‌های کرایسلر به این صورت طراحی شود؟ با اینکه جزو خودروهای جدید محسوب می‌شود ولی به سرعت چشم را خسته می‌کند. پی‌تی کروزر ۲۰۰۱ رونمایی شد، ۲۰۱۰ هم از خط تولید پایی کشیده شد.

Fiat Multipla

یک جعبه‌ آهنی با انواع و اقسام چراغ‌های رنگی. بهترین تعریف برای این فیات. زشت، واژه‌ای ضعیف برای توصیف طراحی آن است. فیات نه قبل و نه بعد از مالتیپلا از چنین سبکی استفاده نکرد. شاید باورکردنی نباشد ولی این خودرو یکی از محبوب‌ترین‌های بازار اروپا بود.

Ford Edsel

گاهی اینطور به نظر می‌رسد که تاریخ خودروسازی بعضی وقت‌ها با مشتری شوخی می‌کرده است. فورد ادسل از آن دسته خودروهایی است که چه از دور و چه از نزدیک شبیه یک روبات خندان است. خدا را شکر این خودرو فقط ۲ سال عمر کرد.

Nissan S Cargo

انگار در حال دیدن یک کارتون هستیم. با این تفاوت که همه‌چیز در عالم واقعیت رخ می‌دهد. نیسان که در کارنامه خود اسطوره‌هایی مثل GT - R دارد، با این محصول نشان داد در ساخت مدل‌های غیرعادی هم تخصص دارد.

Pontiac Aztek

اگر روزی همه این خودروها جزو زیباترین‌های دنیا معرفی شوند، باز هم این پونتیاک نمی‌تواند جایی در دل داشته باشد. طراحی بی‌نظم چراغ‌های جلو و عقب، شیشه‌ها و جلوپنجره کاری کرد که همیشه در لیست زشت‌ترین‌ها قرار بگیرد.

Reliant Regal

سه چرخه‌ای با دو چراغ‌ گرد بی‌قواره. متاسفانه جزو خودروها است! بیشتر شبیه اسبا‌ب‌بازی است تا وسیله‌ای برای حمل و نقل. با این حال یکی از پرفروش‌ترین‌های تاریخ بوده است. حتماً او را در فیلم‌های مستر بین دیده‌اید که اغلب واژگون می‌شود.

Ssangyong Rodius

ساخت کره جنوبی. محصولی که با تمام قوا یکی از بدترین‌ الگوهای طراحی را انتخاب کرده است. به نظر می‌رسد طراح ابتدا از جلو خودرو آن را روی کاغذ آورده است ولی به مرور وقتی به انتها رسیده، حوصله‌اش سر رفته و طرح را رها کرده است. رودیوس یکی از زشت ترین خودروهای دنیا، بزودی توسط رامک خودرو به بازار کشورمان هم عرضه می شود.

Tata Nano

ساخت هندوستان است می‌گویند ارزان‌ترین خودروی دنیاست. ارزا‌ن‌ترین و شاید زشت‌ترین. قوطی کبریت بزرگ بر روی چهار چرخ کوچک. چراغ‌هایش آنقدر بالاست که می‌خواهد از سقف خودرو هم بیرون بزند. طراح روی شکل چراغ عقب خیلی نظری نداشته است.

Tatra T۶۰۳

یکی اسپرت‌های جوان‌پسند در دوره شوروی‌های کمونیست. ایراد کارش آنجاست که نمی‌دانید عقب و جلو خودرو کدام است. در ذهن خلاق طراح این خودرو چه می‌گذشته است؟ چرا باید از ۳ چراغ در جلو استفاده می‌کرد؟ مهم‌ترین سوال: واقعاً چرا؟

بازار خبر