ملت ایران: بعد از اعلام حکم هیئت منصفه دادگاه اپل و سامسونگ در امریکا، روزنامه The Korea Times که یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های انگلیسی زبان در کره جنوبی است و اعتبار بالایی دارد، خبر داد که رأی هیئت منصفه برای سران سامسونگ غیرمنتظره بوده و آن را دقیقاً «بدترین سناریوی ممکن» خوانده‌اند. این روزنامه نوشت:

«در روز یکشنبه(دو روز بعد از اعلام حکم) مدیران سامسونگ همچنان در شوک بوده و هیچ اشاره واضحی به حرکت بعدی کمپانی در مرحله نهایی مقابله با بزرگترین رقیبش در صنعت، نکرده بودند. انتظار اکثریت این است که سامسونگ درخواست استیناف بدهد ولی چشم‌انداز موفقیت در مرحله استیناف، اکنون نسبتاً تیره است.

یکی از مدیران ارشد سامسونگ که با عجله در حال ورود به مقر کمپانی در جنوب سئول بود، درباره رأی هیئت منصفه گفت: «واقعاً بدترین سناریوی ممکن برای ما بود.»

در داخل ساختمان، مدیر عامل اسبق سامسونگ الکترونیکز، «چوی جی - سونگ» که اکنون رئیس بخش استراتژی متحد Samsung Group است یک جلسه اضطراری را با «شین جونگ - کیون» مدیر بخش دستگاه‌های موبایل، و «لی دونگ - جو» مدیر ارشد بازاریابی تشکیل داده بود.»

از وقایعی که در این جلسه گذشت نکات معدودی به بیرون درز کرده. دیروز نیز یک نامه داخلی از سامسونگ در سایت‌ها منتشر شد. این دو مورد، به همراه برداشت‌های اشتباه برخی سایت‌های فارسی زبان، بهانه‌ای شدند برای بررسی آینده همکاری تجاری سامسونگ با اپل. در ادامه با ما همراه باشید، تا به این نامه و مسائل پیرامون شراکت این دو غول دنیای تکنولوژی بیشتر بپردازیم.

نامه داخلی به کارمندان

به نظر می‌رسد اوضاع در سامسونگ کمی آرام شده باشد، یا لااقل این چیزی است که نامه داخلی سامسونگ در این باره به ما می‌گوید. متن کامل نامه، با ترجمه دقیق چنین است:

«ما در ابتدا پیشنهاد کردیم که به جای رفتن به دادگاه با اپل مذاکره کنیم، زیرا آنها یکی از مهمترین مشتریان ما بوده‌اند. با این حال، اپل با طرح دعوی در دادگاه فشار بیشتری وارد آورد و ما تنها یک انتخاب کوچک داشتیم که آن مقابله به مثل بود، تا بتوانیم از کمپانی خودمان حفاظت کنیم.

مطمئناً ما از رأی هیئت منصفه دادگاه ایالتی امریکا در کالیفرنیای شمالی بسیار ناامیدیم، و این جای تأسف دارد چراکه رأی آنها موجبات نگرانی کارمندان ما و همین‌طور مشتریان وفادارمان را پدید آورده.

با این حال، تصمیم‌گیری نهایی قاضی باقی مانده، همین‌طور تعدادی دیگر از دادرسی‌ها. ما تا زمانی که استدلال‌هایمان پذیرفته شوند، منتهای کوشش خود را به کار خواهیم بست.

اعضای هیئت منصفه دادگاه کالیفرنیا تصمیم‌هایی را گرفتند که تماماً متضاد با آراء صادر شده در دادگاه‌های چند کشور دیگر، مانند انگلیس، هلند، آلمان، و کره است که پیش‌تر حکم داده بودند که سامسونگ از طراحی‌های اپل کپی‌برداری نکرده است. این دادگاه‌ها، استدلال‌های ما درباره پتنت‌های استاندارد را به رسمیت شناخته بودند.

تاریخ نشان داد که هنوز یک کمپانی می‌توان یافت که قلب و ذهن مصرف‌کنندگان را فتح کرده و به رشد مداوم نائل آمده، آن هم در زمانه‌ای که وسیله اصلی رقابت، سوء استفاده آشکار از قانون پتنت است، نه دنبال کردن خلاقیت.

ما اطمینان داریم که مصرف‌کنندگان و بازار در جبهه کسانی خواهند ایستاد که خلاقیت را به شکایت قضایی ترجیح می‌دهند، و این را فراتر از تردیدها به اثبات خواهیم رساند.»

