ملت ایران: تحلیل و بررسی یک وب سایت از لحاظ رتبه بندی در موتورهای جستجو نیاز به ابزارهایی دارد که به آن‌ها SEO tools می‌گوییم. این ابزارها در بخش نخست به شما کمک می‌کنند تا تحلیل مناسبی نسبت به سایت خود داشته باشید و سپس بتوانید نقاط ضعف سایت‏تان را برطرف کرده و نقاط قوت را تقویت کنید. در اینجا به معرفی ۱۰ ابزاری می‌پردازیم که وب مسترها می‌توانند از آن‌ها برای تحلیل و بررسی سایت‌هایشان استفاده کنند.

10 ابزار برای بهبود SEO سایتمان

XML Sitemap Validator

از این ابزار برای بررسی کردن " لینک‌های خراب " یا به اصطلاح broken links استفاده می‌شود. بسیار مهم است که شما لینک خراب در فایل XML Sitemapنداشته باشید، که اگر از این‌گونه لینک‌ها در فایل ذکر شده داشته باشید، باعثمی‌شود که موتورهای جستجو اعتمادشان را به سایت شما از دست بدهند. تمامی لینک‌های شما باید کد ۲۰۰ را به عنوان نتیجه برگردانند و هیچ‌یک از نتایج، ۴۰۴ یا ۵۰۰ نباشند.

Website Grader

همان طور که از اسم سایت پیداست، این سایت یک وب سایت را بررسی کرده و به آن رتبه می‌دهد. همچنین یک گزارش با جزئیات تحلیلی که انجام داده است ارائه می‌کند که شامل پیشنهادات هم می‌شود. سایت Graderباعثمی‌شود که وب مس‌ترها متوجه شوند سایتشان در چه جایگاهی قرار دارد و با پیشنهاداتی که دریافت می‌کنند، چگونه می‌توانند سایتشان را بهبود ببخشند.

Web Page Speed Test

سرعت بارگذاری سایت! یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که می‌تواند کاربران را به سایت شما جلب کرده یا آن‌ها را فراری دهد، سرعت بارگذاری آن است. این سایت سرعت بارگذاری شدن سایت شما را با تعدادی از سایت‌های دیگر بررسی کرده و نتایج را به شما اعلام می‌کند. البته شاید سرعت بارگذاری چندان به موارد SEOمربوط نباشد، اما سرعت بالای لود شدن صفحات و ماندن کاربران در سایت به دلیل سرعت خوب یکی از موارد کلیدی است. یکی سایت تجارت الکترونیکی یا اطلاع رسانی باید سریع لود شود.

Google Analytics

بی شک بهترین و قوی‌ترین سیستم آمارگیری و جمع آوری اطلاعات سایت و بازدیدکننده سرویس Google Analyticsاست. این سرویس اطلاعات بسیار خوبی از آمار کاربران، صفحات، مدت زمان حضور آن‌ها و بسیاری موارد دیگر برای وب مسترهای تهیه می‌کند. به راحتی توسط این آمار می‌توان نقاط ضعف سایت را پیدا کرده و آن‌ها را تقویت کنید.

Real Tracker

Real trackerسرویسی است که بسیار به Google Analyticsعمل می‌کند. این سرویس نیز گزارش‌های مختلفی از صفحات، بازدیدکنندگان و آمارهای بسیار جزئی ارائه می‌کند که وب مسترها می‌توانند بر اساس آن دست به تغییراتی در سایت خود بزنند.

SEO Tools from SEOmoz

شرکت‌هایی که در زمینه SEO کار می‌کنند از یک محصول سایت سئوموز با نام Trifecta استفاده می‌کنند. این ابزار یک صفحه، یک سایت یا یک دامنه را آنالیز کرده و نتایج بسیار دقیق و جزئی ارائه کند. نتایج ارائه شده در قالب نمره بوده و می‌توانید به راحتی آن‌ها را با سری قبل مقایسه کنید.

Built With

Build Withابزاری است که می‌توانید اطلاعات خوبی از شیوه ساخت یک وب سایت بدست بیاورید. این اطلاعات حتی می‌تواند شامل frameworkای باشد که در ساخت CMS سایت از آن استفاده شده است و یا حتی از چه برنامه آمارگیری استفاده می‌شود. این ابزار می‌تواند مشکلاتی که درون وب سایت‌ها وجود دارد را نمایان کرده و به شما نشان دهد.

Full Page Text

این ابزار صفحات سایت شما را آنالیز کرده و گزارش‌های بسیار خوبی در زمینه های RSS, CSS, redirects, objects ارائه می‌کند. این ابزار تمام اجزای یک سایت را بررسی کرده و گزارشات خوبی در زمینه چگونگی بهبود آن‌ها به وب مستر ارائه می‌کند.

Web Page Analyzer

همانند ابزار Full Page Textاین ابزار نیز می‌تواند گزارشات بسیار خوب و دقیقی درباره هر یک از صفحات سایت شما تهیه کرده و ارائه نماید.

Spy on Web

همان طور که از اسم این ابزار پیداست این ابزار چشم وب مس‌ترها در وب هستن که کار معکوس کردن IP Lookupرا انجام داده و به شما نشان می‌دهد که چه کسانی از همان Google Webmaster Tools, Google Analytics و Google Adsense accountsاستفاده می‌کنند.

منبع: آی کلاب