پردازش گوگل با 770 هزار هسته پردازشگر

به گزارش ملت ایران به نقل از نارنجی سالهاست که گوگل دیتا سنتر های خودش را می سازد و زیرساخت شبکه اش را خودش فراهم می کند. ساختن این مراکز داده در سراسر دنیا، گوگل را تبدیل به یک شرکت با تجربه در زمینه طراحی و ساخت زیرساخت رایانش های ابری تبدیل کرده است. حتی استانداردهایی که گوگل در ساخت مراکز داده هایش رعایت می کند، از بسیاری استانداردهای جهانی بالاتر است.

دیشب گوگل در شب دوم کنفرانس I / O اعلام کرد که سرویس رایانش ابری را راه اندازی کرده است و این سرویس از هم اکنون قابل دسترسی است. سرویسی که رقیب Amazon EC۲ و Microsoft Azure خواهد شد. گوگل می گوید که قیمت این سرویس به مراتب از قیمت های رقبای موجود در بازار کمتر است و شکی نیست که این سرویس هم همچون دیگر سرویس های گوگل از کیفیت بالایی برخوردار است.

این زیرساخت عظیم رایانش ابری گوگل به ۷۷۰٫۰۰۰ هسته پردازنده دسترسی دارد. در آزمایشی که در کنفرانس انجام شد، گوگل برای آنالیز ژن انسان، ۶۰۰٫۰۰۰ هسته پردازنده را به کار گرفته بود. البته این تعداد هسته به مراتب و طی مرور زمان افزایش خواهد یافت. تنها کافیست یک حساب سرانگشتی بکنید، ۷۷۰ هزار هسته پردازنده را اگر بین پردازنده های ۸ هسته ای تقسیم کنیم، متوجه خواهید شد که گوگل تقریبا ۹۲٫۰۰۰ پردازنده در اختیار دارد و این مقدار تقریبا معادل تمامی سرورهایی است که توسط اینتل نگهداری می شوند. گمان می رود که گوگل قصد دارد این میزان را به یک میلیون برساند. سرویس EC۲ آمازون با در اختیار داشتن ۴۵۰٫۰۰۰ سرور فعلا در مقام اول قرار دارد. با این حال شروع با ۱۰۰٫۰۰۰ سرور عدد کمی نیست و مسلما گوگل اهداف بزرگتری را در سر می پروراند.

در حال حاضر سرویس گوگل در ۴ طرح متفاوت ارائه می شود. این طرح ها که بر پایه ماشین های مجازی لینوکس ساخته می شوند، به شما امکان دسترسی به ۱،۲، ۴ و ۸ هسته پردازنده را می دهند و در حال حاضر هر هسته از پردازنده به ۳/۷۵ گیگابایت حافظه رم دسترسی دارد و این ماشین های مجازی به شبکه و زیرساخت گوگل دسترسی دارند و از همه مهمتر تمامی آنها به زیرساخت های اصلی اینترنت متصل هستند.

برای اینکه بهتر متوجه عظمت این زیرساخت بشوید می توانیم آن را با ابر رایانه های دنیا مقایسه کنیم. بزرگترین ابر رایانه دنیا که سکونیا نام دارد با در اختیار داشتن ۱٫۷۸۰٫۰۰۰ هسته پردازشی، می تواند تا ۱۶ پتافلوپ عملیات پردازشی انجام دهد. پس از آن K Computer با در اختیار داشتن ۷۰۰٫۰۰۰ هسته پردازشی می تواند عملیات پردازشی را با سرعت ۱۰ پتا فلوپ انجام دهد. در آزمایشی که در کنفرانس I / O نمایش داده شد، ابر رایانه گوگل با در اختیار داشتن ۶۰۰،۰۰۰ هسته پردازشی توانست تا ۱۰ پتافلوپ، ژن انسان را پردازش کند و در مقام سوم ابر رایانه های دنیا بایستد.

اما قیمت دسترسی به این ماشین های مجازی چقدر است؟ یک ماشین مجازی با ۸ هسته پردازنده و ۳۰ گیگابایت رم در هر ساعت ۱/۱۶ دلار هزینه دارد و با این حساب تمامی آن ۶۰۰٫۰۰۰ هسته پردازنده هر ساعت ۸۷٫۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت و برای اینکه یک روز تمام این ابر رایانه را در اختیار داشته باشید باید ۲ میلیون دلار پرداخت کنید.

گوگل در ارزان ترین سرویس موجود به ازای یک هسته پردازنده و ۳/۷۵ گیگابایت رم از شما ۰/۱۴۵ دلار در هر ساعت دریافت می کند. گوگل می گوید در آینده نزدیک سرویس های ارزان تر برای توسعه دهندگان و سرویس های حرفه ای تر ارائه خواهد شد.

توجه داشته باشید که این هزینه ها بدون در نظر گرفتن هزینه پهنای باند و میزان IO(تعداد ذخیره و بازیابی از هارد) در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه رایانش ابری گوگل سری بزنید تا از جزییات این سرویس آگاه شوید. در نهایت نکته مهم این است که هر کسی می تواند از این قدرت پردازشی استفاده کند. بنابراین اگر شما کار محاسباتی دارید و به پردازش های فوق العاده نیازمندید، سومین ابر رایانه جهان در اختیار شما است و می توانید به هر میزان که نیاز دارید از منابع آن استفاده کنید.