در برخی از سایت‌ها جملهٔ «زیرا آنها یکی از مهمترین مشتریان ما بوده‌اند» بدون در نظر گرفتن ارتباط آن با جملات قبلی به این شکل تیتر شده: «آنها(اپل) یکی از مهمترین مشتریان ما بودند» و سپس به مخاطب چنین القا شده که ممکن است سامسونگ در یک جلسه اضطراری تصمیم به قطع همکاری خود با اپل گرفته باشد و دیگر این کمپانی امریکایی را مشتری خود به حساب نیاورد.

اما آیا این واقعیت دارد و در چنین شرایطی شدنی است؟ به این سؤال خواهیم پرداخت ولی در ابتدا اجازه دهید فهرستی از محصولات اپل که قطعات ساخت سامسونگ در آنها به کار می‌رود را با هم مرور کنیم.

قطعات سامسونگ در محصولات اپل


۱. آیپد جدید:با استناد به کالبد شکافی سایت iFixit، نمایشگر این محصول کدهایی را در پشت خود دارد که از روی آنها می‌توان پنل را ساخت سامسونگ دانست. یعنی تعدادی از نمایشگرهای رتینای آیپد جدید که توسط اپل طراحی شده‌اند، توسط سامسونگ ساخته می‌شوند(می‌دانیم که تعدادی دیگر را هم LG می‌سازد). همچنین چیپ مجتمع پردازشی(SoC) آیپد جدید یعنی A۵X که آن هم توسط تیم مهندسی ARM اپل طراحی شده، در کارخانه سامسونگ در تگزاس ساخته می‌شود.

۲. آیپد ۲:چیپ مجتمع پردازشی A۵(نسل ماقبل A۵X) نیز توسط سامسونگ ساخته شده. پس می‌توان گفت که به طور میانگین از معرفی آیپد ۲ بدین سو، سامسونگ ماهانه بیش از ۳ میلیون چیپ پردازشی برای آیپد تولید کرده. بر اساس آمار فروش، تقریباً دو برابر این رقم را می‌توان برای آیپد جدید در نظر گرفت، یعنی ماهانه ۶ میلیون چیپ.

۳. آیفون ۴S:رم DDR۲ و پردازنده به کار رفته در این تلفن نیز ساخت سامسونگ است؛ یک حساب تخمینی از فروش یک ساله آیفون ۴S، به ما می‌گوید که سامسونگ باید ماهانه ۸ میلیون چیپ پردازشی به اپل تحویل داده باشد. این را به آمار بند ۲ اضافه کنید تا به توان تولیدی سامسونگ پی ببرید.

۴. آیفون ۳G:به ادعای iFixit چیپ ARM به کار رفته در این تلفن نیز در حقیقت ساخت سامسونگ است.

۵. آیپاد تاچ نسل سوم:پردازنده ARM این دستگاه هم ساخت سامسونگ است.

۶. مک‌بوک ایر:سامسونگ یکی از تأمین کنندگان حافظه SSD به کار رفته در این محصول است.

۷. مک‌بوک پرو رتینا:سامسونگ حافظه SSD این دستگاه را نیز برای اپل تأمین می‌کند.

ارقام به طور تقریبی و بر اساس آمار فروش محصولات اپل محاسبه شده‌اند. ممکن است فهرست محصولات نیز کامل نباشد ولی ذکر همین ۷ مورد کافی است تا نشان دهد که سازنده قطعات کلیدی محصولات پرفروش اپل، سامسونگ است.

پاسخ به یک سؤال: جدایی سامسونگ از اپل حقیقت دارد؟

با چنین حجم گسترده‌ای از تأمین قطعات برای اپل، سامسونگ بر روی کاغذ قادر است این کمپانی را به فلاکت بیاندازد، به خصوص که تولیدکننده انحصاری چیپ‌های پردازشی دو محصول پرفروش اپل(آیفون و آیپد) نیز هست. اما امکان قطع همکاری با اپل، بیش از آنکه فکرش را بکنید از حقیقت به دور است، لااقل در آینده نزدیک.

دلیل نخست اینکه رئیس اپل آقای «تیم کوک» به اذعان همگان " نابغه زنجیره تولید " است و بدون توانایی‌های مدیریتی او، هرگز اپل از عهده موازنه عرضه و تقاضای محصولاتش بر نمی‌آمد. بنابراین تصور اینکه برای تأمین قطعات دو محصول استراتژیک و پولساز کمپانی، قراردادهای کوتاه مدت یا نه چندان محکم منعقد کرده باشد برای ما ممکن نیست. در ثانی، می‌دانیم که اپل در کارخانه تولید چیپ‌های مجتمع(SoC) واقع در Austin تگزاس، سرمایه‌گذاری مشترکی با سامسونگ انجام داده، بنابراین تقریباً امکان اینکه سامسونگ به طور یک‌طرفه اپل را کنار بگذارد وجود ندارد.

