206 از روی گرانی گذشت

اگرچه با وجود فرا رسیدن تابستان، بازار خودرو کشور هنوز هم رونق نگرفته است، اما با این حال برخی خودروها بی‌توجه به بی‌رمقی بازار، راه خود را رفتند و افزایش قیمت‌هایی شدید را تجربه کردند.

به گزارش ملت ایران به نقل از دنیای اقتصاد آن طور که نمایشگاه داران خودرو پایتخت عنوان می‌کنند، بازار با وجود فرا رسیدن تابستان و آغاز مسافرت‌ها، هنوز هم در رکود است.

این در شرایطی است که خودروهایی مانند ۲۰۶،۲۰۷ و تندر - ۹۰ رشد قیمت را تجربه کردند.

۲۰۶ از روی گرانی گذشت

ظاهرا کمبود قطعات و به هم خوردن تعادل تولید پژو ۲۰۶ همچنان ادامه دارد، چراکه بیشتر مدل‌های این محصول طی هفته جاری با افزایش قیمت مواجه شدند.

آن طور که شنیده می‌شود، تولید پژو ۲۰۶ اوضاع مناسبی ندارد و این موضوع از مختل شدن تامین قطعات سرچشمه می‌گیرد.

البته پژو ۲۰۷ و ویتارا نیز به لحاظ کاهش تیراژ و کمبود قطعات، دست کمی از ۲۰۶ ندارند و وضع آنها در بازار نامناسب است. طبعا وقتی که تولید پایین بیاید، عرضه هم کم می‌شود و در نهایت قیمت خودروها رشد می‌کند.

حال به گفته فعالان بازار، پژو ۲۰۶ تیپ ۶ که دنده اتومات است، قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد و این موضوع از جهش حدودا ۷۰۰ هزار تومانی آن حکایت دارد.

۲۰۶ تیپ ۲ نیز که پرتقاضاترین مدل در بین ۲۰۶‌ها است، هم اکنون ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این موضوع نشان می‌دهد ۲۰۶ حدود ۴۰۰ هزار تومان گران شده است.

همچنین در بین مدل‌های صندوقدار پژو ۲۰۶ نیز، V۹ قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد و این در حالی است که V۹ در اواخر سال گذشته حدود ۲۲ میلیون تومان قیمت داشت.

V۸ هم که تنها تفاوت آن با V۹، معمولی بودن دنده اش است، در حال حاضر ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

اما به جز ۲۰۶، دیگر عضو خانواده پژو یعنی «۲۰۷ آی» نیز در مدل اتومات افزایش قیمتی شدید را در این هفته تجربه کرد. این محصول که بیش از یک میلیون تومان گران شده، هم‌اکنون ۲۹ میلیون تومان قیمت دارد.

از ۲۰۶ و ۲۰۷ که بگذریم، تندر - ۹۰ مدل E۲ هم افزایش قیمت را تجربه کرد و ۳۰۰ هزار تومان گران شد. این خودرو در حال حاضر ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. گفته می‌شود با افزایش قیمت ۴۰۰ هزار تومانی تندر - ۹۰ بابت تجهیز آن به استاندارد یورو۴ نیز موافقت شده است.

اما در بین دیگر محصولات ایران خودرو، سوزوکی گرند ویتارا که ظاهرا هنوز با مشکل تولید، روبه‌رو است، این هفته در همان قیمت ۶۲ میلیون تومان خود باقی ماند و قیمت آن کاهش نیافت.

این قیمت به مدل فول و کلاس ۸ ویتارا مربوط می‌شود و نشان می‌دهد بازار این شاسی بلند مونتاژی هنوز هم حبابی باقی مانده است.

مگان و ماکسیما گران شدند

به سراغ سایپا و پارس خودرو برویم و ببینیم محصولات این دو شرکت چه شرایطی در بازار دارند.

آن طور که خبر می‌رسد، این هفته مگان نیز در مدل دو هزار سی‌سی خود افزایش قیمت را تجربه کرد و ۷۰۰ هزار تومان گران شد. این محصول هم اکنون ۴۱ میلیون تومان قیمت دارد.

ماکسیما نیز ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و در حال حاضر ۶۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین نیسان قشقایی نیز ۶۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و نیسان تینا هم با کاهش قیمتی ۱۰۰ هزار تومانی، هم اکنون ۸۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بازار وارداتی‌ها

هرچند بازار وارداتی‌ها مدت‌هاست با ثبات پیش می‌رود، اما بازهم در دو سه محصول با تغییرات قیمتی مواجه شده است. در این بین، هیوندایی سوناتا با افزایش قیمتی یک میلیون تومانی، هم اکنون ۷۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد و IX۳۵ نیز که سه میلیون گران شده، ۹۰ میلیون تومان قیمت دارد.

همچنین تویوتا یاریس صندوقدار اتومات ۴۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد و اوریون هم ۸۵ میلیون تومان قیمت دارد. نیسان مورانو نیز که یک میلیون تومان افت قیمت را به خود می‌بیند، ۱۱۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.