ملت ایران: چند روزی است خبری دروغین بر سر زبان‌ها افتاده که عده‌ای یا از سر نا آگاهی آن را اشاعه می‌دهند یا برای بازی کردن با سایرین. ولی در این بین یک چیز حتمی است، این خبر جعلی از آن دسته خبرهایی است که به ما ثابت می‌کند مردم مستعد باور کردن هر چیزی هستند.(حتی ادعای افشای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک یک کمپانی در نامه داخلی خطاب به کارمندانش).

اما ماجرا چیست؟ شاید شما هم دروغ " سکه‌های ۵ سنتی " را شنیده باشید. داستان از همسایگی ایالت کالیفرنیا شروع شد، یعنی از مکزیک. سایتی که اولین بار این خبر جعلی را منتشر کرد، El Deforma نام دارد؛ یک سایت هزل‌گونه که کاری جز هجونامه نویسی ندارد. این سایت چند روز پیش در خبری که فقط در دکان خودش یافت می‌شود مدعی شد که سامسونگ با فرستادن ۳۰ کامیون سکه ۵ سِنتی به مقر اپل در کوپرتینو، جریمه ۱.۰۵ میلیارد دلاری خود را پرداخت کرده. زیرا طبق قانون ایالات متحده، پرداخت بدهی به هر شکل، چه با اسکناس و چه با سکه، قانونی و قابل انجام است و ایرادی به آن وارد نیست.

بدون آنکه وقت شما را بگیریم، ۶ دلیل می‌آوریم که چرا چنین کاری از جانب سامسونگ صورت نگرفته و نخواهد گرفت:

دلیل اول:جریمه سامسونگ هنوز قابل پرداخت نیست چون قاضی هنوز حکم نهایی را صادر نکرده. تمام آنچه که اکنون داریم رأی هیئت منصفه است که البته اهرم پر زوری ست. تصمیم قاضی که حتی می‌تواند شامل ۳ برابر شدن جریمه هم باشد، ۹ مهر یا شاید هم ۱۶ آذر اعلام خواهد شد. تا آن موقع سامسونگ باید به وکلایش حقوق بدهد که قطعاً از یک میلیارد کمتر است.

دلیل دوم:اگر سامسونگ سعی کند جریمه‌اش را با سکه‌های ۵ سِنتی پرداخت کند، اپل خیلی راحت و به طور قانونی می‌تواند به راننده‌های کامیون‌ها بگوید که دور بزنند و برگردند به مقر سامسونگ یا هر جای دیگری که از آن آمده‌اند. چرا؟ زیرا اگر چه طبق قانون امریکا امکان پرداخت بدهی‌ها با تمام سکه‌ها و اسکناس‌های رایج امکان‌پذیر است، ولی الزام در پذیرش این‌گونه پرداخت‌هایی فقط شامل حال برخی از ادارات دولتی می‌شود؛ سایر ادارت و البته کمپانی‌های خصوصی هیچ اجباری در دریافت اینچنینی طلب خود ندارند و اکثر کمپانی‌ها هم فقط و فقط چک دریافت می‌کنند و نه پول نقد.

دلیل سوم:یک محاسبه سر انگشتی به ما نشان می‌دهد که اصل ادعای مطرح شده در این خبر دروغین ناشیانه است، زیرا هر پنج سنتی ۵ گرم وزن دارد. بنابراین با در نظر گرفتن محدودیت ۳۶ تُن حمل بار برای هر کامیون، ۲۷۵۵ کامیون ۱۸ چرخ باید برای انتقال این تعداد سکه ۵ سِنتی به کار گرفته شود. حالا می‌توان یک دل سیر به عدد مورد ادعا خندید: فقط ۳۰ کامیون؟!

دلیل چهارم:۱ میلیارد دلار امریکا، معادل ۲۰ میلیارد سکه ۵ سنتی است که وزن مجموع آنها ۱۰۰ هزار تُن خواهد شد. چه لزومی دارد که سامسونگ حتماً بخواهد با ۵ سنتی جریمه‌اش را بپردازد؟ آیا نمی‌شد برای به زحمت انداختن یا تحقیر کردن اپل، از بسته‌های ۱ دلاری یا ۱۰ دلاری استفاده کرد؟

دلیل پنجم:به احتمال زیاد اصلاً این تعداد سکه ۵ سنتی در اقتصاد امریکا در گردش نیست. در سال ۲۰۰۶ نیویورک تایمز گزارش کرد که تعداد ۲۰ میلیارد سکه نیکِلی(جنس ۵ سنتی از نیکل است) همچنان دست به دست می‌شود؛ قیمت رو به رشد فلزات یک دلیل خوب شده بود برای اینکه مردم سکه‌ها را آب کنند، چون ۹۵٪ از وزن سکه‌ها نیکل بود. الآن که ۶ سال از آن تاریخ گذشته، چه کسی می‌تواند ۲۰ میلیارد سکه ۵ سِنتی پیدا کند؟

دلیل ششم:اگر همه این دلایل منطقی کافی نیست، شاید این یک دلیل بتواند باعثساکت شدن این شایعه بشود؛ معمولاً در جریان درگیری‌های قضایی، مبالغ جریمه مستقیماً به حساب ذی نفع ریخته نمی‌شود. در بیشتر موارد، طرف محکوم به پرداخت جریمه، مبلغ را به حساب وزارت دادگستری یا قوه قضاییه واریز و رسید دریافت می‌کند. سپس با طی مراحل قانونی و دریافت رسید از طرف پیروز در دادگاه، مجری قانون اجازه انتقال پول به حساب او را داده و دستور مختوم شدن پرونده را صادر می‌کند.

نارنجی