از سوی دیگر، نمی‌توان تأثیر پول‌هایی که با فروش محصولات اپل به جیب سامسونگ سرازیر می‌شود را نادیده گرفت. سامسونگ هم اکنون در یک بازی بُرد - بُرد قرار دارد. پس در صورت امکان باز هم دلیل خوبی ندارد تا بخواهد از درآمدهای ثابت خود که به واسطه فروش بالای محصولات اپل از راه می‌رسد، بکاهد. به خصوص که این، می‌تواند ضربه‌ای مضاعف به قیمت سهام این کمپانی باشد، سهامی که فقط به خاطر رأی هیئت منصفه، ۱۲ میلیارد دلار از ارزش آنها در بازار سهام مرکب کره جنوبی(KOSPY) کاسته شده.

بنابراین با اعتماد به صلاحیت مشاوران اقتصادی سامسونگ، می‌توان مطمئن بود که خبری از تصمیمات هیجانی نخواهد بود. بنگاه خبررسانی رویترز نیز گزارش می‌دهد که " دیواره آتش " غیرقابل رسوخ بین بخش‌های داخلی Samsung Group، یعنی در اینجا بخش Samsung Mobile و " گرو‌ه‌های قطعه‌سازی " سامسونگ، در مرکز توجهات قرار گرفته.

راهبرد مدیریتی سامسونگ تاکنون اینگونه بوده که هر گونه تضاد منافع بین " یکی از بخش‌های سامسونگ " و " یکی از مشتریانش " نباید اثری در تأمین قطعات مورد نیاز آن مشتری توسط بخش دیگری از مجموعه سامسونگ بگذارد. این راهبرد تاکنون مورد احترام مدیران سامسونگ قرار گرفته. در جلسه اضطراری بعد از اعلام حکم دادگاه، عدم حضور آقای «کو وُن اوه - هیون» که مسئول نظارت بر کسب و کار قطعه‌سازی سامسونگ است به چشم آمد و همین، تردیدهایی را درباره ادامه سیاست " دیواره آتش " بر انگیخت. ولی نباید فراموش کرد که سامسونگ اپل را یکی از " مهمترین " مشتریان خود دانسته.

اپل به نوبه خود سرمایه‌گذاری سنگین بر روی قطعات سامسونگ را ادامه می‌دهد. برای مثال کارخانه ساخت حافظه FLASH که در آخرین مدل‌های مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو به کار می‌رود، توسط خود اپل تأمین سرمایه شده است.

با این حال، گر چه اپل فهرست شرکای قطعه‌ساز خود را گسترش می‌دهد و شایعاتی مبنی بر تمایل این کمپانی برای انتقال ساخت چیپ‌های مجتمع به کمپانی‌هایی نظیر Taiwan Semiconductor Manufacturing نیز شنیده ‌می‌شود، ولی سخت است که بتوانیم محصولات اپل را بدون اجزاء داخلی سامسونگ تصور کنیم، لااقل در کوتاه مدت.

مدیران سامسونگ نیز بنا به گزارش رویترز تمایلی به تغییر وضعیت شراکت خود با اپل(در زمینه تأمین قطعات) ندارند. یکی از مدیران کمپانی در جلسه اضطراری اخیر به وضوح گفته است: «قرارداد تأمین قطعات مسئله‌ای جدا از دادرسی قضایی است، و تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.» حتی خبرهایی مبنی بر شروع ساخت نمایشگرهای مک‌بوک پرو رتینا ۱۳ اینچی(که گفته می‌شود امسال به فهرست مک‌بوک‌های اپل افزوده خواهد شد) نیز شنیده می‌شود.

در انتها می‌توان گفت، یک کمپانی بین‌المللی مانند سامسونگ اگر واقعاً بخواهد به گفته برخی سایت‌ها ضربه‌ای به اپل بزند، قطعاً آنقدر بی‌تدبیر نیست که آن را در یک نامه داخلی به عموم مردم دنیا اعلام کند و کمپانی رقیب و مدیر هوشمند آن را نسبت به این مسئله حساس‌تر از قبل کند. ضمن اینکه اساساً چنین تصمیماتی در جلسات هیئت مدیره گرفته می‌شوند و نه در جلسات اضطراری. زیرا وجود هیئت مدیره راهکاری است تا کمپانی‌های بزرگ، از تصمیمات شتابزده مدیران اجرایی در امان بمانند.

منبع: نارنجی