شکل و شمایل و در کل ظاهر رابط کاربری ویندوز ۸ موسوم به رابط کاربری مدرن را می‌توان در ویندوزفون مایکروسافت نیز یافت اما امکانات فوق‌العاده عالی و جالبی وجود دارند که فقط در دسکتاپ و تبلت‌ها می‌توان یافت و به ویندوزفون راه نیافته‌اند. در ماه ژوئن مایکروسافت اطلاعات بسیار زیادی از امکانات خاص ویندوز ۸ در اختیار خبرگزاری‌ها قرار داد و بسیاری مشتاق بودند تا این امکانات در ویندوزفون هم اعمال شود. مایکروسافت به تازگی اعلام کرده بعضی از این امکانات از صفحه نمایش تبلت‌ها و دسکتاپ‌ها به صفحه نمایش اسمارت فون‌ها می‌رسند اما مطمئنا ما شاهد تمامی امکانات ویندوز ۸ در رونمایی احتمالی اولین ویندوزفون ۸ در ۱۵ شهریور ماه نخواهیم بود.

مطمئنا بسیاری از تغییرات و امکاناتی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم باعثمهاجرت و رغبت بیشتر کاربران به استفاده از دستگاه‌های محبوب با صفحه نمایش‌های کوچک خواهد شد.

تغییرات اینترنت اکسپلورر ۱۰

IE۱۰ بر روی دسکتاپ‌ها، تبلت‌ها و اسمارت‌فون‌ها قابل همسان‌سازی خواهد بود و امکانات زیادی را در اختیار شما می‌گذارد. وقتی که با آی‌دی و پسورد خود وارد ویندوز ۸ می‌شوید تمامی پسوردها، هیستوری‌ها و بوکمارک‌هایتان با تمامی دستگاه‌هایتان هماهنگ می‌شود.

اپلیکیشن‌های هماهنگ

وقتی که وارد فضای ویندوز ۸ می‌شوید اکانت فیس‌بوک و توئیتر شما همراه با ایمیل شما در ویندوز ۸ و دیگر دستگاه‌هایی که از ویندوز ۸ استفاده می‌کنند هماهنگ می‌شود، این قابلیت واقعا مفید است مخصوصا اگر دارندگان یک ویندوزفون از تبلت و دسکتاپ ویندوز ۸ هم استفاده می‌کنند.

این هماهنگی بین اپلیکیشن‌ها هم باید وجود داشته باشد به طور مثال شما یک اپلیکیشن ادیت عکس را دانلود می‌کنید، در حالت ایده‌ال باید این اپلیکیشن بر روی دیگر دستگاه‌های ویندوز ۸ و ویندوزفون شما نیز هماهنگ شود و انتقال یابد چون از یک آی‌دی در ویندوز استفاده می‌کنید.

قفل‌گشای تصویری

مطمئنا با این قابلیت در اندروید نسخه بستنی حصیری آشنا شده‌اید. در این قابلیت شما می‌توانید از دوربین روبروی گوشی استفاده کنید تا گوشی چهره شما را تشخیص دهد و قفل گوشی باز شود. شما از قبل می‌توانید عکس فرد خاصی را به دیتابیس گوشی انتقال دهید و گوشی عکس را تشخیص می‌دهد. ویندوزفون ۸ هم می‌تواند چنین قابلیتی را داشته باشد و امنیت بسیار بیشتری را برای شما ایجاد کند تا اینکه شما یک کد را وارد کنید.

جستجوگر فایل

ویندوزفون ۷ از فایل اکسپلورر پشتیبانی نمی‌کند و طراحان نتوانسته‌اند با فضای کم یک اسمارت‌فون کنار بیایند و چنین قابلیتی را در آن قرار دهند. این درحالیست که تلفن‌های اندرویدی چنین قابلیتی را دارند و طراحان مایکروسافت نیز به این فکر رسیده‌اند که می‌توانند چنین قابلیتی را در نسخه جدید ویندوزفون قرار دهند.

جستجوی همگانی

در ویندوز ۸ می‌توانید فایل‌ها و تنظیمات را جستجو کنید و بین اپلیکیشن‌های مترو نیز جستجو کنید، همچنین در ویندوزفون ۷ نیز قابلیتی وجود دارد که می‌توانید در بینگ جستجو داشته باشید اما نمی‌توانید از همه وب جستجو کنید. چنین قابلیتی جا دارد که برای ویندوزفون ایجاد شود همانطور که در اندروید، iOS و بلک‌بری چنین قابلیتی وجود دارد.

منبع: فارنت