به گزارشملت ایرانبه نقل از مهر، سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم ‌زمین با هدف فراهم آوردن زمینه مناسب برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف علوم ‌زمین برگزار می‌شود.

این گردهمایی با حضور اندیشمندان و محققان عرصه علوم‌ زمین از سرتاسر دنیا به طور همزمان در تهران و ۱۳ مرکز استانی از ۲۷ تا ۳۰ بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

دکتر حمید نظری، معاون پژوهشی پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از طرح‌ سوالاتی برای شرکت‌کنندگان در این گردهمایی و کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌زمین خبر داد و گفت: نظرات دریافت شده پس از بررسی و پایش در اختیار محققان فعال در بخش‌های مختلف علوم ‌زمین کشور گذاشته خواهد شد تا از دستاوردهای آن در حفظ صلح جهانی و ایجاد توسعه پایدار در سطح ملی و بین‌المللی بهره ببرند.

وی رویکرد این سوالات را زمینلرزه، لرزه ‌شناسی و مهندسی زلزله ذکر کرد و یادآور شد: آخرین تکنیک‌‌ها و روش‌های مطالعاتی زمینلرزه در آذربایجان شرقی استفاده شده که بر همین اساس در همایشی تخصصی در این منطقه به بررسی مسائل پیرامون زمینلرزه خواهیم پرداخت.

نظری ادامه داد: برای بررسی زمینلرزه سال گذشته منطقه ورزقان از اطلاعات نوینی بهره بردیم که با توجه به اهمیت سابقه تاریخی زمینلرزه‌ها در آذربایجان‌شرقی و نزدیکی این استان دو کشور لرزه‌خیز ارمنستان و ترکیه همایش تخصصی زمینلرزه، لرزه‌شناسی و مهندسی زلزله در تبریز برگزار خواهیم کرد.