چگونه از دزدیده شدن گوشی هوشمندخود جلوگیری کنیم؟ملت ایران: شاید شما هم دارای یک موبایل هوشمند با سیستم عاملهای نوین مانند iOS و اندروید باشید. این گوشیها یک قابلیت مهم برای کاربران خود فراهم کرده اند و آن برنامه هایی در کلاس پی سی است. یعنی شما همان کارهای سطح بالایی که باید کامپیوتر شخصی خود می کردید اکنون با گوشی خود می کنید. حتی این موضوع به جهاتی حادتر است مثلاً شما بر روی پی سی خود برنامه مخصوص جی میل به طور رسمی از گوگل ندارید. اپلیکشین رسمی فیسبوک و … ندارید اما روی گوشی خود دارید!خوب چرا این موضوع مهم است؟

امروزه تقریباً بخش وسیعی از کاربران علاوه بر کاربردهای عادی از توان اتصال به اینترنت گوشی خود به میزان وسیعی بهره می گیرند. خدمات ابری مانند iCloud و یا دراپ باکس و گوگل داریو و اسکای درایو و … هم مزید بر علت آپلود کردن اطلاعات شخصی کاربران می شود. اما وقتی این مشکلات جدی می شود که شما گوشی خود را گم کنید یا آن را از شما بدزدند.

با آنکه شما می توانید در مدتی با تغییر رمز خود اکانتهای خود را نجات دهید و کسی هم بدون دانستن رمزهای شما توان تغییر آنها را ندارد اما در همین مدت ممکن است حجم وسیعی از اطلاعات شخصی شما مانند فایلهای روی خدمات ابری که شما واجد offline بود کرده اید و … در اختیار دیگران قرار بگیرد و برای شما دردسرساز شود.

تجربه نشان داده است که اکنون میزان اطلاعات شخصی که کاربران با خود در موبایلهای هوشمند حمل می کنند به مراتب بیش از نوت بوک و دکستاپ آنها است و از این جهت موبایلهای هوشمند خطری جدی به خصوص برای افرادی که بیشتر مورد توجه هستند مانند بازیگران و ورزشکاران حرفه ای معروف به شمار می رود.

اما چگونه این خطرات را کم کنیم؟

۱ - اگر قصد دارید از داده های حیاتی خود مانند رمزهای بانکی و … بر روی گوشی یا خدمات ابری مانند گوگل درایو بهره بگیرید حتماً از نرم افزارهایی مانند iKeepass برای iOS و Keepassdroid برای اندروید جهت مدیریت رمزها و رمزنگاری آنها بهره بگیرید.

۲ - اگر از گوگل درایو، آی کلاد و یا اسکای درایو بهره می گیرید فایلهای روی خدمات ابری را جز در موارد اضطرار به صورت آفلاین در دسترس قرار ندهید مگر آنکه دسترسی به آنها شامل یک رمز باشد.

۳ - فراموش نکنید گوشی موبایل شما حاوی اطلاعات شخصی بسیار مهمی می تواند باشد و از این جهت سعی کنید مدارکی که امکان لو رفتن آنها می تواند موجب دردسر شما باشد را روی گوشی خود حمل نکنید.

منبع: وب شهر