ملت ایران، به گزارش خبرنگار فن آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همایش هم اندیشی توسعه فن آوری های پایه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش عنوان کرد: امروز حوزه فن آوری اطلاعات به عنوان لایه ای مهم در تمامی عرصه های سیاسی، دفاعی، اجتماعی، اقتصادی و غیره تلقی می شود.

وی ادامه داد: زمانی بیش از صد سال پیش داستان با پست شروع شد و کم کم کار به تلگراف و تلفن کشید و شاید بزرگترین دغدغه همکاران ما این بود که چطور تلفن را به همه برسانند اما اکنون در عصر انفجار اطلاعات هستیم و با نوعی یکپارچگی در تولید، جمع آوری و پردازش اطلاعات در سطح دنیا اهمیت مبحثفن آوری اطلاعات حتی از آنچه طراحان این موضوع هم پیش بینی می کردند به مراتب بالاتر رفته است.

تقی پور با بیان این که اکنون دو میلیارد نفر از هفت میلیارد جمعیت کره زمین به طور مستقیم و فعال به اینترنت دسترسی دارند، لزوم دسترسی به شبکه ای مطمئن و قابل اعتماد را مورد توجه قرار داد و گفت: گاه تعابیر مختلف و غیر درستی نسبت به شبکه ملی اطلاعات صورت می گرفت که دلیل اصلی این تعابیر آن بوده که فکری منسجم دراین زمینه تبیین نشده بود. اما اکنون با توجهاتی که در برنامه پنجم توسعه صورت گرفته بیش از ۲۰ ماده از مباحثقانون پنجم به بحثفن آوری اطلاعات اشاره دارد که این موضوع نشانه اهمیت این مساله برای مجلس بوده است.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: زمانی که بحثراه اندازی این شبکه مطرح شد برخی سوالات نیز مطرح بود که برخی از آن ها بسیار سطحی بوده است چراکه بسیاری از کشورها این ایده را یک دهه است که دنبال می کنند.

وی ادامه داد: وقتی استراتژی ۲۰۲۵ کشورهای پیشرفته را مورد بررسی قرار می دهیم می بینیم که در راس آن ها به موضوع اشراف اطلاعاتی اشاره شده است که قطعا اشراف اطلاعاتی از طریق همین شبکه های اینترنتی ایجاد می شود.

تقی پور با بیان این که در حال حاضر کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر با راه اندازی شبکه های خاص خود نشان داده اند، اظهار کرد که آن ها بر این باورند که اینترنت جهانی را فضای قابل اعتمادی نمی دانند اکنون چین با وجود این که از نظر بسیاری از شاخص ها در سطح دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده با این حال تلاش کرده است تا با بهره مندی از توان بومی راه اندازی شبکه مستقل را در دستور کار خود قرار دهد.

وی گفت: تفاوت شبکه ملی اطلاعات با وضعیت فعلی این است که در زمان راه اندازی این شبکه به یک معماری منسجم دست خواهیم یافت و با تغییر از مبناها از اینترنت به یک شبکه داخلی می رسیم.

وزیر فن آوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر اهمیت مسائل امنیتی و حفظ حریم شخصی و خصوصی افراد یادآور شد: در دنیا به موازات گسترش اینترنت سرمایه گذاری در زمینه امنیت هم صورت گرفته است اما با این وجود در موارد متعدد شاهد مشکلاتی دراین زمینه هستیم.

تقی پور در بخش دیگری از صحبت های خود به نیروی انسانی متخصص برای پرداخت به این موضوع اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در کشور نقص های زیادی داریم که می توان این نقص ها را به عنوان ماده خام در نظر گرفت که این دارایی زمانی در قالب فرار مغزها خام فروشی می شد اما اکنون براساس آمارهای موجود نهضت جدیدی در کشور آغاز شده و همان طور که آمارها هم نشان می دهند در تولید علم در بخش های متعدد با رشد جهشی و شتابان مواجه بوده ایم.

وی با بیان این که ایران می تواند در آینده ای نه چندان دور صادرکننده دانش خود در زمینه فن آوری اطلاعات باشد، عنوان کرد: اکنون یکی از موضوعات مهمی که ما بر روی آن بحثداریم، مدیریت اینترنت در دنیاست که در اجلاس های مختلف بین المللی مشخص می شود نظریه ما طرفداران متعددی برای خود پیدا کرده و بسیاری از کشورها از این موضوع که مدیریت اینترنت در دست چند کشور خاص است اظهار نارضایتی می کنند.

وزیر ارتباطات با بیان این که با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شرایطی ایجاد می شود تا اطلاعات با ارزش کشور به افراد در دسترس این قدرت ها قرار نگیرد، اظهار امیدواری کرد که این شبکه با ظرفیت و خدمات بالاتر، پایداری و بهره وری بیشتر و قابلیت توسعه پذیری و بهره گیری از نرم افزارهای متن باز سیر صعودی خود را ادامه دهد.

وی همچنین دولت دهم را اولین دولت الکترونیک کشور نامید و گفت: اگر حجم کارهایی که در این دولت انجام شده را بررسی کنیم متوجه می شویم که در این دوران حدود ۱۸۰۰ خدمت به صورت الکترونیکی به مردم ارائه شده و مردم نیز از این موضوع به خوبی استقبال کرده اند.